[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

برگزیدگان مسابقه طراحی پوستر «صدای سخن عشق» انتخاب شدند، روزنامه شیراز نوین

با پایان یافتن بررسی‌های هیئت داوران، آثار برگزیده مسابقه طراحی پوستر «صدای سخن عشق» انتخاب شد.
این مسابقه به همت اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز و به مناسبت بزرگداشت ۲۰ مهر، زادروز حافظ شیرازی برگزار شد که طی آن یکصد و ۶۴ اثر ارسالی از ۶۷ طراح و گرافیست از سراسر کشور مورد بررسی و داوری قرار گرفت.
بر اساس این گزارش، بنا به رأی هیئت داوران ۲۰ پوستر ارسالی به نمایشگاه «صدای سخن عشق» راه یافتند که از میان آنها ۴ اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شد و یک اثر نیز عنوان «شایسته تقدیر» را کسب کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، داوری این مسابقه را دکتر محمدعلی کریمی‌پور و جمشید آراسته بر عهده داشتند که خود از طراحان هنرمند شیراز و مدرسان دانشگاه هستند.
بر اساس این گزارش، آراسته فراخوان مسابقه گرافیکی پوستر «صدای سخن عشق» را زمینه‌ای برای تبلور استعدادهای هنری و تجلی نقش نمادین حافظ شیرازی در انظار عمومی ‌دانست و گفت: سیالیت شهر، نیازمند نشانگان اجتماعی است و  رویدادهای فرهنگی و هنری  از جمله این نشانگان هستند که موجب مشارکت حداکثری گروه‌های مختلف جامعه می‌شود. وی با اشاره به شرکت ۶۷ طراح، هنرمند و هنردوست از ۲۰ شهر در استان‌های مختلف، اظهار داشت: با توجه به زمان اعلام فراخوان مسابقه در مردادماه که فصل تعطیلات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بود، همچنین در مهلت بسیار کوتاه یک ماهه برای ارسال آثار، شاهد تکثر شرکت کنندگان با تنوع جغرافیایی بالا بودیم که این خود نشان دهنده میزان نیاز جامعه امروز به برگزاری رویدادهای جمعی و رقابتی است.
آراسته خاطرنشان ساخت: در این رقابت با ایده‌ها و نوآوری‌هایی مواجه شدیم که هم دست داوران را برای انتخاب آثاری شایسته یک نمایشگاه باز گذاشت و هم نفرات برگزیده، ضمن آن که از تنوع جغرافیایی برخوردار بودند، نوعی نگاه متفاوت را در برخورد با موضوع مسابقه به نمایش گذاشتند.
داور مسابقه طراحی پوستر صدای سخن عشق، کشف درونیات حافظ و دست یابی به تصویری شفاف، واضح و قابل ارائه را با تکیه بر ادبیات و گفتمان حاکم بر غزلیات وی را امری دشوار دانست و افزود: به نظر می‌رسد پیچیدگی و چند معنایی ادبیات حافظ، به ندرت زمینه کشف درونیات حافظ را برای فعالان حوزه بصری از جمله طراحان و پیکرتراشان فراهم کرده است؛ شاهد این ادعا نیز عدم ارایه تندیس یا تجسم مبرهنی از شمایل حافظ از گذشته‌های دور تاکنون است، اما جرأت و جسارت جوانان شرکت کننده در این هماورد در جهت شناساندن تصویری از حافظ و ادبیات فارسی در قالب فرم، شکل، خط، رنگ و واژه ستودنی است.
دکتر کریمی‌پور دیگر داور مسابقه طراحی پوستر صدای سخن عشق نیز در این خصوص گفت: آثار برتر این فراخوان با نگاهی انسانی، بدیع، ساده، روایی و به دور از تکلف‌ها و گرته برداری‌های رایج و کلیشه‌ای و برخی ضمن بهره‌گیری از نقوش و ارزش‌های تاریخی، بومی‌ و سنتی فضایی متفاوت را در حوزه طراحی گرافیک به ارمغان آورده‌اند.
وی با اشاره به ظرفیت و توانمندی شیراز برای برگزاری دوره‌ای و منظم رویدادهای مختلف فرهنگی، هنری و علمی‌ افزود: در راستای ملی، منطقه‌ای و جهانی شدن شیراز از طریق برگزاری اینگونه برنامه‌ها، انتظار حضور بیشتر اساتید و نخبگان حوزه ارتباط تصویری در چنین رویدادی که به نام حافظ شیرازی رقم خورده است آنهم در شهر ادب و فرهنگ و هنر ایران زمین، داریم.
کریمی‌پور خاطرنشان ساخت: برگزاری این رویدادها  توسط مجموعه مدیریت شهری شیراز قطعاً نقشی مهم در نهادینه کردن نشاط و شادابی اجتماعی بر مبادی سواد بصری و تحقق اندیشه و تفکر مشارکت شهروندان در نظام‌مندی و سامان بخشی گرافیک محیطی شهر شیراز را خواهد داشت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، فراخوان طراحی پوستر «صدای سخن عشق» با موضوع بزرگداشت ۲۰ مهرماه، یادروز حافظ شیرازی، ابتدای مردادماه ۹۷ توسط اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل منتشر شد و علاقه مندان تا ۱۰ شهریور ماه برای شرکت در مسابقه و ارسال آثار خود فرصت داشتند.
در مدت زمان مذکور تعداد یکصد و ۶۴ اثر از ۶۷ شرکت کننده از ۲۰ شهر مختلف کشور به دبیرخانه ارسال شد که پس از پایان داوری تخصصی توسط هیئت داوران، ۴ اثر به عنوان آثار برگزیده و یک اثر نیز به عنوان شایسته تقدیر انتخاب شد. این مسابقه به منظور مشارکت طراحان خلاق و نشر طرح‌های بدیع با موضوع حافظ توسط هنرمندان کشور، برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری و ایجاد نشاط اجتماعی و رقابت‌های دوستانه و نیز بزرگداشت هرچه بهتر یادروز غزل سرای بزرگ خواجه حافظ شیرازی برگزار شد. ۲۰ اثر منتخب نمایشگاهی، همزمان با بیستم مهرماه در قالب یک نمایشگاه هنری در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی