[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۲
  • دوره جدید

فوریت خروج مشاغل قرمز از شیراز ، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین - پیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

 روز گذشته نشست خبری علی ناصری عضو شورای شهر شیراز که در سال اول دو سمت سخنگویی شورای پنجم و ریاست کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری را بر عهده داشت برگزار شد. ناصری که تنها تا بیست فروردین ماه 97 سخنگوی شورا بود و پس از آن با اعلام ریاست شورا از این سمت عزل شد معتقد بود که موضعگیری وی در زمینه انتقال مشاغل قرمز و به ویژه کارخانه پشم شیشه به خارج از شیراز باعث شروع روندی در شورا شد که نتیجه نهایی آن تغییرات اعمال شده در ترکیب هیئت رئیسه و کمیسیون سلامت شورا بود. 
وی در این نشست بزرگترین افتخار خود در اصلاحات را خدمتگزاری به مردم دانست و گفت: اعتقاد من بر این است که خبرنگاران چشمان ناظر جامعه هستند و می‌توانند با بررسی سیر اتفاقات از بیست فروردین ماه تاکنون موارد مورد نظر را تحلیل و نتیجه گیری کنند. ناصری نحوه تغییرات در ترکیب هیئت رئیسه شورا در بیستم فروردین ماه را مغایر با قانون دانست و گفت: آنچه در خصوص تغییر در هیئت رئیسه شورا حادث شد را قانونی نمی‌دانستم و اگر واکنشی نشان دادم به این تغییرات بود؛ این موضوع را از طریق فرمانداری دنبال کردم که نتایج آن هم مشخص شد. این عضو شورای شهر همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر وجود تفاهم‌نامه‌ای میان اعضای شورا مبنی بر این که 5 عضو در ترکیب هیئت رئیسه حاضر شوند و 8 عضو باقیمانده نیز به عنوان ریاست کمیسیون‌ها در سال دوم شورا نحوه کارکرد شورا را به نحو مطلوبی پیش ببرند گفت: این تفاهم‌نامه برای سهیم شدن همه اعضا در حل مشکلات شهر منعقد شد که در برخی کلانشهرهای دیگر همچون مشهد و اصفهان نیز روند کار به همین گونه بود اما متأسفانه اجرای این تفاهمنامه با بداخلاقی‌هایی روبرو شد که بنا به اعتقاد من این امر موجب خسران سرمایه اجتماعی شورای پنجم و سلب اعتماد از این شورا می‌شود. 
وی با تأکید براینکه به اصل شفافیت اعتقاد راسخ دارد؛ گفت: برگزاری تمام جلسات کمیسیون با حضور خبرنگاران و همچنین برگزاری جلسات خبری در مقام سخنگویی شورا در راستای ایجاد شفافیت بیشتر بود. ناصری با بیان اینکه همواره هرجا که نیاز به تذکری بوده؛ موضوع را مطرح کرده است؛ گفت: تنها در مواردی که مسئله شخصی است و طرح موضوع به اصل کار لطمه وارد کند؛ از حقم می‌گذرم اما از حق مردم به هیچ عنوان عدول نخواهم کرد.
ناصری در این نشست با اشاره به انتقال کارخانه ریشمک از شیراز گفت: انتقال مشاغل قرمز از شیراز و به ویژه 3 کارخانه بزرگ پشم و شیشه، روغن نباتی و سیمان که هنوز در این شهر باقی مانده‌اند یکی از پیگیری‌های مهم کمیسیون سلامت در این یک سال بود که کارخانه سیمان قطعاً تا پایان سال 98، از شیراز خارج می‌شود و امیدوارم روند ساخت و تکمیل محل جدید آن تسریع یابد و 2 کارخانه دیگر یعنی پشم شیشه و روغن نباتی هم مطابق مصوبه کارگروه کاهش آلاینده‌های هوای استان فارس باید ضمن حفظ امنیت شغلی کارکنان، مسئله زیست‌محیطی را مورد توجه قرار داده و از شیراز خارج شوند.
این عضو شورا که گزارشی از عملکرد کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در طی یک سال گذشته ارائه می‌داد مجموع برنامه‌های این کمیسیون را در قالب 55 بند اعلام کرد و پیگیری تدوین طرح‌های جامع شهر ایمن، طرح جامع ایمنی، سلامت و محیط زیست، طرح جامع مدیریت بحران، طرح تفصیلی مدیریت پسماند، تدوین لایحه حفظ باغات رها شده و رها نشده در سطح شهر و الزام شهرداری به جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در باغات شیراز را از جمله موارد مهم مطرح شده در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای پنجم برشمرد.
وی در عین حال تکمیل شبکه فاضلاب شهری و احداث تصفیه خانه‌های جدید را یکی از مهمترین نیازهای شیراز دانست و گفت: در حال حاضر با راه‌اندازی تصفیه خانه شماره 2 شیراز تنها یک میلیون نفر زیر پوشش آن قرار می‌گیرند که به همین دلیل نیازمند تسریع در شروع عملیات اجرایی تصفیه خانه شماره 3 نیز می‌باشیم. 
ناصری با اشاره به استشمام بوی تعفن در نقاطی از شیراز همچون فرودگاه که یکی از مهمترین مبادی ورودی به شهر است علت این موضوع را رها شدن فاضلاب در نقاطی از شهر به ویژه مناطق شرقی شیراز به واسطه یکپارچه نبودن سیستم جمع آوری و دفع فاضلاب دانست و گفت: باید امیدوار بود که در صورت همت و همکاری مدیران شهری و استانی و پیگیری برای تخصیص بودجه‌های لازم طی 4 سال آینده شیراز به سیستم جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب مناسبی مجهز باشد.
وی احداث تصفیه خانه‌های لوکال را یکی از راهکارهای رفع کاستی‌ها در این زمینه دانست و گفت: ایجاد تصفیه خانه‌های لوکال در قصردشت، کوی آزادگان، زیباشهر، قصر قمشه مد نظر شورا بوده و به زودی عملیات اجرایی تصفیه خانه لوکال قصردشت آغاز می‌شود.
ناصری گفت: با احداث این تصفیه خانه هم از رها شدن بخشی از فاضلاب جمع آوری شده ممانعت خواهد شد، هم اینکه امکان آبیاری 200 هکتار از باغ‌های قصردشت فراهم می‌شود.
او در عین حال یکی از دلایل مؤثر بر فرونشست زمین در نقاطی از شیراز را اجرای سیستم‌های جمع آوری فاضلاب و خارج شدن چاه‌های جذبی دفع فاضلاب دانست و گفت: یکی از مسائل مهم مد نظر کمیسیون بررسی و پیگیری موضوع فرونشست دشت شیراز بوده است.
ناصری گفت: قطعاً سیستم دفع فاضلاب کمک بسیار شایانی به سلامت شهر خواهد کرد اما جلوگیری از ورود آب به منابع زیرسطحی یکی از عوامل مهم و مؤثر در تشدید احتمال بروز فرونشست است؛ لذا در بخش‌هایی از شیراز باید همزمان با اجرای سیستم جمع آوری فاضلاب موضوع چاه‌های جذبی و کارکردهای آن را هم مد نظر داشت.
او خاطرنشان کرد که بیشترین میزان فرونشست یا احتمال فرونشست‌ها در دشت شیراز مربوط به بخش‌های شرقی و جنوب شرقی این منطقه است و انتقال آب‌های زیرسطحی و خارج شدن چاه‌های جذبی از مدار به واسطه اجرای طرح جمع آوری فاضلاب و... بر این فرایند اثر گذار بوده است. ناصری همچنین گفت: یکی از مسائل مهم بحث سد تنگ سرخ و ضرورت‌های احداث یا دلایل ممانعت از احداث آن محسوب می‌شود و متأسفانه تاکنون هیچ نشست یا کنگره‌ای علمی‌ که دارای خروجی مؤثر با نظر کارشناسان در مورد موضوع سد تنگ سرخ باشد در شیراز برگزار نشده است و باید برای همیشه تکلیف بودن و یا نبودن این سد روشن شود. 
وی بر لزوم مدیریت مسئله خانه‌های مبله تأکید کرد تا جلوی مسائلی آینده گرفته شود، افزود: روزانه یک هزار و 200 تن پسماند خانگی داریم و 220 تن آن پسماند پلاستیکی است که خیلی خطرناک است و همچنین روزانه هفت هزار و 400 تن پسماند عفونی در شیراز تولید می‌شود که با توجه به این معضلات شیراز اولین شهر در کل کشور است که طرح تفصیلی پسماند را مورد توجه قرار داده است.
این عضو شورای اسلامی‌ شهر شیراز با اشاره به اینکه 6 هزار و 600 پسماند ساختمانی داریم که لازم است کارخانه تفکیک پسماندهای ساختمانی ایجاد شود، اظهار داشت: در حال حاضر در سایت جمع آوری پسماندهای ساختمانی کوهی از پسماندها روی هم تلنبار شده‌اند که روزانه نیز به این مقدار افزوده می‌شود و همین موضوع اهمیت وجود کارخانه تفکیک پسماندهای ساختمانی را چند برابر می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی