[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

معـــراج از هشتمین والفجـــر، روزنامه شیراز نوین

صداوسیمای مرکز فارس به افتخار میزبانی شهید گمنام نائل شد
معـــراج از هشتمین والفجـــر

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره: به‌راستی جنگ هشت‌ساله ایران حماسه‌ای تمام‌عیار بود. در حالی که نظام اسلامی در حال تدوین مبانی ارزشمند خود بود و هنوز بسیاری از زیرساخت‌های نظام به قوام و استحکام نرسیده بودند، به ناگهان رژیم بعث عراق برای تمدن دیرینه خاورمیانه تیغ از نیام برکشید و بر مرزهای غربی و جنوبی کشور تاخت. ابرقدرت‌های جهانی و بسیاری از کشورهایی که داعیه‌دار حقوق بشر غربی بودند با سلاح‌های بیولوژیکی، شیمیایی و آخرین تکنولوژی‌های جنگی به یاری متجاوزان آمدند؛ با این خیال خام که بنیان جمهوری اسلامی ایران را به فروپاشی کشانده و از شکل‌گیری قدرتی مستقل و ارزش‌مدار در خاورمیانه  جلوگیری کنند. چراکه استقلال حقیقی در حوزه خلیج فارس برای استثمارگران پیر و قدرت‌های نوظهور، محلی از اعراب نداشت و استعمارگران به فرمانبرداری و اطاعت بی‌چون و چرای شیخ‌نشینان عادت کرده بودند. اما در این میان، رویدادی به وقوع پیوست که در معادلات غربی‌ها جایی نداشت. بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، فرمان به حضور در جبهه‌های حق علیه باطل داد و خیل عظیمی از امت پرشور و میهن‌پرست بنابه فرمان پیر فرزانه انقلاب و عرق میهن‌دوستی به دفاع از میهن و ایستادگی در برابر مزدوران برخاستند. فرهنگ ایثارگری، میهن‌دوستی، دین‌داری و فداکاری آن‌چنان در ضمیر آشکار و پنهان رزمندگان نهادینه شده بود که برای حضور در خطوط مقدم نبرد و جان‌فشانی در میدان‌های مین از یکدیگر پیشی می‌گرفتند. در دوران جنگ تحمیلی، حماسه‌های زیادی خلق شد که عالی‌ترین مستشاران نظامی عملی شدن آن را غیرممکن ارزیابی می‌کردند؛ از فتح خرمشهر گرفته تا عملیات‌های غرورآفرین کربلا، بیت‌المقدس و والفجر که ماحصل آن‌ها سبب شد دشمنان سراپا مسلح در حسرت یک وجب از خاک ایران بمانند و تمامی دسیسه‌های بعثی و سرمایه‌‌گذاری استعمارگران نقش بر آب شود. اما در این میان، هزینه‌های جبران ناشدنی بر پیکره نیروی انسانی کشور وارد شد. جمعی از مخلص‌‌ترین و توانمندترین نیروهای انقلابی به درجه رفیع شهادت و جانبازی نایل شدند و تمامی آحاد جامعه، از برکات گهربار آن‌ها محروم ماندند. اکنون با گذشت نزدیک به چهار دهه از جنگ تحمیلی همچنان کاروان معزز شهدا و بهترین فرزندان انقلاب از راه می‌رسند و بر جامعه عطر معنویت، شمیم ایثارگی و شهادت‌‌طلبی می‌افشاند. مردمان وارسته‌ای که بر تمامی علایق دنیوی پشت کردند، به فرمان بنیان‌گذار کبیر انقلاب و برای سربلندی ایران اسلامی مسافر جبهه‌های جنگ و نبرد حق علیه باطل شدند. اکنون این وظیفه تمامی اقشار جامعه، نهاد‌ها و دستگاه‌های کشور است که نام و خاطره و آرمان‌های آنان را زنده نگه داشته و تمامی تلاش خود را به منظور پاسداشت اهداف روحانی و میهن‌پرستانه آنان زنده نگه دارند. صداوسیمای مرکز فارس در مقام یکی از پرمخاطب‌ترین مدیوم‌های ارتباط جمعی و به عنوان رسانه‌ای ارزش‌مدار کارنامه مقبول و تحسین‌برانگیزی در این زمینه به جا گذاشته و همواره می‌کوشد در قالب برنامه‌های متنوع، یاد و خاطره حماسه‌سازان دفاع مقدس، شهدای حرم و دیگر فرزندان راستین انقلاب را با دستمایه‌های فرهنگی و هنری زنده نگه دارد. میزبانی صداوسیمای مرکز فارس از جوان 22ساله‌ای که که در عملیات والفجر 8 به درجه رفیع شهادت نایل شده، افتخار گران‌بهایی برای جامعه رسانه‌ای فارس به حساب می‌آید.

هم‌زمان با هفته دفاع مقدس، خانواده صداوسیمای فارس میزبان شهید گمنام 22ساله‌ای شد که در عملیات والفجر 8 شهد شیرین شهادت نوشیده و نام خود را در بارگاه الهی ثبت کرد. مراسم باشکوه تشییع و خاکسپاری این شهید گرانقدر در محوطه صدا و سیمای فارس با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه شیراز، استاندار فارس، اعضای شورای تأمین استان، تعدادی از مدیران و کارکنان ادارات مختلف، فرماندهان نظامی و انتظامی، هیئت مذهبی و جمعی از مردم متدین شهر شیراز و کارکنان صدا و سیمای فارس در فضای سرشار از معنویت و اخلاص برگزار شد.
افتخار میزبانی از شهدا
در این مراسم، مدیرکل صدا و سیمای فارس با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و نام 15هزار شهید استان فارس به شهید تازه تفحص شده از طرف همکاران خوش‌آمد گفت و افزود: سوم مهرماه سال 97 برای خانواده صدا و سیمای فارس روزی ماندگار و خاطره‌انگیز شد. سهرابی با اشاره به درخواست همکاران برای میزبانی شهیدی گرانقدر به 3سال تلاش و پیگیری مستمر برای نیل به این هدف اشاره کرد و گفت: صدا و سیمای فارس به عنوان مرکزی فرهنگی، هنری، ادبی و رسانه‌ای امروز مفتخر به وجود ذیجود بنده‌ای از بندگان صالح خداوند و شهیدی شاهد شد که از این پس، همچون مولا و مقتدایش امام حسین علیه السلام چراغ راه ماست تا راه گم نکنیم و بیش از گذشته بیندیشیم که از بهر چه اینجا هستیم و چگونه باید وظیفه خودرا در قبال دین و قرآن و وطن و ملت و نظامی برآمده از خون شهیدانمان ادا کنیم.
مدیرکل صدا و سیمای فارس با پاسداشت یاد امام‌راحل و گرامیداشت نام آن مرد بزرگ تاریخ‌ساز افزود: امام عزیز در عصر و رهبر گرانقدرمان در این زمان راه بهتر زیستن و تلاش برای ساختن دنیایی زیبا و آخرتی مورد رضای خداوند به ما یاد داده‌اند و شهدا به تمامت معنی با اهدای خون خود این اندیشه متعالی را امضا کردند و حال ماییم که باید راه و اندیشه آن‌ها را تا پیروزی کامل حق بر باطل ادامه دهیم و این مهم، با کار و تلاش مضاعف برای شکوفایی وطن، بصیرت و روشن‌بینی، دشمن‌شناسی و ولایت‌پذیری به دست می آید.
پیام‌آوران مقاومت 
استاندار فارس با بیان اینکه شهدا همیشه در قلب ما بلندآوازه و با نام هستند و قطعاً گمنام نخواهند بود، گفت: شهدا پیام‌آورانی هستند که مقاومت را به ما یادآوری می‌‌کنند. اسماعیل تبادار در مراسم تشییع شهید گمنام در صدا و سیمای مرکز فارس با تجلیل از مقام شامخ شهدای انقلاب، جنگ تحمیلی، مدافعان حرم و شهدای عرصه نظم و امنیت، افزود: تدفین شهید عزیز در صدا و سیمای مرکز فارس به عنوان محیط فرهنگی بزرگی که در آن تعلیم، فرهنگ و آداب معنا پیدا می‌کند، تکمیل کننده کار این مرکز در کارزار فرهنگی است. وی ادامه داد: مراسم تشییع جنازه افراد عادی که بر اثر وقایع معمولی به رحمت ایزدی پیوسته‌اند، با مراسم شهدا بسیار متفاوت است؛ چراکه در تشییع شهدا این سوال در ذهن همگان ایجاد می‌شود که این شهید مربوط به چه رویداد و حادثه‌ای بوده و در مصاف با چه کسی به شهادت رسیده و چه اهدافی را دنبال می‌کرده است. استاندار فارس با بیان اینکه جایگاه شهدا در نزد خداوند جایگاه ویژه‌ای است، گفت: شهدای عزیز ما برای حفاظت از تمامیت ارضی و کیان ملت در جنگی که توسط تمام دنیا و برای از بین بردن انقلاب نوپای ایران بر مردم تحمیل شد، شرکت کردند و جانانه و با ایثار و از جان گذشتگی و در راستای رهبری‌های حکیمانه امام خمینی(ره) که بر دل‌ها حکومت می‌کرد از عزت و عظمت ایران دفاع کردند.
سردمداران آزادگی
تبادار اظهارکرد: هر روز شهیدی را از خیل عظیم شهدا به عنوان پیام‌آوران صلح و آزادگی در کشور تشییع می‌کنند تا همگان به یاد آورند که آن‌ها چه کار بزرگی رقم زدند و چه جایگاهی دارند. وی ادامه داد: پیام دیگر شهیدان این است که ملتی که حتی دست خالی باشد می‌تواند با عزم و اراده‌ای آهنین و با اعتماد و وحدت کلمه در ابعاد مختلف جامعه عظمت و بزرگی خود را به دنیا ثابت کند. نماینده عالی دولت در استان فارس یادآور شد: بیشتر وصایای شهدا در راستای رهروی از حضرت امام حسین(ع) است و اخلاق‌مداری و جان‌فشانی در این وصایا بسیار متجلی است. تبادار افزود: تشییع شهدا بر دستان نوجوانان، جوانان و میان‌سالان، این مطلب را تداعی می‌کند که راه شهدا برای رفع تنگناها باید ادامه داشته باشد و این راه به عنوان درسی بزرگ باید برای دانش‌آموزان و دانشجویان تبیین شود. وی ادامه داد: امروز اگر آثار جنگ روانی و اقتصادی بیش از جنگ تسلیحاتی نباشد کمتر نخواهد بود، جنگ تسلیحاتی روح و روان را برای تهییج بیشتر تهدید می‌کند؛ اما جنگ روانی روحیه‌ها را تضعیف می‌کند و در حال حاضر باید پرچم شهدا را بیش از گذشته در فضای عمومی جامعه به اهتزاز درآوریم. استاندار فارس گفت: با وحدت کلمه، هماهنگی، همسویی و تلاش مضاعف در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری، می‌توانیم بیشتر مشکلات را به لطف خدا و به برکت خون شهدا به سلامت پشت سر گذاریم.
براساس این گزارش، شهیدی که دیروز در صدا و سیمای مرکز فارس خاکسپاری شد، 22ساله بوده و در عملیات والفجر به فیض شهادت نائل شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی