[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در مناطق محروم شیراز، روزنامه شیراز نوین

اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، در نظر دارد برنامه‌های فرهنگی و هنری در مناطق حاشیه‌ای و محروم شیراز اجرا کند. در نشستی که با حضور صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، یوسف آفرینی رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز و مهدی امیدبخش معاون فرهنگی و مهدی رنجبر معاون هنری سینمایی ارشاد فارس برگزار شد، آمار آسیب‌های اجتماعی بررسی شد و در راستای کاهش آمار برای رسیدن به وضعیت مطلوب بحث و برسی صورت گرفت. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در این نشست گفت: دستگاه‌های فرهنگی با همراهی در ریشه‌یابی و کارشناسی در این حوزه در کنار سهمی که دانشگاه دارد، باید مطالعات وسیع و گسترده‌ای در حوزه اجتماعی و فرهنگی استان صورت گیرد و همچنین توجه کنیم به بافت اجتماعی و فرهنگی که استان دارد و از این بابت می‌توان بر اساس یافته‌ها و نتایجی که حاصل می‌شود، تصمیماتی را اتخاذ کرد که شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی باشیم.صابر سهرابی با اشاره به اینکه فعالیت‌های فرهنگی، ادبی، هنری و قرآنی نهاد انسان و جامعه را به سمت دوری کردن از ورود به ناهنجاری‌ها و آسیب‌های احتمالی می‌کند، افزود: شهرداری ١١منطقه دارد که اجرای یک برنامه هم‌زمان در این ١١منطقه می‌تواند آثار و نتایج خوبی داشته باشد. همچنین، اختصاص یک سانس سینما به کودکان مناطق محروم شیراز از جمله پیشنهادهایی بود که از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس مطرح شد. مهدی امیدبخش، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس هم گفت: یکی از معضلات امروز، مهاجرت از روستا به شهر است. در جوامع غربی موانع متعددی وجود دارد و روستایی راحت به شهر نمی‌رسد، اما این مسیر در ایران هموار است و یک روستایی خیلی راحت به شهر مهاجرت می‌کند و با توجه به امکاناتی که در روستا داشته و در حال حاضر می‌خواهد خود را با شهر تطبیق دهد، لذا به حاشیه شهر کشیده می‌شود و منشأ خیلی از مشکلات می‌شود. وی افزود: باید بتوانیم برنامه‌هایی از جمله نمایش‌ها و کنسرت‌های خیابانی در محلات مختلف شیراز برگزار کنیم. مهدی امیدبخش گفت: در هفته کتاب تفاهم‌نامه‌ای با کتابخانه‌ها امضا کردیم تا کتاب را در اختیار مدارسی قرار دهیم که در حاشیه شیراز قرار دارند.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس خاطرنشان کرد: تأثیرگذاری برنامه‌هایی که می‌تواند با همکاری اداره ارشاد و اداره پیشگری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی برگزار شود، هرچقدر رنگ و بوی شهروندمحوری داشته باشد، بیشتر خواهد بود. برگزاری جام باشگاهای کتاب‌خوانی در مدارس مناطق محروم و حاشیه‌ای، موسیقی خیابانی و پخش فیلم هم‌زمان با سینماها در پارک‌ها و... از دیگر پیشنهادهایی بود که در این نشست مطرح شد.
یوسف آفرینی، رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز نیز در این در نشست گفت: آمار آسیب‌های اجتماعی آمار خوبی نیست، اما امید داریم با کمک هم آمار را کاهش دهیم و از وضعیت نامطلب با وضعیت مطلوب برسیم. وی افزود: باید روش‌های علمی را جایگزین شیوه‌های سنتی مقابله با آسیب‌های اجتماعی کنیم. آمار نشان می‌دهد درصد زیادی از بهبود یافتگان آسیب‌های اجتماعی که زمان زیاد و هزینه بالایی صرف بهبود آن‌ها شده، به راحتی به شرایط پیشین مثل اعتیاد ریزش می‌کنند و انرژی و پول زیادی که برای آنها هزینه شده از دست می‌رود. معتادان مواد مخدر بعد از ترک دچار افسردگی می‌شوند و اگر این افسردگی درمان نشود، زمان زیادی پاک نخواهند ماند. 
به گفته آفرینی، هنر باعث کاهش افسردگی بهبودیافتگان می‌شود. وی گفت: سایکودرام به عنوان یک روش درمان در برخی اختلالات روانی در دنیا کاربرد دارد. می‌توان فرصتی فراهم کرد تا در این خصوص همایشی در شیراز برگزار شود. آفرینی با اشاره به اینکه «اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی عملیاتی وارد میدان می‌شود و هیچ نهادی مثل این اداره با این آسیب‌ها به طور مستقیم در ارتباط نیست»، خاطرنشان کرد: ورود حوزه فرهنگ و هنر به مسئله آسیب‌های اجتماعی دستاوردهای بسیاری در کاهش آسیب‌ها خواهد داشت. 
رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنانش از «کارگاه‌های داستان‌نویسی خلاق برای کودکان کار و کودکان مناطق محروم» خبر داد و افزود: کارگاه داستان‌نویسی خلاق، فرصتی برای بالا بردن اعتماد به نفس و بروز خلاقیت برای کودکان کار است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی