[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

برگزاری همایش بزرگ شاهنامه‌خوانی دانش‌آموزی در کازرون، روزنامه شیراز نوین

فارس: معاون آموزشی اداره آموزش ‌و پرورش کازرون دیروز در حاشیه همایش بزرگ مسابقه شاهنامه‌خوانی دانش‌آموزی این شهرستان که با حضور مدیر آموزش ‌و پرورش کازرون و جمعی از استادان و فرهنگیان این شهرستان در دبیرستان متوسطه اول الزهرا(س) کازرون برگزار شد، اظهار داشت: امسال برای ششمین سال متوالی با ابتکار گروه‌های آموزشی و دبیران ادبیات این شهرستان مسابقه نقالی شاهنامه‌خوانی دانش‌آموزی با شرکت بیش از 60دانش‌آموز منتخب دختر و پسر از دبیرستان‌های متوسطه اول با شکوه خاصی در فضایی شاعرانه برگزار شد.
رضا جاویدی هدف از برگزاری نقالی شاهنامه‌خوانی توسط دانش‌آموزان را آشنایی بیشتر نسل جوان به مرام و منش، سخاوت و جوانمردی و نیز آشنایی آنان به رسوم کهن و ایجاد شور و طراوت در دانش‌آموزان عنوان و تصریح کرد: شاهنامه‌خوانی و اهمیت به ادبیات حماسی، تعلیمی، اخلاقی و حتی عرفانی، جوانان و نوجوانان را تشویق به پاسداشت هویت ملی و تاریخی این مرز و بوم پرگهر می‌کند.
معاون آموزشی اداره آموزش ‌و پرورش کازرون، آشنایی دانش‌آموزان با فرهنگ و ادبیات کشور، تقویت حس خودباوری، میهن‌دوستی، تقویت مهارت ارتباطی، قدرت بیان و نقالی را از دیگر اهداف مسابقه شاهنامه‌خوانی دانش‌آموزی برشمرد.
وی با بیان اینکه هیچ دیوان اشعاری به ‌اندازه ابعاد و حجم شاهنامه تاکنون توسط شاعری سروده نشده است، اذعان داشت: فردوسی با جان و مال خود در راه جمع‌آوری تاریخ و هویت ملت ایران کوشید تا با معرفی الگوهایی مانند رستم، طوس و گودرز و... سند افتخاری برای این ملت به‌جای گذارد.
معاون آموزشی آموزش ‌و پرورش کازرون متذکر شد: این شاعر بلندآوازه در دیوان ارزشمند شاهنامه ضمن به نظم کشیدن حماسه و دلاوری‌ها، آموزه‌های اخلاقی از جمله «کردار نیک، پندار نیکو و گفتار نیک» را به‌عنوان ویژگی‌های پسندیده و افتخاری سترگ و غرور ملی ایرانیان در شاهنامه جاری و ساری می‌‌کند. جاویدی با بیان اینکه فردوسی از معدود شاعرانی است که هیچ‌گاه زبان و کلام خود را به الفاظ زشت و ناپسند آلوده نکرده است، تصریح کرد: نسل جدید به‌ویژه دانش‌آموزان می‌توانند با بهره‌گیری از گفتار و منش این شاعر بلندآوازه زبان و کردار خود را از هرگونه الفاظ بد و کارهای زشت و ناپسند دور دارند و همواره دنبال کسب هنر و دانش باشند.
معاون آموزشی آموزش ‌و پرورش کازرون در پایان از داوران و متصدیانی که در برگزاری شایسته این همایش نقش بسزایی داشتند، تقدیر کرد و متذکر شد: برگزاری همایش بزرگ مسابقه شاهنامه‌خوانی دانش‌آموزی امسال به همت پژوهش‌سرای رازی، دبیرستان الزهرا(س) و سرگروه آموزشی درس ادبیات فارسی صورت گرفت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی