[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

بازار ارز دیگر شاهد قیمت‌های بالای دلار نخواهد بود، روزنامه شیراز نوین

در پی کاهش نرخ دلار در چند روز گذشته، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: به نظر می‌رسد وضعیت بازار ارز در آینده هم همین روند را طی کند.
به گزارش ایسنا، شدت گرفتن نوسانات بازار ارز در چند ماه گذشته موجب نگرانی فعالان اقتصادی شده، چون به اعتقاد آنان، دورنمای بازار و ادامه کسب‌وکار را با ابهاماتی روبرو کرده است. به گفته آنان، بخشی از فرایند افزایش نرخ ارز در ماه‌های گذشته مربوط به سیاست‌های اقتصاد کلان و بخشی هم به هیجانات و بخشی هم مربوط به بحث‌های بین‌المللی بوده است که ضرورت دارد با تدبیر حاکمیت و دولت، ثبات نسبی در آن ایجاد شود.
البته رئیس سازمان توسعه تجارت معتقد است با توجه به اینکه نرخ ارز تامین شده برای واردات، ارز ۴۲۰۰تومانی یا ارز نیمایی بوده، نه ارز کوچه و خیابان‌های فردوسی که نوسان داشته باشد؛ دورنمای تجارت و کسب‌وکار هم تغییری نکرده است.
بازار ارز، هفته گذشته را با کاهش جدی قیمت شروع کرد، اما شرایط هنوز به گونه‌ای نیست که بتوان با قاطعیت گفت وضعیت قیمت‌ها به حالت با ثبات رسیده است. 
دولت با افزایش ۱۰درصدی نرخ دلار موافقت نکرد؛ حالا...
در این زمینه عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مدت‌ها پیش زمانی که دلار ۳۷۰۰ تا ۳۸۰۰تومان بود طی مذاکره‌ای با دولت، پیشنهاد دادیم به شکل مدیریت شده ۱۰درصد (حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰تومان) اجازه رشد دلار را بدهد تا دلار هم با نرخ واقعی حرکت کند، اما دولت راضی به انجام این کار نشد؛ در حالی که الان با رشد ۱۰۰ تا ۲۰۰درصدی نرخ ارز مواجه شده است.
وی افزود: همان عواملی که باعث افزایش نرخ ارز شدند، متأسفانه هنوز هم بعضاً باقی هستند. شاید مهم‌ترین دلیل آن برخلاف آنچه افزایش تقاضا برای واردات و عدم بازگشت ارز صادراتی اعلام می‌شود، بی‌اعتمادی مردم به شرایط اقتصادی است که سبب شد برای حفظ سرمایه‌های خود به خرید ارز روی بیاورند و نرخ دلار افزایش این‌چنینی را تجربه کند.
بازار ارز فرونکشیده است
این عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر اینکه هیچ‌گاه تصور نمی‌شد قیمت دلار به ۱۷هزار تومان برسد، گفت: امیدواریم قیمت دلار در یک نرخ پایین تثبیت شود.
بازار ارز به بانک مرکزی خط می‌دهد
وی همچنین علت نوسانات قیمت ارز را بی‌اعتمادی مردم به مکانیزم‌های اقتصادی کشور دانست و گفت: مشکلی که بانک مرکزی با آن مواجه شده، این است که مرجعیت خود را از دست داده است. زمانی صحبت‌های رئیس بانک مرکزی مبنایی برای افزایش یا کاهش قیمت ارز بود، اما اکنون این بازار است که به بانک مرکزی‌ خط می‌دهد.
موسی‌پور افزود: اولین کاری که دولت باید به آن بپردازد، اعاده اعتبار بانک مرکزی است تا بتواند خط و خطوط مدیریت شناور بازار ارز را حاکم کند.
رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در رابطه با پیش‌بینی آینده بازار ارز و دلار گفت: پیش‌بینی آینده بازار در حال حاضر بسیار سخت است. اتفاقاً یکی از ایراداتی که در حال حاضر به اقتصاد وارد است، این است که بازار کاملاً غیرقابل پیش‌بینی شده و واقعاً کسی نمی‌داند هفته آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. دولت هم به طور مرتب بخشنامه‌ صادر می‌کند که معلوم نیست نتایج آن موجب رونق صادرات می‌شود یا مانع آن.
وی در پایان خاطرنشان کرد: با همه این اوصاف به نظر می‌رسد وضعیت بازار ارز در آینده هم متفاوت‌ از این چند روز اخیر که نرخ‌ها با کاهش شدید مواجه شد، نباشد و این نکته امیدوارکننده‌ای است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی