[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۸
  • دوره جدید

حریم شبکه ۶۶ کیلوولت برق‌رسانی فوق توزیع غرب شیراز پاکسازی شد ، روزنامه شیراز نوین

امروزه صنعت برق از حیاتی‌ترین صنایع کشورها بحساب می‌آید.  انرژی الکتریکی که در نیروگاه‌ها تولید می‌شود بوسیله تأسیسات انتقال ازجمله پست‌ها و خطوط انتقال و فوق توزیع به ورودی‌های شبکه توزیع تحویل می‌گردد تا از طریق شبکه توزیع به مصرف کنندگان نهایی برسد لذا حفظ، نگهداری و بهره‌برداری صحیح  از این تأسیسات از مهمترین تکالیف صنعت برق به شمار می‌آید. 
به گزارش دفتر روابط عمومی‌ شرکت برق منطقه‌ای فارس، مهندس حمزه روغنیان معاون بهره‌برداری این شرکت با اشاره به اهمیت خطوط انتقال گفت:  همواره بهره‌برداری از تأسیسات شبکه انتقال نیرو پیچیدگی خاص خود را به همراه داشته است این امر از دیدگاه مطالعات سیستم نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد. 
وی در ادامه به سرمایه‌های کلان در حوزه  بهره‌برداری از تجهیزات برق اشاره کرد و افزود: سرمایه گذاری کلان و هنگفتی در حوزه بهره‌برداری مربوط به  خطوط انتقال و فوق توزیع انجام شده است  چرا که  خطوط و پست‌های انتقال و فوق توزیع پاسخگوی نیاز مصرف مشترکین برق  هستند و افزایش پایداری و قابلیت اطمینان این سیستم، ضمن  به کار بردن استانداردها امری ضروری و حیاتی است. 
معاون بهره‌برداری برق فارس از حجم تأسیسات و وسعت تجهیزات و حفظ شبکه‌های عظیم سراسری سخن به میان آورد و  گفت: شرکت برق منطقه‌ای فارس با برخورداری از  14هزارو 800 کیلومتر شبکه برق رسانی که حدود 13 درصد کل کشور می‌باشد، در بین برق‌های منطقه‌ای سراسرکشور مقام اول را دارا می‌باشد که وظیفه تأمین برق پایدار و مطمئن به مردم استان‌های فارس و بوشهررا عهده دار می‌باشد. در این راستا ورود به حریم برق و تعرض به تأسیسات ملی برق رسانی امری خلاف مصالح عمومی ‌محسوب می‌شود و قانون با متعرضین به شدت بر خورد خواهد کرد. 
مهندس روغنیان با بیان مصوبه هیئت وزیران درخصوص متعرضین به  تأسیسات و تجهیزات برق رسانی پرداخت و خاطر نشان کرد:  بعضاً مشاهده می‌شود که برخی از افراد آگاهانه یا نا آگاهانه مبادرت به تعرض و ساخت و ساز در حریم خطوط انتقال برق می‌نمایند. در این راستا هئیت دولت در سال 1394 آیین نامه جدیدحریم  قانونی خطوط هوایی انتقال و توزیع نیروی برق را به تصویب رساند. در ماده 6 این مصوبه آمده است: «هرگونه عملیات ساختمانی و اقداماتی نظیر ایجاد تأسیسات صنعتی، مسکونی، مخازن سوخت، انبارداری و تأسیسات دامداری یا باغ یا درختکاری در مسیر و حریم زمینی و هوایی خطوط انتقال و توزیع نیروی برق ممنوع است تا  سبب ایجاد خسارت برای تأسیسات خطوط برق نگردد.»
معاون بهره‌برداری برق فارس به تخریب و پاکسازی مستحدثات ایجاد شده در  حریم خطوط انتقال برق در غرب شهر ستان شیراز اشاره کرد و اظهار داشت: طی مکاتبات اداری و تعامل با شش نفر از مالکینی که با ساخت و ساز وارد حریم خط 66 کیلوولت شیراز- خان زنیان و خط 66 کیلوولت گلستان-  سپیدان شده بودند، پاکسازی حریم خطوط فوق توسط واحد ایمنی دفتر فنی انتقال بطور کامل انجام و مسیر حریم خطوط مذکور آزاد شد. 
بر پایه گزارش ارسالی  به گفته مهندس علی اکبر عابدتاش مسئول ایمنی و حوادث دفتر فنی انتقال معاونت بهره‌برداری برق فارس، ولتاژ خطوط انتقال نیرو در کشور در سطوح 400، 230 و خطوط فوق توزیع در سطوح 132، 66  و 63 کیلوولت می‌باشد  که حفاظت و نگهداری حریم خطوط و تأمین ایمنی تأسیسات انتقال نیرو، تعیین  الگوی بهره‌برداری مطمئن و پایدار، برنامه‌ریزی تعمیر و نگهداری تجهیزات، تست‌ها و تنظیم سیستم‌های حفاظتی، بهره‌برداری بهینه از ظرفیت تولید  از وظایف کلی معاونت‌های بهره‌برداری در صنعت برق کشور است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی