[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

بانک‌ها حق تعطیلی واحد‌های صنعتی را ندارند، روزنامه شیراز نوین

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران  مهمترین  راهبرد این سازمان را حمایت از کارآفرینان و نیز ایجاد زیرساخت‌های مناسب در شهرک‌های صنعتی اعلام کرد و گفت: در شرایط فعلی همه باید به صنعتگران کمک کنند.
دکتر صادق نجفی پس از بازدید از شهرک‌های صنعتی روزبدان فیروزآباد و شهرک صنعتی میمند در جلسه رفع مشکلات واحدهای صنعتی که باحضور نماینده مردم شهرستان‌های فیروزآباد، فراشبند و قیروکارزین در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، فرماندار و برخی مسئولان شهرستان فیروزآباد و نیز فعالان صنعتی برگزارشد افزود: کمک به کارآفرینان کمک به جامعه و کشور است و در این زمینه همه باید با استفاده از تمامی ‌ظرفیت‌ها کمک کنند.
وی با بیان اینکه کارآفرینان و صنعتگران ایثارگر و کار آنها کاری جهادی است گفت: در این زمینه نباید مدیران دستگاه‌های اجرایی مشکل تراشی کنند و وظیفه همه این است که با رفع موانع فضای مناسبی برای کسب و کار ایجاد کنند.
نجفی با بیان اینکه مشکل تراشی برای صنعتگران در شرایط فعلی بی‌انصافی است گفت: هر فردی که چنین اقدامی‌ را انجام دهد، مانع توسعه محسوب می‌شود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه با بیان اینکه بر اساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و تأکید سران سه قوه بانک‌ها حق تعطیلی واحد‌های تولیدی و صنعتی بدهکار را ندارند گفت: اگر بانک‌ها چنین اقدامی ‌انجام دهند برخلاف این مصوبه عمل کرده‌اند و کار آنها غیرقانونی  و تخلف محسوب می‌شود. وی در ادامه با اشاره به امضای تفاهم‌نامه بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و معاونت اجتماعی و پشگیری از جرم قوه قضاییه، اظهار کرد: از قوه قضاییه درخواست کرده‌ایم  که از واحدهای کوچک و متوسط دارای مشکل حمایت کرده و فعالیت واحدهای تولیدی که دارای بدهی مالی هستند را متوقف نکند و این موضوع مورد توجه آنها نیز قرار دارد.
 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هم‌اکنون، زمانی است که باید شجاعانه ریسک کرد و وارد عرصه تولید و صنعت و اشتغال شد گفت: در این شرایط همه باید با تعامل، همکاری و هم افزایی هرکاری که از دستمان برمی‌آید برای توسعه صنعتی و ایجاد اشتغال پایدار درکشور انجام دادتا از این وضعیت خارج شویم. وی در ادامه با اشاره به برخی تدابیر دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای بهبود وضعیت تولید گفت: بزودی محصولات پتروشیمی ‌و فولادی در بازار ثانویه عرضه می‌شود که این اقدام سبب تسهیل در تهیه مواد اولیه واحد‌های صنعتی و کاهش رانت می‌شود. نجفی در ادامه با اشاره به بازدید از شهرک‌های صنعتی میمند و روزبدان فیروزآباد گفت: تصمیماتی برای توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها در شهرک صنعتی میمند اتخاذ شد و ظرف سه ماه آیند بخش‌های اصلی این شهرک صنعتی آسفالت می‌شود. وی همچنین بر لزوم احداث تصفیه خانه فاضلاب در شهرک صنعتی فیروزآباد تأکید کرد و گفت: در این زمینه با اختصاص اعتبارات شهرستان، استان و ملی اقدام خواهد شد. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه با اشاره به اینکه مشکل اغلب واحد‌های صنعتی دریافت تسهیلات با نرخ سود کم است گفت: در این زمینه و باتوجه به اینکه واحد‌های صنعتی در همجواری روستا قراردارند بر اساس هماهنگی انجام شده با معاونت اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، مقرر شد زمینه استفاده  بخشی از این واحد‌ها از تسهیلات اشتغال روستایی با کارمزد 6درصد فراهم شود. وی همچنین از اختصاص تسهیلات یارانه‌ای توسط بانک صنعت و معدن به برخی دیگر از واحد‌های صنعتی خبر داد و گفت: بر اساس توافق انجام شده با این بانک مقرر شده سود تسهیلات از 18درصد به 13درصد و حتی کمتر کاهش یابد و حدود 5درصد از نرخ سود تسهیلات از محل یارانه این سازمان پرداخت شود تا تسهیلات ارزان تری به واحد‌های صنعتی برسد.
نجفی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های منطقه فیروزآباد در زمینه فرش دستباف گفت: این سازمان از ایجاد مرکز نمایشگاهی فرش دستباف در این شهرستان  حمایت خواهد کرد.
برنامه ریزی برای جذب سرمایه‌گذار در شهرک صنعتی فراشبند
همچنین معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران پس از بازدید از شهرک  صنعتی فراشبند که باحضور نماینده مردم شهرستان‌های فیروزآباد، فراشبند و قیروکارزین در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، فرماندار و برخی مسئولان شهرستان برگزار شد بر لزوم برنامه‌ریزی بمنظور تأمین آب با کیفیت مناسب در شهرک صنعتی فراشبند تأکید کرد و گفت: در این زمینه نیاز است بر اساس کاری کارشناسی شده تمامی ‌گزینه‌های موجود بررسی شود.
دکتر صادق نجفی‌ افزود: در این شهرک صنعتی در سال‌های اخیر  زیرساخت‌هایی ایجاد شده است اما مهمترین مشکل در جذب سرمایه‌گذار، تأمین آب با کیفیت است که ضروری است تمام راهکارهای رفع این مشکل بررسی کارشناسی شود و سپس در این زمینه بهترین راهکار انتخاب شود. وی در ادامه با اشاره به همجواری شهرک صنعتی با روستا و وجود درخواست‌های سرمایه گذاران برای استفاده از تسهیلات روستایی گفت: باتوجه به اینکه تسهیلات اشتغال روستایی مشمول نواحی صنعتی روستایی نیز می‌شود آمادگی تبدیل این شهرک صنعتی به ناحیه صنعتی را داریم و در این زمینه با طی مراحل قانونی این اقدام رادر راستای جذب سرمایه گذار انجام خواهیم داد. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین در پی درخواست نماینده و برخی مسئولان شهرستان در زمینه ایجاد ناحیه جدید صنعتی نیز گفت: درصورتی که مکان مناسبی از سوی مسئولان شهرستان به ما اعلام شود آمادگی داریم ناحیه صنعتی را نیز ایجاد کنیم. نجفی همچنین در خصوص احداث مجتمع‌های کارگاهی در این شهرک صنعتی قول مساعد داد و گفت: در این زمینه نیز با هدف ایجاد اشتغال از ایجاد مجتمع کارگاهی حمایت می‌کنیم. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز  از اختصاص مشوق‌های ویژه سرمایه‌گذاری به صنعتگران در شهرک صنعتی فراشبند خبر داد. احد فتوحی اظهار داشت: اغلب زیرساخت‌ها برای استقرار واحد‌های تولیدی و صنعتی در شهرک صنعتی فراشبند فراهم است و به سرمایه‌گذاران در این شهرک، مشوق‌های ویژه داده می‌شود. وی افزود: کاهش سهم نقدی به ۵ درصد در اقساط ۴۸ ماهه، از مهم‌ترین مشوق‌هایی است که در اختیار سرمایه‌گذاران گذاشته می‌شود. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس گفت: چنانچه سرمایه‌گذاران در این شهرک صنعتی براساس برنامه زمان‌بندی‌شده بتوانند واحد صنعتی خود را به بهره‌برداری رسانده و ایجاد اشتغال کنند تا سقف 90درصد از اسناد تعهدی آن‌ها بازگردانده خواهد شد که این موضوع نیز بستر مناسبی برای تشویق و ترغیب صنعتگران برای ایجاد تولید و اشتغال در این شهرک صنعتی فراهم خواهد کرد. فتوحی بابیان این‌که زیرساخت‌های اولیه نظیر آب و خط انتقال برق و گاز برای استقرار واحد‌های صنعتی در این شهرک صنعتی ایجادشده است، ادامه داد: متناسب با استقرار واحدهای صنعتی و جذب سرمایه‌گذار، سایر زیرساخت‌ها نیز ایجاد خواهد شد. وی تصریح کرد: آب در این شهرک صنعتی تأمین شده اما سختی آن بالا است که این آب برای صنایعی نظیر آشامیدنی و... مناسب نیست اما در برخی صنایع دیگر می‌توان استفاده کرد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس تصریح کرد: این شهرک صنعتی برای سرمایه گذاری در صنایعی که نیاز به آب چندانی ندارند نظیر نیروگاه‌های خورشیدی بسیار مناسب است و از سرمایه گذاران حمایت می‌شود.
وی  از سرمایه‌گذاران خواست با توجه به ظرفیت‌های موجود در شهرستان فراشبند در تولید خرما، محصولات گلخانه‌ای و صیفی‌جات و برخی محصولات زراعی و باغی برای ایجاد و راه‌اندازی صنایع تبدیلی و مواد غذایی و وضعیت مناسب زیرساختی در این شهرک صنعتی و اختصاص مشوق‌های جدید سرمایه‌گذاری، از این فرصت برای ایجاد واحد‌های تولیدی و اشتغال پایدار صنعتی در این شهرستان استفاده کنند.
فتوحی بابیان این‌که شهرک صنعتی فراشبند با مساحت 70 هکتار، ظرفیت استقرار 340 واحد صنعتی با پیش‌بینی بیش از 1700 نفر اشتغال‌زایی را دارد، تصریح کرد: از تمامی‌ ظرفیت‌های قانونی برای جذب و حمایت از سرمایه‌گذاران استفاده می‌کنیم. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران  در بازدید از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک صنعتی قیروکارزین نیز گفت: تصمیمات خوبی در دولت برای حمایت از واحد‌های تولیدی اتخاذ شده که با اجرا شدن آنها، شاهد بهبود وضعیت واحدهای صنعتی و کاهش قیمت تمام شده محصولات خواهیم بود و تولید به صرفه‌تر خواهد شد. نجفی با بیان این مطلب، افزود: عرضه محصولات پتروشیمی ‌به عنوان مواد اولیه بسیاری از واحدهای صنعتی در بازار ثانویه، عرضه دلار در بازار ثانویه، ثبت سفارش بدون انتقال ارز  از مهمترین این تصمیمات است. وی در ادامه با بیان اینکه واحد‌های صنعتی در مناطق محروم و نیز واحدهایی که پیشرفت بالای 60درصد دارند در اولویت اختصاص تسهیلات هستند، تصریح کرد: بر اساس هماهنگی انجام شده با معاونت اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با توجه به نزدیکی شهرک صنعتی با روستای همجوار، مقرر شد واحدهای صنعتی شهرک صنعتی قیروکارزین از تسهیلات روستایی با کارمزد 6درصد استفاده کنند. معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت بیان کرد: همچنین از محل تسهیلات یارانه‌ای سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نیز تسهیلات به برخی واحدهای متقاضی اختصاص می‌یابد. دکتر نجفی افزود: درخواست تسهیلات این واحد‌های صنعتی ظرف مدت یک هفته اجرایی می‌شود. وی در ادامه از حمایت‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک برای تأمین کسری وثیقه بانکی واحد‌های صنعتی خبر داد و گفت: این صندوق کسری وثیقه واحد‌های متقاضی را تا سقف 30میلیارد را صادر می‌کند. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین بر اختصاص اعتبار به منظور توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها در این شهرک صنعتی تأکید کرد. دکتر نجفی همچنین در جلسه‌ای که باحضور مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، نماینده مردم شهرستان‌های فیروزآباد، فراشبند و قیروکارزین در مجلس شورای اسلامی ‌و نیز فرماندار و برخی صنعتگران در فرمانداری شهرستان قیروکارزین برگزارشد، برحمایت از واحد‌های صنعتی با اولویت واحد‌هایی که با اختصاص تسهیلات به چرخه تولید بازگشته یا ظرفیت تولید خودو اشتغال را افزایش می‌دهند تأکید کرد و گفت: در مجموع پرداخت تسهیلات از محل اشتغال روستایی، فراگیر و کمک‌های فنی و اعتباری، به 20واحد صنعتی در این شهرستان در دستورکار قرار گرفت. وی همچنین بر حمایت بمنظور ایجاد 4طرح صنعتی با ارزش افزوده بالا در این شهرستان تأکید کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی