[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

نظر رئیس‌جمهور سابق درباره مذاکره چه بود؟، روزنامه شیراز نوین

عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای با رد ادعای مخالفت احمدی‌نژاد با مذاکره با آمریکا، جزئیات مذاکرات عمان را تشریح کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی باقری عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای در برنامه «رو در رو» با رد برخی ادعاها مبنی بر مخالفت محمود احمدی‌نژاد با مذاکره با آمریکا در عمان، جزئیات آن مذاکرات را تشریح کرد.
متن بخشی از اظهارات علی باقری در برنامه رو در رو به‌شرح زیر است:
دبیرخانه شورا چه شخص دکتر جلیلی چه شما و چه اعضای تیم مذاکره‌کننده با این راهبرد که همزمان برویم با آمریکا در عمان مذاکره بکنیم کامل مخالف بود؟
با این مسیری که آقای صالحی رفت بله.
‌بعد حالا نمی‌دانم شما ملاحظه کردید یا نه؟ اخیراً در رابطه با بحث مذاکرات عمان خیلی ادعاهای مختلفی شده است، مثلاً من خاطرات آقای صالحی را که خواندم ایشان مفصل بحث می‌کند، همان‌طور که شما می‌گویید می‌گوید «این در واقع خدا از من قبول کند.» یعنی در واقع نگاهشان این است که من خیلی کار خوبی کردم هم‌زمان رفتم کانال مذاکره با آمریکا را فعال کردم که حالا ماجرایی دارد، می‌گوید «یک نفری آمد پیغام داد برای ما. گفتیم چقدر خوب. به آقای ولایتی گفتیم، آقای ولایتی بیشتر استقبال کرد بعدش هم رفتیم با رهبری چانه زدیم و این مسیر را بردیم جلو».
هم‌زمان در رابطه با بحث مذاکراتمان آقای احمدی‌نژاد هم خب می‌گوید «من کاملاً مخالف بودم». یک فیلمی ‌هم اخیراً از ایشان منتشر شده است در جمع دانشجویان می‌گوید که «کار اشتباهی بود من مخالف مذاکره بودم». از آن‌طرف یک‌سری روایت‌های دیگری هم هستش که نه، آقای احمدی‌نژاد نه‌تنها بدش نمی‌آمده بلکه مشوق آقای صالحی هم در این قضیه بوده است ولی خب، الآن که بحث مذاکره با آمریکا در جامعه آن اعتبار اجتماعی‌اش از بین رفته است آقای احمدی‌نژاد مثلاً وانمود دیگری دارد در این‌باره ادعای دیگری دارد. شما به‌عنوان معاون دبیر شورا، کسی که بالاخره در بطن مذاکرات بودید و از آن‌طرف هم طبیعتاً در جریان این قضیه قرار گرفته بودید بگویید تا جای ممکن و آن قدری‌اش را که گفتنی هست بگویید، آقای باقری، چون الآن روایت‌های مختلف ممکن است باعث شود اصلاً تحریف تاریخ صورت بگیرد.
این‌که عرض به حضور شما که دو نکته من عرض می‌کنم؛ نکته اول این‌که در اظهار نظرهای ایشان این بود که دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی یعنی آقای جلیلی نامه نوشتند برای این‌که مذاکره با آمریکا انجام بشود. همچین چیزی اصلاً واقعیت ندارد، یعنی اصلاً همچین چیزی که دبیرخانه یا آقای جلیلی بیایند نامه بنویسند که مثلاً توجیه بکنند باید مذاکره دوجانبه با آمریکا انجام بشود این ناشی از شاید مثلاً یک غفلت باشد یک کسی که این حرف را می‌زند، این حرف صد در صد نادرست است.
‌البته یک جای دیگری هم ایشان می‌گوید تنها کسی که مخالف بود یعنی تنها جریان همان دبیر شورای عالی امنیت ملی بود ولی یک جای دیگر می‌گویند مذاکرات با ایشان هماهنگ می‌شد.
‌نکته بعد این‌که حالا این‌که آقای احمدی‌نژاد مخالف مذاکره با آمریکا بوده‌اند خب، هر کسی باید از نفس ‌خودش روایت‌ کند، حالا خلاف بودن و نبودنش هم روز قیامت معلوم می‌شود ولی من یک سؤال برایم مطرح است و آن این است که آقای صالحی وزیر خارجه پیشنهادی آقای احمدی‌نژاد بودند، ایشان را معرفی کردند به مجلس دیگر، مجلس که به ایشان تحمیل نکردند. ایشان آقای صالحی آن‌هم در یک‌کار به این مهمی ‌تخلف کرده از نظر رئیس جمهور و همچنان وزیر مانده است؟ خانم دستجردی نمی‌دانم در یک جایی یک چیزی یک حرفی بر علیه کسی یا حرفی یک کسی را گوش نکرده بود سریع برداشتند او را، یعنی در عزل وزیر که یکی از ویژگی‌های آقای احمدی‌نژاد این بود که شوخی با کسی نداشت.
بعد آن‌وقت یک کسی بیاید راجع به مهم‌ترین مسئله کشور که از این مهم‌تر مسئله ما نداشتیم دیگر، بحث هسته‌ای و بالاخره تحریم‌ها و اصلاً همه کشور بالاخره متوجه این موضوع بود؛ بعد یک کسی آن هم در مقام وزیر خارجه باوجود مخالفت رئیس جمهور بیاید برود یک کاری را انجام بدهد بعد هم رئیس جمهور همین جوری بنشیند نگاه کند؟ بعد هم مثلاً چند سال. اگر آقای احمدی‌نژاد واقعاً این نگاهشان بوده است به‌نظر من آن وقت در آن چیزی خللی وارد می‌شود چون آقای احمدی‌نژاد یکی از برندهایش این بود که آدم مقتدری بود، قاطع بود، یک چیزی که باور داشت عمل می‌کرد،  پس معلوم می‌شود که نه همچین چیزی یک مقداری دچار مشکل می‌شود. حالا این‌که خود ایشان اعتقاد شخصی‌اش چه بوده است می‌گویم این را باید خود ایشان مشخص کند و روز قیامت معلوم می‌شود..
‌یعنی شما یک شاهد تاریخی که نشان می‌دهد ایشان مخالفتی نداشته با بحث مذاکرات هستید؟
مخالفت داشت؟ خب، وزیرش بود ایشان. نگاه کن یک وقت یک کس دیگری بود می‌گفت آقا یک‌کس دیگری از یک جای دیگری دارد مذاکره می‌کند من هم قبول ندارم ولی ایشان وزیر شما بود شما بگو «آقا، این کار را نکن». می‌گوید «نه، من می‌خواهم این کار را بکنم»، شما هم می‌نویسی «بسمه تعالی، عزل.»، چطور یک وزیر خارجه را روی هوا عزل کردید این را روی زمین عزل می‌کردید کاری نداشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی