[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

تشدید نظارت بر کشتار بهداشتی دام در ایام محرم، روزنامه شیراز نوین

گروه شهرستان‌ها-آباده-کریم آمالی
رئیس اداره دامپزشکی آباده از تشدید نظارت دامپزشکی بر کشتار بهداشتی دام طی ایام محرم در این شهرستان خبر داد و گفت: اکیپ‌های ثابت و سیار بهداشتی دامپزشکی به این منظور ساماندهی شده است.
وی افزود: با توجه به در پیش بودن ایام محرم و همچنین تاسوعا و عاشورا و اجرای سنت حسنه ذبح نذورات که در این روزها انجام می‌شود طرح نظارت بر ذبح شرعی و بهداشتی دام طبق روال هرساله به منظور تأمین گوشت سالم و حلال به اجرا درمی‌آید.
 دکتر علیرضا فرخی تصریح کرد به منظور اجرای این طرح اکیپ‌های ثابت و سیار دامپزشکی در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در قالب دو شیفت کاری سازماندهی و آماده ارائه خدمات بهداشتی به دسته‌جات عزاداری سید و سالار شهیدان و همچنین شهروندان هستند.
وی اظهار داشت: شرایط برای ذبح بهداشتی و شرعی دام‌ها در کشتارگاه‌ها فراهم شده است و در روزهای تاسوعا و عاشورا بازرسین بهداشتی و ناظرین ذبح شرعی در قالب اکیپ‌های ثابت و سیار کنترل و نظارت بهداشتی و ذبح شرعی دام‌ها را به صورت رایگان انجام خواهند داد.
رئیس دامپزشکی آباده افزود در راستای ارتقای سطح آگاهی عمومی‌ در زمینه احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از دام به انسان و ابتلای مصرف کنندگان از طریق مصرف گوشت به شهروندان توصیه می‌شود مصرف گوشت دام‌های قربانی پس از طی جمود نعشی و در شرایط سرد (نگهداری گوشت استحصالی به مدت حداقل 24 ساعت در دمای صفر تا چهار درجه سانتی گراد پس از کشتار) انجام شود و از کشتار دام‌هایی که دارای نشانه‌های غیر طبیعی، آلودگی‌های انگلی خارجی و قارچی و نیز تب‌دار هستند خودداری کنند.
این مقام مسئول در پایان از عموم شهروندان خواست فرآورده‌های خام دامی ‌مورد نیاز خود را به صورت بسته‌بندی تحت دامپزشکی تهیه نموده و به هنگام خرید به ممهور بودن گوشت به مهر دامپزشکی اطمینان حاصل نمایند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی