[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

استراتژی زدایش فقر

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

فقر و فساد با یکدیگر عجین شده‌اند. در محله‌های فقیرنشین شهر، آستانه وقوع جرم در سفلی‌ترین حد خود قرار دارد و وضعیت نابسامان محیطی زمینه ورود همه طیف‌های سنی را به ناهنجاری‌های اجتماعی مهیا می‌سازد. قبح جرایم اجتماعی و فساد در مناطق فرودست اقتصادی از میان رفته است و تمامی ‌رده‌های سنی، در معرض آسیب‌هایی قرار دارند که می‌تواند زندگی آن‌ها را به تباهی ابدی دچار کند. فقر مفرط سبب شده است اقلیتی از اقشار مستضعف جامعه، برای کسب روزی حداقلی راه‌های ناصواب را طی کرده و پس از مدت کوتاهی، تاوان آن را به بهای گزافی پس دهند. به همین دلیل است که خیل عظیمی ‌از معتادان، از مناطق فرودست شهر می‌آیند. آنها به منظور مرهم گذاشتن بر زخم‌ها و دردهای جانکاهی که بر روح و جانشان سنگینی می‌کند، آلوده افیون شده و پس از فروباختن مایملک ناچیز خود، برای کسب هزینه‌های اعتیاد از هیچ جرمی ‌فروگذار نمی‌کنند.درصد عمده‌ای از زندانیان کشور هم مرتبط به جرایم مواد مخدر و اعتیاد هستند. افرادی که انرژی جوانی و توانمندی‌های آنها باید به منظور پیشرفت و تعالی کشور و تشکیل کانون‌های گرم خانواده صرف می‌شد، اکنون در مجاورت مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار در زندان قرار گرفته و به بزهکاری تمام‌عیار که به اعتیاد دچار شده است، تبدیل می‌شوند.
اما راهکار خروج از بحران چیست؟ به طور حتم اصلی ترین استراتژی برای پشت سر گذاشتن بحران‌های اجتماعی، همانا زدایش فقر اقتصادی و ارتقای سطح فرهنگی است. برای کمرنگی فقر اقتصادی در بطن جامعه، نیازمند اجرایی شدن برنامه‌های درازمدت و همه جانبه‌ای هستیم و در برهه‌های زمانی کوتاه، نمی‌توان اقشار مستضعف جامعه را از رفاه اقتصادی و معیشت حداقلی برخوردار کرد. به همین دلیل، باید راهکارهای درازمدت و کوتاه مدتی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی مدنظر داشت. متأسفانه در کشور ما رسم بر این است که حجم سرمایه‌گذاری‌ها عمدتاً صرف درمان بحران‌ها شده و آنچنان که شایسته است، توجهی به راهکارهای پیشگیرانه نمی‌شود. یکی از استراتژی‌های توانمندسازی جامعه، بذل توجه و سرمایه گذاری در امور زیرساختی به سردمداری مبانی فرهنگی است. جامعه مسئولان و همه مردم باید بر این حقیقت اشراف یابند که نقش زیباشناسی مضامین فرهنگی و هنری در لایه‌های سطحی آن قرار دارند و مؤلفه‌های نرم مدنی، توانایی شگفت انگیزی در انزوای ناهنجاری‌های اجتماعی و بحران‌های مدنی ایفا می‌کنند. چراکه بن مایه‌های فرهنگی انسان را دعوت به فرایند خوب اندیشیدن و گسترش افق‌های فکری می‌کند و چنانچه روح و جان انسان در معرض هنرهای بی‌پیرایه قرار گیرد، تا حدود زیادی دربرابر آسیب‌های اجتماعی مقاومت نشان خواهد داد.
باید به این مسئله توجه کنیم که محله‌های فقیرنشین کلانشهرهایی نظیر شیراز، همان‌قدر که نیازمند بسته‌های ارتزاقی دولت، حضور پلیس، سرکشی بهزیستی و کمک‌های خیرین هستند، به مقیاس بیشتری به فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی به عنوان مبانی پیشگیری از وقوع جرم محتاج است. کودکان و نوجوانانی که در این محله‌های جرم‌خیز چشم به جهان می‌گشایند، از نمای نزدیک با آسیب‌های اجتماعی به سردمداری جرم و اعتیاد روبرو بوده و باید فرصتی مهیا ساخت تا روح و روان آنها با عناصر روح نواز و زیباشناسانه نیز همدم شود. بسیاری از مشاهیر ایرانی از محله‌های فقیرنشین شهر نظیر سنگ سیاه، سردزک، لب آب، مسجد نو، سیبویه و محله کلیمی ها به قله‌های موفقیت رسیده‌اند و در صورت سرمایه‌گذاری در این راستا، می‌توان تحولات شگرفی را در این طیف جمعیتی مستعد به وجود آورد. از یاد نبریم فقر و فساد با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند و برای از میان برداشتن آنها، نیازمند اجرایی شدن رشته اقدامات نرم افزاری و سخت افزاری در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی هستیم.
پی نوشت:
اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس، در نظر دارد برنامه‌های فرهنگی و هنری در مناطق حاشیه‌ای و محروم شیراز اجرا کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی