[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۲
  • دوره جدید

نتیجه درخواست لاهه از آمریکا درمورد تحریم‌های نفتی چیست؟، روزنامه شیراز نوین

دادگاه لاهه در رأی خود آمریکا را به رعایت حقوق ایران موظف کرد و یکی از مهم‌ترین بخش‌های رأی این دادگاه این بود که از طرفین خواست از مبادرت به هر اقدامی که ممکن است تا صدور رأی نهایی مناقشه بین دو کشور را تشدید کند خودداری کنند. بخشی که کارشناسان حقوقی از آن این برداشت را کردند که دولت امریکا باید از وضع تحریم‌های نفتی و تحریم‌هایی که برای ماه آینده علیه ایران پیش‌بینی شده خودداری کند.
به گزارش ایسنا، جلسه دیوان بین‌المللی دادگستری برای بررسی درخواست ایران برای صدور قرار موقت برای آمریکا در اعتراض به تصمیم واشنگتن برای بازگرداندن تحریم‌های یک‌جانبه علیه تهران روز گذشته برگزار شد.
مهم‌ترین بخش حکم دادگاه لاهه این است که از طرفین خواست از مبادرت به هر اقدامی که ممکن است تا صدور رأی نهایی مناقشه بین دو کشور را تشدید کند خودداری کند. کارشناسان از این بخش برداشت کردند که در عمل یعنی دولت امریکا باید از وضع تحریم‌های نفتی و تحریم‌هایی که برای ماه آینده علیه ایران پیش‌بینی شده خودداری کند. به گفته کارشناسان براساس بند مذکور آمریکا نباید تحریم‌های نفتی ۴نوامبر را اجرا کند و در صورت اعمال نقض آشکار بند سوم است.
در این راستا، حسن بهشتی‌پور، تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل با تأکید بر اینکه در حکم لاهه درمورد تحریم‌های نفتی چیزی ذکر نشده، به ایسنا گفت:  از آنجا که از هر دو طرف خواسته شده از انجام اقدامی که تشنج  ایجاد می‌کند و مشکل‌ساز می‌شود خودداری کنند و از آنجا که اعمل تحریم‌های نفتی علیه ایران باعث ایجاد تشنج در روابط می‌شود، دیوان به طور موقت از آمریکا خواسته تحریم‌ها را اعمال نکند تا رأی نهایی را صادر کند. صدور رأی نهایی هم ممکن است به دو سال زمان نیاز داشته باشد.
وی به این سوال که تصمیم آمریکا درمورد تحریم‌های نفتی با توجه به حکم لاهه چه خواهد بود، پاسخ داد: آمریکای ترامپ این حکم‌ها را اجرا نخواهد کرد، اما به هر حال این حکم یک سند بین‌المللی به نفع ایران است و ایران می‌تواند به استناد این سند در مجمع عمومی شکایت کند و قطع‌نامه‌ای علیه آمریکا بگیرد، ولو اینکه قطعنامه‌های مجمع عمومی ضمانت اجرا ندارد اما این حکمی است برای انزوای بیشتر آمریکا.
این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه ایران درحال حاضر دارای دو پشتیبان است، توضیح داد: یک رأی دادگاه بین‌المللی لاهه را دارد و یکی دیگر اینکه ۱۲گزارش‌ آمانو بود که نشان می‌داد ایران متن برجام را اجرایی کرده است. این هم یک پشتیبانی خوب برای ایران است. یکی از این دو سند مربوط به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است و دیگری مربوط به یک مرکز حقوقی شناخته شده بین‌المللی که زیر نظر سازمان ملل است.
بهشتی‌پور به این سوال که اگر آمریکا تحریم‌های نفتی را اعمال کند این برداشت می‌شود که آمریکا تخلف کرده است، پاسخ داد: بله، در این صورت آمریکا مصوبه یکی از ارکان اصلی سازمان ملل را نادیده می‌گیرد. دیوان بین‌المللی لاهه زیر نظر شورای امنیت است و رکن سازمان ملل محسوب می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی