[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۲
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

نذر نیازمندان

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

پیام عاشورا و اندیشه نهضت حسینی به آزادگی و ظلم ستیزی منحصر نمی‌شود؛ بلکه در لایه لایه‌های این رویداد عظیم فرهنگی، با بن‌مایه‌های گرانمایه‌ای روبرو هستیم که جامعه را به دستگیری از مستمندان، مبارزه با فساد و پرهیز از تجمل‌گرایی دعوت کرده و از تمامی‌ اقشار مدنی می‌خواهد در برابر کیفیت زندگی همنوعان خود، بی‌تفاوتی پیشه نکنند. در حقیقت، این وظیفه اندیشمندان و سرآمدان جامعه است تا ابعاد سترگ قیام عاشورایی و نهضت حسینی را بررسی و کالبدشکافی کرده و به ژرفای گهربار آن دسترسی یابند. شاید در روزگار معاصر، آشنایی با ابعاد عظیم این رویداد مهم تاریخی آن چنان که شایسته است در برخی از مراسم سوگواری‌ها و عزاداری‌ها بررسی نشده و مظلومیت کاروان اهل بیت و توصیف فاجعه کربلا، همانند قرن‌های پیشین در صدر اهمیت است. در صورتی که حمیت حماسه جاویدان، از قید زمان و مکان رها است و به هر برهه و هر مکانی تعمیم‌پذیر است.
در ایام محرم، با گذری به خیابان‌های شهر، با سیل نذورات مردمی‌ روبرو می‌شویم. این در حالی است که در وضعیت دشوار اقتصادی، سبد معیشتی مردم هر روز حقیرتر از گذشته شده و سفره‌ها خالی‌تر می‌گردند. به همین دلیل، به‌نظر می‌رسد زمان آن رسیده باشد که نذورات عاشقان اهل بیت به صورت هدفمند و با دقت بیشتری میان نیازمندان حقیقی تقسیم شود و شاید به این بهانه، بتوان اندکی از فقر جانکاهی که هرم فرودست اقتصادی در آن دست و پا می‌زنند، کاست. دهک‌هایی که چند درجه به زیر خط فقر تبعید شده‌اند و فرزندان آن‌ها برای روزها و ماه‌ها رنگ و بوی تغذیه سالم و مناسب به خود نمی‌بینند. این در حالی است که گروه معدودی از اقشار متمول جامعه، از سر نادانی و تکبر ترجیح می‌دهند سفره‌های رنگین نذری را برای خویشاوندان فربه خود پهن کرده و حتی نیم‌نگاهی به اقشار فرودست جامعه که در فقر مطلق به سر می‌برند، ندارند. امید می‌رود دستگیری از مستمندان حقیقی منحصر به دهه محرم و رویدادهایی مناسبتی نشود؛ بلکه متمولان جامعه در تمامی‌ ادوار سال، به وظیفه انسانی، اجتماعی و دینی خود عمل کرده و به مدد نیازمندان بشتابند. شاید یکی از مبانی فرهنگ عاشورایی هم همین مسئله باشد.
یکی دیگر از چالش‌هایی که در دهه محرم رنگ و بوی بحرانی به خود می‌گیرد، فرهنگ استفاده از ظروف یک بار مصرف است. پاکبانان زحمتکش شهر در این برهه مرارت‌های زیادی را در کنار مسئولیت‌های روزمره به جان می‌خرند تا تاوان بی‌مبالاتی گروهی از مردم را پس داده و ظروفی که در حاشیه خیابان‌ها رها شده‌اند را جمع‌آوری کنند. این در حالی است که قیمت این ظرف‌ها در ماه اخیر به بیش از پنج برابر رسیده و گمان می‌رود در دهه محرم به بیش از 25میلیون ظرف یک بار مصرف احتیاج داشته باشیم. علاوه بر آلودگی‌های محیط زیستی، شاید بهتر باشد مبالغی که صرف تهیه آنها می‌شود به نیازمندان حقیقی اختصاص یافته و تغییرات مثبتی در زندگی آنها ایجاد کند. به یاد داشته باشیم که در آستانه مهرماه، گرانی سرسام آور نوشت افزار و شهریه‌های مدارس دولتی، شاید منجر به ترک تحصیل گروهی از کودکان فقیر و نیازمند شود و چنانچه خیرین بتوانند در این زمینه پیشگام شده و مشکلات آنها را کمتر از گذشته کنند، به راستی حماسه‌ای بزرگ روی داده است.
در کنار این مسئله، از یاد نبریم که بسیاری از شیرخوارگاه‌های تحت نظارت بهزیستی، خانه‌های سالمندان دولتی، آسایشگاه‌های عقب مانده‌های ذهنی و مراکزی از این قبیل، در ماه‌های اخیر به شدت از گرانی‌های لجام گسیخته بازار دچار آسیب‌های جانکاهی شده‌اند و در صورت همراهی نکردن خیرین و امدادگران اجتماعی، شاهد فاجعه خاموش انسانی در این زمینه خواهیم بود.
امید می‌رود دهه محرم امسال سرآغازی برای ارائه نذری‌های هدفمند به اقشار فرودست جامعه و حمایت از نیازمندان حقیقی باشد و عموم جامعه، فرصتی برای بهره مندی فقرا از نذری‌ها فراهم کنند. پیام عاشورا و اندیشه نهضت حسینی، به آزادگی و ظلم ستیزی منحصر نمی‌شود.
پی نوشت: طبق آمار موجود، ایرانی‌ها در سال 1396 بیش از دو هزار میلیارد تومان غذای نذری در ماه محرم توزیع کرده‌اند. با توجه به گرانی‌های ماه‌های اخیر، گمان می‌رود این مبلغ در سال جاری افزایش چشمگیری داشته باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی