[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

عصر آب‌شیرین‌کن‌ها، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

آب دریا برای مصارف خاص در حال ورود به جنوب استان فارس است. صنایع آب‌بر در اولویت تأمین آب و ایجاد اشتغال هستند. اشتغالی که باید پایدار، درون‌زا و دارای ابعاد برون‌زا باشد. تأمین آب باعث می‌شود حجم مهاجرت‌ها نیز کاهش یابد و به نوعی، به ابزار کاهنده مهاجرت تبدیل شود. برای تحقق این خواسته، سرمایه‌گذاران بزرگی آماده ورود به صحنه هستند. اگر موانع موجود رفع شود، استان‌هایی چون سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر در اولویت‌های این داستان هستند. حالا معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در این مورد اظهارنظر کرده است. او گفته با وضعیت کنونی خشکسالی و تغییر اقلیم موجود، چاره‌ای جز رفتن به سمت تأمین آب شیرین از محل آب دریا نخواهیم داشت.
حمیدرضا کشفی، در نشست هم‌اندیشی فعالان صنعت نمک‌زدایی آب با حضور جمعی از فعالان بخش خصوصی در صنعت آب، در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تأسیسات آب و فاضلاب ایران اظهار کرد: تا افق سال ۱۴۰۰ تأمین ۶۰۰هزارمترمکعب آب در شبانه‌روز را در برنامه داریم.
وی ادامه داد: مطالعاتی که وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور انجام داده، به تصویب رسیده و ابلاغ شده است در فاز اول، آب مورد نیاز حاشیه یکصد کیلومتری جنوب کشور در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر باید به طور کامل از آب دریا تأمین شود و از آب‌های درون‌سرزمینی رفع نیاز شود.
معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه طبق برنامه‌ریزی انجام شده ‌باید در آینده دو میلیون مترمکعب در شبانه‌روز آب‌شیرین‌کن داشته باشیم، اضافه کرد: هم‌اکنون ۴۰۰هزار مترمکعب آب‌شیرین‌کن درحال ساخت و بهره‌برداری داریم و درصددیم طی دو فاز با تأمین ۳۰۰هزار متر مکعب آب در شبانه‌روز، بتوانیم به اهداف مورداشاره دست یابیم.
کشفی خاطرنشان کرد: نقطه عطف ما این است که دولت بتواند اعتبارات کافی را در ردیف خرید تضمینی آب و پساب در نظر بگیرد، تا سرمایه‌گذارانی که به وزارت نیرو اعتماد کرده و در حال سرمایه‌گذاری هستند، بتوانند مطالباتشان را از محل خرید تضمین آب پساب دریافت کنند.
وی، هدف اصلی دفتر تحقیقات و خودکفایی صنعتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور را ایجاد شبکه ارتباطی بین صنعت، دانشگاه و شرکت‌های آب و فاضلاب دانست و هدف اصلی این نشست و به طور کلی نمایشگاه آب را ایجاد ارتباط بین سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان عنوان کرد.
۱۷پروژه با ظرفیت ۷۰میلیون مترمکعب در دست ساخت
همچنین در ادامه این نشست فریبا گلریزان، مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و توسعه مشارکت آب و فاضلاب کشور نیز گفت: در حال حاضر حدود ۷۳آب‌شیرین‌کن با ظرفیت ۱۴۸میلیون متر مکعب در سال و ۴۲۰هزار متر مکعب در شبانه‌روز در سطح کشور داریم.
وی با بیان اینکه پروژه‌های آب‌شیرین‌کن در کشور به روش BOO ساخته، بهره‌برداری و مالکیت می‌شوند، افزود: از منابع پیش‌گفته، تعداد ۱۷پروژه با ظرفیت ۷۰میلیون مترمکعب در دست ساخت و تعداد ۵۶پروژه با ظرفیت ۷۸میلیون مترمکعب در حال بهره‌برداری است.
گلریزان اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۷۰درصد آب‌شیرین‌کن‌ها از خارج کشور تأمین می‌شود، به همین دلیل این جلسه به منظور ایجاد شبکه ارتباطی بین فعالان صنعت و دانشگاه و سرمایه‌گذاران تشکیل شد تا فعالان این بخش به ظرفیت‌ها و توان داخلی برای ساخت تجهیزات واقف شده و از ظرفیت داخلی بهره بگیرند.
تأمین ۳۰درصد از آب موردنیاز شهرهای ساحلی هم‌جوار
همچنین احمد سیاحی، مدیرکل دفتر تحقیقات، توسعه فن‌آوری و ارتباط با صنعت آبفای کشور با اشاره به اجرایی شدن ماده ۳۶ قانون برنامه ششم توسعه گفت: طبق این قانون، وزارت نیرو باید ۳۰درصد از آب مورد نیاز شهرهای ساحلی هم‌جوار با خلیج فارس و دریای عمان را از طریق آب‌شیرین‌کن تأمین نماید.
وی ادامه داد: بر اساس این قانون، باید حداقل ۷۰درصد تجهیزات آب‌شیرین‌کن‌ها و انتقال دانش و فناوری آن به شرکت‌های داخلی انجام شود که البته با وجود کارهای زیادی که در این‌باره انجام شده، کماکان از برنامه عقب هستیم.
سیاحی با بیان اینکه بیش از یک سال از اجرای برنامه ششم گذشته اما برنامه عملیاتی در این زمینه تدوین نشده است، ادامه داد: در نشست‌های گذشته، نحوه تأمین آب شرب و صنعت در عمق ۱۰۰کیلومتری دریای جنوب انجام شده است. در این نشست باید بتوانیم برنامه زمان‌بندی عملیاتی داشته باشیم تا نقشه راه تدوین شود.
وی تصریح کرد: عزم دولت در این زمینه جدی است و با توجه به تخصیص عمده منابع برای این طرح و حمایت جدی از تولیدکنندگان تجهیزات و کالاها، بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی در این طرح نهایت استفاده را بکنیم.
باید ۷۰درصد آب‌شیرین‌کن‌های کشور در داخل تولید شود
عضو انستیوی آب و انرژی دانشگاه صنعتی شریف نیز گفت: باید بتوانیم تأمین، طراحی و ساخت حداقل معادل ۷۰درصد آب‌‌شیرین‌کن‌های مورد نیاز کشور را در داخل انجام دهیم. 
وی افزود: در این زمینه باید نقش دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در مدیریت انتقال فناوری، نحوه بومی‌سازی فناوری‌های نمک‌زدایی، تهیه فهرست اقلام و تجهیزات مورد نیاز واحدهای نمک‌زدایی جهت تولید داخل در دسته بندی‌های مختلف، ظرفیت‌های اجرایی، علمی، فنی و صنعتی کشور، جلب مشارکت برای همکاری‌های بین‌المللی، حمایت‌های قانونی مورد نیاز و ساز و کارهای بازرگانی مورد نیاز دیده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی