[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۲
  • دوره جدید

برنامه‌ریزی اقتصادی نداریم، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر
رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: تحریم‌های امروز به میزان و مقدار تحریم‌های گذشته نیست؛ چرا که دولت آمریکا اجماع قبلی را ندارد عدم برنامه ریزی دولت برای خروج احتمالی آمریکا از برجام  و مقابله با تحریم‌های احتمالی پیش رو را از جمله علل اتفاقات اخیر در اقتصاد کشور دانست. وی افزود: با توجه به وضعیت فعلی در اقتصاد کشور چنانچه دولت و سیاستگذران بسته‌های پیشنهادی از سوی مشاوران اقتصادی همچون اتاق بازرگانی را نادیده بگیرند با افزایش فساد و بحران‌های اجتماعی در کشور مواجه خواهیم شد که نتیجه آن نیز فشار مضاعف بر اقشار آسیب پذیر جامعه خواهد بود.
 جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی فارس در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب از ارسال بسته پیشنهادی جدید اتاق بازرگانی فارس از طریق استاندار به هیئت دولت خبر داد و گفت: بخش اصلی پیشنهاد ارائه شده آزادسازی نرخ ارز و یکسان‌سازی آن بود چرا که در حال حاضر وجود سه نوع نرخ ارز دولتی، ارز نیمایی و ارز آزاد در بازار باعث بروز فسادهای گسترده‌ای شده که عمده این فسادها نیز از سوی نهادهای دولتی و خصولتی بر بازار اعمال می‌شود.
 رازقی در تشریح پیشنهاد جدید بخش خصوصی به دولت گفت: دولت می‌بایست با آزاد کردن نرخ ارز اجازه دهد تا بازار خود روند تعیین نرخ را در دست بگیرد و با طی شدن زمان مربوطه نرخ ارز در بازار به تعادل برسد. وی دو عامل اصلی ضربه به اقتصاد کشور را کاهش تولید و افرایش قیمت وگفت: افزایش نرخ ارز باعث فساد شده و رانت خواری را تشکیل می‌دهد و بنابراین می‌بایست هرچه سریعتر نسبت به آزادسازی نرخ ارز در کشور اقدام شود. 
رازقی با تأیید این مطلب که آزادسازی موجب افزایش درآمد دولت می‌گردد گفت: با توجه به افزایش درآمد دولت از محل آزادسازی نرخ ارز پیشنهاد شد تا سیاست‌گذار نسبت به ارائه بن‌کارت نقدی به اقشار حقوق‌بگیر ثابت و آسیب پذیران تحت پوشش سازمان‌هایی مانند کمیته امداد و بهزیستی قدرت خرید این بخش از جامعه را نسبت به سال گذشته حفظ کند. 
رئیس اتاق بازرگانی فارس رانت ایجاد شده ناشی از تفاوت نرخ ارز برای پتروشیمی‌ها و تولیدکنندگان فولاد را غیرقابل باور دانست و گفت: صنایع پتروشیمی ‌و فولاد مواد اولیه مورد نیاز را با ارز 3500تومانی وارد کرده و سپس محصولات خود را به صورت قطره چکانی به بازار بورس کالا وارد می‌کنند که دلالان مرتبط با این موضوع نیز پس از خرید محصولات آن را با نرخ ارز آزاد در بازار به فروش می‌رسانند که همین تفاوت قیمت باعث تعطیلی بخش عمده‌ای از صنایع پایین‌دستی در کشور شده است. 
رازقی با بیان اینکه با آزاد شدن نرخ ارز، صادر کنندگان می‌توانند به‌راحتی کالای خود را صادر کنند، گفت: امروز صادر کننده نمی‌تواند پیمان ارزی بسپارد و از طرفی اگر متعهد نشود که ارز خود را به کشور بیاورد دچار مشکل در واحد تولیدی خواهد شد. رئیس اتاق بازرگانی فارس توقف بدهی واحدهای تولیدی به نظام بانکی کشور تا یکسال و پرداخت بهره آنها  از محل اضافه درآمد دولت، کاهش مالیات بر درآمد واحدهای تولیدی کشور به ١٥ درصد، مشمولیت معافیت مالیاتی صادراتی صرفاً برای کالاهای ساخته شده و تعدیل قیمت حامل‌های انرژی برای همه به نرخ روز و واقعی از جمله مهمترین راهکارهایی عنوان کرد که توسط اتاق فارس به دولت ارائه شده است.
 وی با بیان اینکه تحریم‌های امروز به میزان و مقدار تحریم‌های گذشته نیست؛ چرا که دولت آمریکا اجماع قبلی را ندارد عدم برنامه ریزی دولت برای خروج احتمالی آمریکا از برجام  و مقابله با تحریم‌های احتمالی پیش رو را از جمله علل اتفاقات اخیر در اقتصاد کشور دانست. رازقی  در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم پیوستن ایران به FATF  اشاره و تصریح کرد: اخیراً در اتاق ایران بیانیه‌ای در این خصوص صادر شد و نامه‌ای نیز تهیه کردیم که ظرف روزهای آینده به دولت ارسال می شود و هشدار داده‌ایم که لازمه همکاری ایران و اروپا، پیوستن به این مهم است. رئیس اتاق بازرگانی فارس با تصریح اینکه موضوع FATF موضوعی قابل مذاکره نیست، گفت: این لایحه می‌تواند شفافیت مالی ایجاد کند تا جلوی خروج سرمایه‌ها از کشور گرفته شود و دست کم بتوان ثروتی که به خارج از کشور می‌رود را ردیابی کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی