[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۲
  • دوره جدید

جامعه به سیل متقاضیان تحصیلات تکمیلی نیاز ندارد، روزنامه شیراز نوین

معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی‌کاربردی کشور گفت: جامعه امروز به سیل متقاضیان دوره‌های تحصیلات تکمیلی نیازی ندارد بلکه به افرادی توانمند برای بهره‌گیری از مهارت‌ها و تولید با کیفیت نیازمند است.
به گزارش ایرنا، جواد حاتمی ‌دوشنبه 26شهریورماه در آیین تکریم و معرفه رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی فارس، اظهار داشت: به همین دلیل اجرای طرح آمایش آموزش عالی در کشور ضروری است. 
وی ادامه داد: در شرایطی که امروز ظرفیت دوره روزانه مهندسی دانشگاه دولتی تکمیل نمی‌شود، پذیرش 80 هزار دانشجو برای دانشگاه علمی‌کاربردی آماری مطلوب به شمار می‌رود. 
حاتمی ‌گفت: در برخی دانشگاه‌های علمی‌کاربردی افراد در نوبت شرکت در دوره‌ها هستند و حتی یک نفر فارغ التحصیل بیکار وجود ندارند و در حال حاضر یک میلیون و ششصد هزار نفر از جمعیت فارغ‌التحصیلان دانشگاه علمی‌کاربردی، شاغل هستند.
معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی‌کاربردی کشور گفت: استان فارس در عرصه صنعت و توریسم دارای ظرفیت‌های بی‌نظیری است که می‌تواند توسط دانشگاه علمی‌کاربردی پوشش داده شود.
در این آیین همچنین مشاور استاندار فارس در امور دانشگاه‌ها گفت: برای بدل شدن به کشورهای توسعه‌یافته راهی جز طی مسیر علمی‌فناوری نداریم. 
آیت‌الله رزمجو با بیان اینکه زمان دانشگاه‌‌های دانش‌محور و پژوهش‌محور سپری شده است، ابراز داشت: امروز از آموزش، پژوهش و فناوری سخن می‌گوییم یعنی دانشگاهی که بتواند کارآفرینی کند.
وی با تأکید بر اینکه دانشگاه باید بتواند هزینه‌های خود را تأمین کند گفت: برای رسیدن به این مهم دانشگاه جامعه علمی‌کاربردی باید کیفیت را سرلوحه کار خود قرار دهد.
آمایش آموزش عالی استان فارس زیر نظر دانشگاه شیراز انجام می‌شود
مشاور استاندار فارس بیان داشت: آمایش آموزش عالی استان اولویت اصلی است و رئیس دانشگاه شیراز این طرح را مدیریت خواهد کرد.
رزمجو دانشگاه‌های شیراز و علوم پزشکی را الگوی دیگر دانشگاه‌های استان دانست و اضافه کرد: این دو دانشگاه نه تنها در ایران که در جهان حرفی برای گفتن دارند و بیش از هزار عضو هیئت علمی ‌در این دانشگاه مشغول هستند. رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی فارس نیز در این آیین با بیان اینکه افزایش کیفیت کالای ایرانی نیازمند استفاده از افراد ماهر است، گفت: کشور در بسیاری از حوزه‌های به روز دنیا از لحاظ آکادمیک در سطوح عالی است اما در کیفیت بخشی محصولات موضوع نبود تکنیسین ماهر احساس می‌شود.
حبیب دانش منش ابراز داشت: دانشگاه اهداف کلانی دارد و از آنجا که در چارچوب آموزش و پژوهش عملکردی مطلوب داشته است، نمی‌توان بر آن خرده گرفت.  وی با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه شیراز طی دو سال در زمینه مهارت آموزی گفت: یکی از ابزارهای حوزه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌ بنیان است اما باید توجه داشت که این مسئله به معنای ریاضت اقتصادی نیست بلکه استفاده از دانش و فناوری است.
رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی فارس به ایجاد مرکز نوآوری و کارآفرینی در دانشگاه شیراز اشاره کرد که هم‌اکنون بیش از 30 شرکت دانش‌بنیان به واسطه آن راه‌اندازی شده است. 
دانش‌ منش دانشگاه علمی‌کاربردی را نقطه قوت وزارت علوم در کارآفرینی دانست و بیان داشت: این دانشگاه با صنعت پیوند برقرار کرده و رشته‌های مورد نیاز جامعه را تأسیس کرده است. 
وی از ایجاد و تکمیل اکوسیستم کارآفرینی با عنوان نخستین گام در اجرای برنامه‌های دانشگاه علمی‌کاربردی یاد کرد. دانش منش گفت: تجاری‌سازی ایده‌های نو در بحث سرمایه‌گذاری، افزایش کیفیت آموزش با استفاده از استادان ماهر، شناسایی ظرفیت‌های استان، هدایت و کمک به مراکز برای ارتقای سطح کیفیت و کمیت، کمک به گسترش فعالیت‌های فرهنگی، حمایت از فعالیت‌های دانشجویی در قالب تشکل‌ها و انجمن‌های علمی ‌از اقدامات مهمی ‌است که در دستور کار این دانشگاه قرار دارد.  در این مراسم از محمد باقر احمدی تقدیر و حبیب دانش‌ منش به‌عنوان رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی فارس منصوب شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی