[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۸
  • دوره جدید

علامه خفری جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در نشستی که با حضور حجت‌الاسلام محسن روحانی امام جمعه خفرو رضایی نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی برپا شد، با اعلام برپایی همایش علامه خفری و تأکید بر گشترش فعالیت‌های فرهنگی هنری در سطح استان گفت: برنامه‌های فاخر و بزرگ اگر در شهرستان و بخش‌های کوچک برگزار شود، باعث معرفی توانمندی‌های موجود به کشور خواهد شد و با دعوت از اساتید بزرگ نیز اینگونه رویکردها بیشتر معرفی می‌شود.
 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، در نشستی با حضور حجت‌الاسلام محسن روحانی امام جمعه خفر، نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس که در خفر برگزار شد، درباره همایش علامه خفری با موضوع نجوم و ریاضیات که از جمله علومی است که علامه خفری در آن‌ها صاحب نظر بوده است، بحث شد. امام جمعه خفر در این نشست گفت: در بخش خفر با وجود دارا بودن پتانسیل‌های فرهنگی و هنری، نیاز است اثرآفرینی بیشتری از فعالیت‌های فرهنگی هنری در این منطقه دیده شود. البته مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد جهرم هر وقت نیاز بوده حاضر بودند و کمک کردند و آنچه بضاعتشان بود، دریغ نکرده‌اند. حجت‌الاسلام محسن روحانی تأکید کرد: ما در حوزه‌های مختلف فرهگی، هنری و موسیقی هنرمندان مؤثری داریم که در سطح استان و کشور فعالیت دارند؛ ولی چون در خفر بستری وجود ندارد در خود خفر حضوری ندارند و از اداره فرهنگ و ارشاد استان درخواست داریم انجمن‌ها و مؤسسات فرهنگی در بخش خفر راه‌اندازی شود. امام جمعه خفر همچنین پیشنهاد طرح «کاتبان وحی» را بیان کرد و اظهار داشت: در این طرح نوجوان‌ها با به کار بردن خط تحریری، کل قرآن کریم را مکتوب خواهند کرد. وی با اشاره به لزوم برگزاری همایش علامه خفری در حوزه‌های مختلف علوم خاطرنشان کرد: سال پیش در حوزه فلسفی به ایشان پرداخیتم و فیلسوفان مطرحی هم آمدند و ١٤اثر فلسفه را منتشر کردیم و کار خوبی درآمد و بازتاب خیلی خوبی هم داشت و قصد داریم در سال ٩٨ این همایش را از منظر ریاضیات و نجوم برگزار کنیم.
محسن روحانی به شخصیت علامه خفری هم اشاره کرد و گفت: علامه خفری دارای دو بعد بود؛ یعنی منجم، ریاضی‌دان، فیلسوف و مفسر که افرادی هستند در اروپا و آمریکا و روی آثار علامه خفری به خصوص در زمینه نجوم و ریاضی کار کرده‌اند. ما با برخی از مؤسساتی که در قم و تهران هستند و با این افراد در ارتباط هستند، تماس گرفتیم که موفق شدند و پذیرفتد در دعوت گرفتن از این دانشمندان همکاری کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در این نشست گفت: در مورد کاتابان وحی پروپزال و شیوه اجرایی آن تهیه گردد و مراحل و شیوه کار نیز مشخص شود تا در جلسه‌ای، آن را جزو برنامه‌های آینده قرار دهیم. صابر سهرابی با اشاره به همایش علامه خفری نیز گفت: این شخصیت جایگاه ویژه‌ای برای همه ما در کشور دارد و همایشی که سال گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، نشان از اهمیت آن دارد و به نظر می‌رسد می‌توان به عنوان یک شاخص ملی، هر سال روی یک بعد آن کار کرد و از طرف دیگر، نگاه فرهنگی هنری هم به آن داشت. این مسئله قابلیت آن را دارد تا به عنوان یک فعالیت مستمر در برنامه‌های سالانه قرار بگیرد و هم بودجه تعلق بگیرد. این مقام فرهنگی استان در پایان اضافه کرد: جای خرسندی است که بتوانیم برنامه‌ها را در سطح استان گسترش دهیم. برنامه‌های فاخر و بزرگ اگر در شهرستان و بخش‌های کوچک برگزار شود، باعث معرفی توانمندی‌های موجود به کشور خواهد شد و با دعوت از اساتید بزرگ نیز اینگونه رویکردها بیشتر معرفی می شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی