[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۱
  • دوره جدید

سرمایه‌گذاری در بافت به ارزش آن بیفزاید، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز گفت: حضور فعالان عرصه گردشگری در بافت تاریخی فرهنگی شیراز باید بر حفظ ماهیت اصیل بافت تأکید کند و بر ارزش آن بیفزاید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور ضمن دیدار و گفتگو با کنشگران حوزه گردشگری از جمله بخش خصوصی و صنعت هوانوردی فارس با تأکید بر اینکه فعالان این حوزه باید بافت را به عنوان یک داشته ارزشمند تلقی و از آن به صورت ویژه حفاظت کنند، عنوان کرد: از سرمایه گذاری در بافت تاریخی فرهنگی استقبال می‌کنیم اما به شرطی که این سرمایه گذاری بر ارزش بافت بیفزاید و خللی در ماهیت و اصالت آن ایجاد نکند. وی با بیان اینکه مردم شیراز در گذشته بیش از آنکه به دنبال توسعه بافت تاریخی باشند، برای تعالی آن کوشیده‌اند، خاطرنشان ساخت: امروز در بافت تاریخی فرهنگی شیراز مواردی را شاهد هستیم که به بهانه احیای بافت و ایجاد مؤسسات گردشگری، دخل و تصرف و تغییر زیادی در خانه‌های تاریخی ایجاد شده است که این برخلاف شأن و اصالت بافت است. حال آنکه تأکید ما باید بر حفظ ماهیت بافت تاریخی فرهنگی باشد و نباید با تخریب، نوسازی و تغییر کاربری آن هویت و تعالی را از بین ببریم.
شهردار شیراز افزود: شیرازی که گردشگران خارجی به دنبال دیدن و شناختن آن هستند، شیراز بافت میانی و تاریخی است نه محدوده غربی و مدرن این شهر؛ از این رو معتقدم اگر قرار است برای بهبود جایگاه شیراز در عرصه بین‌المللی گامی ‌برداشته شود باید در بافت تاریخی و میانی اقداماتی ارزشمند صورت پذیرد. بدین منظور از نخستین روزهای آغاز دوره جدید مدیریت شهری بر بافت به عنوان سرمایه شهر شیراز تأکید کردم و معتقدم باید تولد دوباره آن را رقم بزنیم. از این رو به تعریف مسیرهای جدید گردشگری، پیش‌بینی حمل و نقل ویژه بافت و توسعه زیرساخت‌های آن توجه ویژه داشته‌ایم.
مهندس اسکندرپور در نشست با فعالین گردشگری بخش خصوصی و صنعت هوانوردی فارس که با هدف هم‌اندیشی در خصوص تعامل بهینه نهادهای متولی گردشگری و توسعه این صنعت در شهر شیراز برگزار شد، گفت: همگرایی میان دست‌اندرکاران گردشگری عنصری مهم در توسعه و رونق این صنعت و تعیین جایگاه ملی و بین‌المللی شهرها است. در شیراز نیز باید مجموعه‌ای همراه و همدل متشکل از شهرداری، سازمان «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری»، نمایندگان بخش خصوصی از صنوف مرتبط با گردشگری از جمله دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، راهنمایان گردشگری، اتاق بازرگانی، اتحادیه هتلداران و مهمان‌پذیران و حتی نمایندگان مدل‌های مختلف حمل و نقل مسافر تشکیل شود تا با همگرایی و تعامل فرصت جذب هر چه بیشتر گردشگران را فراهم کنند و به منظور دستیابی به نتیجه ای بهتر باید ویژگی‌های شهر گردشگرپذیر و مسئولیت‌ها و وظایف نهادهای متولی مشخص و تعریف شود.
وی اظهار کرد: امروز نقطه قوت شیراز نه صنعتی شدن بلکه توجه بیشتر به گردشگری و اقتصاد رویداد محور است. همانگونه که بارها تأکید کرده‌ام اگر مجموعه تصمیم گیران شهر با مدیریت شهری همراه باشند می‌توان با اقتصاد رویدادمحور و جذب هر چه بیشتر گردشگران شیراز را متحول کرد و این ظرفیتی است که در شیراز بیش از سایر شهرهای ایران وجود دارد. شهردار شیراز ضمن اشاره به دیدارهای خود با برخی از شهرداران شهرهای خارجی و سفیران کشورهای مختلف گفت: شیراز از نگاه سفرا و شهرداران شهرهای بزرگ و تاریخی دنیا، مجموعه‌ای کامل برای جذب و میزبانی از گردشگران، شهری در تراز بین‌المللی و سرآمد در زمینه‌های مختلف است که می‌تواند هم ردیف با شهرهای برتر جهان مطرح شود. برای تحقق این هدف تدوین و تبیین دیپلماسی روشن و فاخر بین‌المللی، تقویت زیرساخت‌های گردشگری از جمله ساخت مراکز فرهنگی هنری بزرگ مقیاس همچنین تعریف رویدادهای منحصر به فرد از ضرورت‌هایی است که باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام آنها پرداخته شود. شهردار شیراز ایجاد محور عرفان از دروازه قرآن تا دروازه اصفهان و امتداد آن به سمت حرم شاهچراغ (ع) که منجر به احیای بازار وکیل شمالی و بسترسازی برای تولید و عرضه آثار فرهنگی و هنری شهر شیراز می‌شود، ساماندهی خیابان کریمخان زند به عنوان شاهراه گردشگری شیراز که شناسنامه و هویت آن نیز محسوب می‌شود، تعریف مسیر گردشگری مجموعه باغ‌های قصردشت را از جمله برنامه‌های پیشروی شهرداری برای بهبود وضعیت گردشگرپذیری شیراز دانست.
رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی ‌شهر شیراز نیز در این نشست اظهار کرد: با شناخت ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های شیراز و استفاده از نظرات فعالین حوزه گردشگری می‌توان چشم انداز روشنی را برای گردشگری این کلانشهر ترسیم کرد. سولماز دهقانی خاطرنشان ساخت: کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی ‌شهر شیراز از نظرات و ایده‌های فعالین بخش گردشگری در زمینه‌های برندسازی شیراز، پیوستن به شبکه شهرهای خلاق دنیا به عنوان شهر خلاق ادبی و... استقبال می‌کند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست، تعامل شهرداری با این سازمان را زمینه ساز معرفی هر چه بیشتر ظرفیت‌های این شهر به گردشگران دانست و گفت: تعامل شهرداری و حوزه گردشگری می‌تواند شرایط بهتری را برای شیراز و وضعیت گردشگری آن رقم بزند.
دکتر مصیب امیری با اشاره به ویژگی‌های شهر گردشگرپذیر خاطرنشان ساخت: زیرساخت‌های شهری همچون حمل و نقل، نمادهای شهری و... باید به گونه‌ای باشد که گردشگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند و نه تنها به زیبایی سیمای عمومی ‌شهر بیانجامد، بلکه خود به عنوان جاذبه‌ای بر جذب گردشگر و ترغیب مردم به دیدن شیراز عمل کند.
وی بافت تاریخی فرهنگی را فرصتی برای تعامل و همفکری هر چه بیشتر شهرداری و میراث فرهنگی دانست و خاطرنشان ساخت: در حال حاضر بسته سرمایه گذاری ۲۸ خانه تاریخی برای جذب سرمایه‌گذار تهیه شده است که با بازسازی، مرمت و احیای آنها شرایط بهتری برای بافت تاریخی و گردشگری شیراز رقم خواهد خورد.
نماینده صنوف گردشگری فارس نیز در این نشست با اشاره به اهمیت نقش مدیریت شهری در حوزه گردشگری گفت: شاید بتوان گفت که شهردار به عنوان کلیددار شهر میزبان گردشگرانی است که وارد شهر می‌شوند. خدمات ارائه شده توسط این نهاد تأثیر مستقیمی ‌بر رضایت گردشگران دارد. از این رو در بسیاری از شهرهای دنیا متولی مستقیم بخش گردشگری شهرداری آن شهر است و در این راستا تعامل بین بخش‌های گردشگری و شهرداری ضروری است. سعید نگهبان فرد با اشاره به شرایط کنونی اقتصادی و سیاسی کشور افزود: در این شرایط بخش گردشگری دچار آسیب شده است و فعالین این حوزه به جای توسعه و گسترش عملکرد خود باید به فکر زنده ماندن و ادامه فعالیت باشند. در شرایط فعلی حمایت نهادهایی همچون شهرداری و سازمان میراث فرهنگی از گردشگری و افزایش تعامل بین نهادهای متولی و بخش خصوصی می‌تواند به ادامه حیات متولیان گردشگری و بخش‌های فعال در این حوزه کمک کند.
در ادامه، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی استان فارس نیز در این نشست، شیراز را قطب گردشگری فارس و کشور دانست و گفت: شیراز ظرفیت‌هایی دارد که مختص خودش است و می‌توان با استفاده بهینه از آنها مناسبت‌های گردشگری تعریف کرد. 
فخری با اشاره به حضور سالانه 5 میلیون گردشگر در شهر قونیه همزمان با زادروز مولانا، اظهار داشت: شیراز سعدی و حافظ و ملاصدرا دارد که هرکدام در گستره جهانی تک و منحصر به فرد هستند اما تا کنون هیچ مناسبت یا مراسم درخور شأن این مفاخر و زمینه سازی برای جذب گردشگران ادبی، فلسفی یا علمی ‌صورت نگرفته است؛ در حالیکه برگزاری بزرگداشت‌ها و زادروزها می‌تواند بستر جذب گردشگر و توسعه این صنعت در شیراز باشد.
  همچنین در این نشست جمعی از فعالین گردشگری بخش خصوصی نیز خواسته‌ها و نظرات خود را با شهردار شیراز در خصوص راهکارهای جذب گردشگر، مشکلات خطوط هوایی، توجه به صنایع دستی و معرفی آن در المان‌های شهری، زیرساخت‌های مراکز اقامتی و... مطرح کردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی