[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

آب در انتظار مدیریت منابع، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین - پیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

 استاندار فارس با بیان اینکه بسیاری از مباحث مطرح شده در زمینه حفاظت از منابع آب مناسب است اما به دلایل مختلفی در شرایط امروز قابل اجرا نیست، تأکید کرد: باید براساس شرایط موجود راهکارهای مناسب برای مدیریت منابع آب تدوین و اجرایی شدن آنها پیگیری شود.
مهندس اسماعیل تبادار در جلسه شورای حفاظت از منابع آب با بیان اینکه اقدامات انجام شده در حوزه حفاظت از منابع آب باید بر اساس اثربخشی و کمیت آنها مورد ارزیابی قرار بگیرد تا امیدآفرین باشد، افزود: در صورت اینکه اقدامات انجام شده نتیجه و اثری بر مسئله کمبود آب نداشته باشد باید در اجرای آن‌ها تجدیدنظر شود.
نماینده عالی دولت در استان فارس تأکید کرد: راهکارهای ارایه شده در حوزه مدیریت منابع آب و عبور از بحران کم‌آبی باید در برگیرنده نگاه جامع و عوامل مختلفی از جمله در نظر گرفتن همسانی منابع و مصارف، فراهم کردن زمینه افزایش منبع آب از طریق آبخیزداری، صرفه‌جویی و بهره‌وری آب، نصب کنتورهای هوشمند، تغییر الگوی کشت، توسعه کاشت گلخانه‌ای و... باشد. مهندس تبادار با ابراز تأسف از اینکه در گذشته همسویی و هم‌افزایی کافی میان دستگاه‌هایی همچون جهاد کشاورزی و وزارت نیرو وجود نداشته است، این ناهمسویی را یکی از دلایل اصلی ایجاد شرایط کنونی در موضوع آب دانست و اظهارکرد: نیاز به این همسویی در چند سال اخیر باعث شده اقداماتی در این راستا انجام گیرد که باید به تقویت آن بپردازیم. رئیس شورای حفاظت از منابع آب استان فارس همچنین تکلیف‌مندی و مسئولیت‌پذیری دستگاه‌های اجرایی را در کنترل بحران آب بسیار مؤثر دانست و تأکید کرد: باید همه دستگاه‌های اجرایی آنچه در توان دارند برای انجام اقدامات استانی به کار گیرند و سایر موضوعات را نیز در سطوح ملی دنبال کنند.
مهندس تبادار با اشاره به اینکه اجرایی شدن بعضی راهکارها به الزام قانونی نیاز دارد، عنوان کرد: به عنوان نمونه نصب کنتورهای هوشمند در حوزه کشاورزی از عواملی است که بدون الزام قانونی دشوار خواهد بود.
وی افزود: دستگاه‌های متولی موضوع آب و همچنین نخبگان دانشگاهی و کارشناسان باید پیشنهادات خود را به صورت مستند به قانون گذار ارایه دهند.
استاندار فارس با اشاره به اینکه برنامه سازگاری با کم‌آبی از طریق استان فارس در سطح ملی مطرح می‌شود، گفت: در تدوین این برنامه باید همه جوانب و پیشنهادها، راهکارها و چالش‌ها در نظر گرفته شود. 
در این جلسه همچنین تشکیل کارگروه سازگاری با کم‌آبی در همه دستگاه‌های اجرایی تصویب شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی