[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۲
  • دوره جدید

مهدی باقری: فارس ظرفیت فنی بسیار زیادی در سوارکاری کشور دارد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: پس از سال‌ها غیبت، نمایندگان استان فارس در مسابقات پرش با اسب قهرمانی بزرگسالان کشور با مساعدت حامیان مالی، امسال مهدی مومن باقری در مسابقات معتبر قهرمانی کشور شرکت کرد و اتفاقاً حضور شایسته و آبرومندانه‌ای نیز داشت. او که درست دو هفته قبل از این مسابقات، حامد بعاسی شاگرد رده جوانان خود را روی سکوی سوم کشور دیده بود، خود نیز نشان داد فارس در سوارکاری کشور حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. به همین بهانه با او به گفت‌وگو نشستیم که نتیجه آن تقدیم شما می گردد.
لطفاً خودتان را معرفی کنید و از سوابقتان بگویید.
مهدی مومن باقری هستم متولد سال 1366. اهل و ساکن شیراز هستم. متأهل هستم و یک پسر پنج ساله دارم. حدود 13سال است که به سوارکاری و سپس به امر آموزش آن به علاقه‌مندان این رشته مشغولم.
سوارکاری و مربیگری در این رشته شغل اصلی شماست؟
بله. من تقریباً 6روز از هفته را به طور کامل صبح تا شب در باشگاه می‌گذرانم.
با توجه به صرف این زمان زیاد، آیا درآمد کافی برای گذراندن زندگی دارید؟ 
خب به هر حال هر کسی شغلی برای خود انتخاب می‌کند. من هم لیسانس عمران دارم اما انتخابم این بوده، چون هم شغلم است و هم عشق و علاقه‌ام در این کار است. به هر حال شاکر خدا هستم.
در این سال‌ها در چه مسابقاتی شرکت داشتید؟ 
مسابقات استانی و تورنمنت‌های خارج از استان چون جام آزمون، نشاطی، پدیده‌سازان در تهران، نقش جهان اصفهان و قهرمانی کشور.
شما امسال پس از غیبت طولانی سوارکاران فارس، در مسابقات قهرمانی کشور شرکت داشتید. ارزیابی خودتان از این موضوع چیست؟
غیبت سوارکاران ما در سال‌های گذشته به دلیل فنی نبوده، بلکه حامی مالی مناسب وجود نداشت که خدا را شکر امسال تا حدودی این موضوع با مساعدت عزیزان اسپانسر حل شد و بنده توانستم در این مسابقات شرکت کنم و الحمدالله آن‌ها را پیشمان نکردم.
مسابقات قهرمانی کشور امسال را چگونه دیدید؟
قهرمانی پرش با اسب کشور، ماندگارترین مسابقه در این رشته است که سوارکاران بعد از شرکت در چند تورنمنت معتبر، سالیانه در آن شرکت می‌کنند. امسال هم چون مسابقات بعد از مسابقات آسیایی جاکارتا برگزار می‌شد، مسطح مسابقات بسیار بالاتر از حد معمول بود.
فارس در این مسابقات چطور بود؟
شکر خدا استان ورزش‌خیز ما هم امسال حضور آبرومندانه‌ای در این مسابقات داشت. البته این همه توان و ظرفیت ما نیست، چون فارس ظرفیت فنی بسیار بسیار زیادی در سوارکاری دارد و ما شایسته‌تر از این‌ها می‌توانیم حضور داشته باشیم.
گفتید کار مربیگری هم می‌کنید. از شاگردان خود بگویید.
بله، ما در باشگاه‌های مختلف سوارکاری شیراز و استان، از جمله باشگاه خودمان، باشگاه سوارکاری «ملل»، شاگردان بسیار خوبی در رده‌های مختلف سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان داریم که با علاقه‌مندی بسیار به کار مشغول هستند و همگی در آینده سوارکاران قابلی برای استان و کشور خواهند بود. در همین مسابقات رده جوانان امسال قهرمانی کشور، حامد عباسی سوارکار جوان ما به مقام سوم کشور دست یافت که افتخار بزرگی بود.
اگر بخواهید از این تریبون توصیه‌ای برای شاگردانتان داشته باشید، به آن‌ها چه می‌گویید؟
تلاش و تلاش و تلاش. فقط همین.
شما مسئولیت کمیته مربیان استان را هم بر عهده دارید. وضعیت مربیان فارس را چگونه ارزیابی می کنید؟
بدون اغراق می‌گویم که ما در شیراز مربیان بسیار خوب و قابلی داریم. اما همه آن‌ها به دلیل کمبود امکانات، فرصت نشان دادن توانایی‌های خود را پیدا نمی‌کنند.
شما برای رشد کیفی این مربیان چه کرده‌اید؟
ما با برنامه‌ریزی‌های هیئت سوارکاری، اقدام به برگزاری کلاس‌های مختلف کرده‌ایم و در ادامه هم این کار را انجام خواهیم داد. همچنین، دعوت از مربیان صاحب دانش و سبک برای انتقال اطلاعات به مربیان استان، از جمله دعوت از مربی تیم ملی سوارکاری در ابتدای امسال، از جمله کارهایی است که انجام داده‌ایم و آن را ادامه خواهیم داد.
به نظر می‌رسد ورزش سوارکاری پرهزینه و سرمایه‌گذاری در آن بسیار حائز اهمیت است. فارس در این زمینه چه وضعیتی دارد؟
پرهزینه است چون عده‌ای برای تهیه اسب باید هزینه کنند و عده‌ای دیگر که اسب دارند، برای نگهداری آن. چند سالی است که در شیراز قدم‌های بسیار خوبی در این زمینه برداشته شده است. اما برای رقابت با استان‌های صاحب‌نام در این زمینه کافی‌ست و احتیاج به حامیان مالی بیشتر و سرمایه‌گذاری‌های جدی‌تر در این زمینه است.
گفتید که متأهل هستید و دارای یک فرزند پسر. آیا خانواده شما هم درگیر موضوع سوارکاری هستند؟
بله. همسرم بالاجبار و ناخواسته درگیر این موضوع شده و البته علاقه‌مند! الان هم ایشان از فعالان این رشته است که جا دارد همین جا به دلیل تحمل مشکلات و دوری‌های مداوم من، تشکر ویژه‌ای از ایشان بکنم.
از مربیان خود بگویید.
من کار سوارکاری را با پیام گلمکانی شروع کردم و پس از آن تا به امروز از دانش، تجربیات و درایت کامران ذنوبی بهره می‌برم که از ایشان تشکر می‌کنم و قدردان این بزرگواران هستم.
عملکرد هیئت سوارکاری را چگونه می‌بینید؟
هیئت سوارکاری پس از انتخاب آقای طفیونی کاملاً دگرگون شده و ایشان با تفکیک کمیته‌ها و تعیین رؤسای هرکدام، تحولات بسیار خوبی انجام دادند. مسابقات خوبی برگزار می‌شود، کلاس‌های آموزشی مختلفی است و اقدامات خوبی هم برای جذب سرمایه انجام شده و از همه مهم‌تر، ساخت و راه‌اندازی باشگاه هیئت سوارکاری. این‌ها از کارهایی است که هیئت جدید انجام داده است.
صحبت پایانی؟
ابتدا از شما و بقیه اصحاب رسانه تشکر می‌کنم که مدتی است توجه خاصی به ورزش جذاب سوارکاری دارند و اینکه فرصت خوبی دست داده تا تشکر کنم از همه زحمت‌کشان ورزش سوارکاری، به ویژه برادرم امین باقری که همیشه و در همه حال یار و یاور ماست. از اعضای هیئت و کمیته‌های مختلف آن و همه همکاران خودم، مربیان دلسوز و زحمت‌کش در تمامی باشگاه‌های سوارکاری شیراز نیز کمال قدردانی را دارم.  

گفت‌وگو از: کاظم کرمی

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی