[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

طرح جامع بهره‌وری انرژی با همکاری دانشگاه شیراز آماده می‌شود، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با تأکید بر اینکه راهکارهای بهره وری انرژی باید در قالب یک طرح جامع ارائه شود، خاطرنشان کرد: این طرح جامع باید همه روش‌ها و طرح‌های پراکنده را در بر بگیرد و با در نظر گرفتن همه جوانب، نقشه راه دستیابی به هدف نهایی را ترسیم کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در جلسه ارائه راهکارهای  جامع بهره وری انرژی در دستگاه‌های دولتی که توسط  دانشگاه شیراز مطرح شده است، انرژی‌های مصرفی همچون آب و برق را از مهمترین سرمایه‌های عام دانست و افزود: این سرمایه‌ها هر روز با تنگناهای بیشتری مواجه می‌شوند؛ بنابراین افزایش بهره وری انرژی به عنوان یکی از مؤلفه‌های توسعه پایدار باید در برنامه ریزی‌ها مورد توجه قرار گیرد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه صرفه جویی در مصرف آب و برق بر یکدیگر اثر گذار است، عنوان کرد: در حال حاضر 18درصد از برق مصرفی کشور به وسیله آب سدها تأمین می‌شود بنابر این اگر صرفه جویی در آب وجود داشته باشد ضریب اطمینانی برای تأمین این 18درصد برق ایجاد خواهد شد.
وی با بیان اینکه به کارگیری روش‌های جامع بهره وری انرژی باید پیش از این در دستور کار قرار می‌گرفت، بر لزوم اجرایی شدن این راهکارها در اسرع وقت تأکید کرد.
استاندار فارس با تأکید بر اینکه راهکارهای بهره وری انرژی باید در قالب یک طرح جامع ارائه شود، خاطرنشان کرد: این طرح جامع باید همه روش‌ها و طرح‌های پراکنده را در بر بگیرد و با در نظر گرفتن همه جوانب، نقشه راه دستیابی به هدف نهایی را ترسیم کند.
مهندس تبادار در ادامه افزود: اگر چنین برنامه جامع و کلانی تدوین شود به رغم کمبود اعتبارات موجود گام‌های مؤثری در زمینه بهره‌وری انرژی برداشته خواهد شد.
استاندار فارس با بیان اینکه ادامه یافتن کارهای بزرگ ضامن اثر بخشی هر چه بیشتر این کارها است، گفت: متأسفانه بسیاری از امور مهم تنها در زمان بحران اجرا می‌شوند و پس از آن پیگیری و مداومت لازم برای رسیدن به نتایج پایدار در دستور کار قرار نمی‌گیرد. وی همچنین خواستار معرفی دستگاه‌های اجرایی شد  که با صرفه جویی در نگاه داشت سرمایه موفق عمل کرده و در نظر گرفتن مشوق‌های مناسب برای این دستگاه‌ها شد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه استان فارس رتبه دوم صرفه جویی برق در تابستان را کسب کرده است، عنوان کرد:  ممیزی برق با در نظر گرفتن حداقل‌ها در تابستان جاری سبب شد بیش از 200 مگاوات در مصرف برق استان فارس صرفه‌جویی شود.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای صرفه جویی در دستگاه‌های اجرایی استان، عنوان کرد: در حالی که میزان برق مصرفی سالانه ستگاه‌های اجرایی استان فارس در سال گذشته 12 میلیون مگاوات بوده در سال جاری و پس از انجام ممیزی‌های حداقلی این میزان با کاهش یک میلیون مگاواتی رو به رو شده است.
استاندار فارس ضمن تقدیر و تشکر از مردم استان، تأکید کرد: بدون تردید همکاری و همراهی مردم در صرفه جویی برق مصرفی یکی از مهمترین  دلایل موفقیت در امر کاهش مصرف برق بوده است.
مهندس تبادار با اشاره به طرح پیشنهادی دانشگاه شیراز و آمادگی تیم ارائه دهنده این طرح، خواستار هماهنگی این گروه با دستگاه‌های اجرایی مربوطه و دستیابی به طرح جامع و عملیاتی افزایش بهره‌وری انرژی شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی