[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۲
  • دوره جدید

روند صدور مجوز سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری سرعت گرفته است، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: روند صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری در استان سرعت و شتاب بیشتری گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، عنایت الله رحیمی‌ در آیین گرامیداشت روز گردشگری در شیراز افزود: سعی شده است که فرایند تقاضاهای سرمایه‌گذاری با سرعت بیشتری توسط دستگاه‌های مسئول مورد بررسی قرار گیرد و در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ داده شود. وی ادامه داد: البته هنوز آن فرایند و زمانی که امروز سرمایه گذار و متقاضی برای دریافت مجوز طی می‌کند هنوز رضایت بخش نیست و باید به سمت هرچه بهتر شدن حرکت کنیم.
 رحیمی ‌افزود: در رابطه با صدور مجوزها یک گام سخت آن تغییر کاربری به ویژه تغییر کاربری که شامل قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی می‌شود است و به ویژه تبصره یک ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی زراعی که 85 درصد جریمه را شامل می‌شود و باید بابت این موضوع به خزانه واریز می‌شد.
وی تصریح کرد: به رقم تلاش‌هایی که برای حذف این جرایم انجام شد اما در مقطعی مجدداً این قانون اجرا می‌شد و اگر تغییر کاربری برای فعالیت گردشگری هم انجام شده بود باز هم مشمول جریمه می‌شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ا‌ظهار داشت: اما خوشبختانه در سال 97 بر اساس دستورالعملی که در هیئت دولت تهیه و مصوب شده، جرایم مذکور شامل مجموعه‌های گردشگری نمی‌شود و این اقدام در حقیقت حذف یکی از موانع پیش روی سرمایه گذاران بخش گردشگری است.  وی گفت: همچنین در کمیسیون‌های ماده پنج موارد گردشگری را خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار داده‌ایم و امروز در کمتر از یک ماه تقاضای افراد برای سرمایه گذاری بررسی و نتیجه اعلام می‌شود. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تصریح کرد: امروز هتل‌ها، مهمانسراها، مهمانپذیرها و مراکز اقامتی و توریستی مختلفی در استان در حال شکل گیری است که نوید بخش یک جهش خوب در این زمینه در آینده نزدیک است.
رحیمی ‌اظهار داشت: امروز صنعت گردشگری حدود 10 درصد تولید ناخالص جهانی را در دنیا به خود اختصاص داده و این عدد در کشور ما حدود 2 و نیم درصد است. وی گفت: مجمع جهانی اقتصاد هر 2 سال یک گزارش در بحث رقابت‌پذیری صنعت گردشگری و سفر ارائه می‌کند که بر مبنای آن کشور ما از سال 2010 به این سو در اکثر شاخص‌ها وضعیت رو به بهبودی داشته است. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تصریح کرد: در این بررسی‌ها، مؤلفه‌های توانمندسازی محیط، سیاست‌های سفر و گردشگری، زیرساخت‌ها، منابع طبیعی و فرهنگی که 14 شاخص در زیر مجموعه آنها وجود دارد مورد بررسی قرار می‌گیرد که بر اساس آن کشورمان در سال 2017 میلادی نسبت به سال 2015 در تمام شاخص‌ها به جز شاخص‌های پایداری محیطی، منابع طبیعی، سفرهای تجاری و منابع فرهنگی فرایند رو به بهبودی را طی کرده است. رحیمی ‌افزود: ضرورت دارد که ضعف‌ها و کاستی‌هایی که باعث شده در برخی شاخص‌ها رشد مورد لازم را نداشته باشیم شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام کنیم. وی گفت: در حوزه گردشگری کشورمان در سال 2011 در بین 139 کشور در رتبه 114 قرار داشت در سال 2013 از بین 140 کشور در رتبه 98 قرار گرفت، در سال 2015 از بین 141 کشور در رتبه 97 و در سال 2017 نیز از بین 126 کشور جهان رتبه 93 را به خود اختصاص داد. رحیمی‌ادامه داد: این بهبود جایگاه بیانگر تلاش‌های بخش خصوصی و زمینه سازی و بسترسازی امور مربوط به گردشگری توسط دولت تدبیر و امید است.
وی افزود: هم‌اینک تعداد گردشگرانی که از داخل به مقاصد گردشگری خارج از کشور سفر می‌کنند در مقایسه با گردشگرانی که از خارج وارد کشورمان می‌شوند بیشتر است که این تراز منفی با فعالیت فعالان بخش خصوصی و زمینه سازی حاکمیت و مردم قابل اصلاح است.
رحیمی ‌گفت: با توجه به داشته‌های فرهنگی، مذهبی، طبیعی و علمی ‌باید این جایگاه را رونق بخشیم و از بازار پر رونق گردشگری استفاده مطلوب تری به نفع کشور و مردم و سرمایه گذاران و شاغلان این بخش ببریم. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تصریح کرد: امروز یکی از مشکلات اساسی ما بیکاری و نبود شغل‌های مناسب در کشور است و بخش کشاورزی نیز که بیشترین تولید و اشتغال ما وابسته به آن بوده در اثر خشکسالی‌ها دچار آسیب و تهدید شده و به همین دلیل باید به سمت و سوی دیگری حرکت کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به ظرفیت‌ها و داشته‌های موجود، صنعت گردشگری که سومین صنعت پول ساز و درآمدزا بعد از نفت و خودروسازی بهترین جایگزین برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری است.
وی، با اشاره به ظرفیت‌های شهر شیراز در زمینه گردشگری گفت: امروز بسیاری از کشورهای دنیا در زمینه گردشگری به موفقیت‌های بزرگی رسیده‌اند و اقداماتی در بحث ایجاد زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری در زمینه بازآفرینی شهری انجام داده اند. 
رحیمی ‌افزود‌: ما می‌توانیم شهر شیراز را به عنوان شهر خلاق معرفی کنیم و با تکیه بر داشته‌های فرهنگی در بافت‌های کهن و تاریخی و سطح عمومی ‌شهر و همچنین صنایع دستی، گردشگری این کلانشهر را رونق بخشیم.  وی افزود: تئاترها، تعزیه‌ها، شعره‌خوانی‌ها، شاهنامه‌خوانی‌ها، نقاشی‌های خیابانی و حتی فالوده و کلم پلو شیرازی همه ظرفیت‌ها و نمادهایی هستند که در کنار ظرفیت‌های طبیعی، تاریخی و درمانی می‌توانند به رونق گردشگری و ایجاد اشتغال کمک کنند و نرخ بهره وری سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری را افزایش دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی