[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

اولویت بخش فرهنگ ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، روزنامه شیراز نوین

گروه شهرستان‌ها-آباده-کریم آمالی
کارگاه باشگاه‌های کتاب و کتابخوانی کودک و نوجوان در شهرستان آباده به منظور توسعه فرهنگی و ترویج کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه برگزار شد. در این کارگاه که در سالن کتابخانه مذنب آباده‌ای برگزار شد و در آن  کتابداران، مهدهای کودک، اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، دبیران آموزش و پرورش و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور داشتند ابتدا بخشدار مرکزی آباده طی سخنانی با اشاره به اهمیت فرهنگ مطالعه بیان داشت: کتاب همیشه راهنمای اندیشمندان و متفکران بوده و امروز نیز می تواند راهگشای کودکان و نوجوانان ما در تمامی امور باشد، به شرطی که زیرساخت‌های لازم برای آنان فراهم گردد.
خانم اکبری در ادامه تشکیل باشگاه‌های کتابخوانی را بسیار مناسب خواند و افزود: باشگاه‌های کتابخوانی از کارهای خوب و ارزشمندی است که می‌تواند کودکان و نوجوانان را به سمت آینده‌ای روشن هدایت کند. وی اظهار امیدواری کرد که  شهرستان آباده در این راستا پیشتاز باشد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آباده ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را از اولویت‌های بخش فرهنگ دانست و افزود: فرهنگ کتاب و کتابخوانی همیشه و در همه حال مورد توجه بوده و ترویج آن در جامعه از اهمیت خاصی برخوردار بوده است، اما امروز بیش از گذشته باید به این امر توجه بیشتری گردد.
علی اکبر عرب شیبان در ادامه افزود: ازجمله فعالیت‌های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل جام باشگاه‌های کتاب و کتابخوانی کودک نوجوان است که امروز شاهد این کارگاه در آباده هستیم و امید است که با آموزش مربیان و کتابداران در این زمینه بتوانیم گام‌های مثبتی را در راه بالابردن سرانه مطالعه و آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان با کتاب برداریم.
 در ادامه رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی آباده  از دیگر سنخرانان این کارگاه بود که مشارکت همه ارگان‌های فرهنگی را گامی مؤثر در راه فعالیت‌های کتاب و کتابخوانی دانست و افزود: مشارکت‌های فرهنگی می‌تواند گامی مؤثر در راه اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشد، چرا که توسعه فرهنگ بوسیله یک ارگان و یا یک نهاد امکان پذیر نیست و باید همه برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی خصوصاً باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان تلاش کنیم.
 کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آباده و مدرس کارگاه در این باره اظهار داشت: باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان گروه‌هایی هستند که با حضور دست کم ١٢ کودک و نوجوان برای مبادله کتاب و خواندن کتاب‌های مبادله شده و دیگر کتب زیر نظر یک مربی بزرگسال تشکیل شدند و پس از ثبت در دبیرخانه مرکزی جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان فعالیت می کنند.‌ هادی فرخی اضافه کرد: آشنایی با شیوه‌های افزایش سرانه مطالعه میان کودکان و نوجوانان، تشکیل باشگاه‌های کتاب و کتابخوانی، آشنا نمودن تسهیل گران با نحوه جذب افراد و تشکیل باشگاه‌ها، تقویت فرهنگ گفتگو و تقویت استدلال و مهارت در بحث و قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در بین کودکان و نوجوانان، عادت دادن دانش آموزان برای مراجعه به کتابفروشی‌ها، گسترش فرهنگ همکاری و مشارکت در یک کار گروهی و کمک به گسترش تبلیغ و معرفی کتاب ازجمله اهداف و ضرورت‌های پیش روی این کارگاه بود.
گفتنی است این کارگاه به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری اداره کتابخانه‌های عمومی، اداره آموزش و پرورش، اداره بهزیستی، و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی