[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

مرگ ناگهانی صادرات فارس، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- شیرازنوین
Peyk59@gmail.com

تولید بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار تن مرکبات در بیش از 57 هزار هکتار باغات فارس، رتبه دوم تولید محصولات باغی را برای این استان به همراه داشته است. رتبه‌ای که مدتی است به دلیل رواج پدیده‌ای موسوم به زوال درختان مرکبات، محصولات ترش و شیرین فارس را تهدید می‌کند. 
پدیده زوال درختان مرکب که از چهار سال پیش در جنوب کشور شیوع یافته در دوسال اخیر بیشترین تأثیر خود را بر باغات مرکبات فارس گذاشته است. باغ‌های شهرستان‌های جهرم، داراب، فسا، لارستان و قیر و کارزین تاکنون در معرض این آسیب قرار گرفته‌اند و کارشناسان جهاد کشاورزی نیز به دنبال شناسایی علل این پدیده و مقابله با آن هستند. 
به گفته کارشناسان این حوزه عدم اطلاع از دلیل بروز این معضل باعث شده تا نتوان نسخه‌ای واحد و مؤثر برای درمان آن پیدا کرد. قرمزی، زردی، لوله شدن، سوختگی و ریزش برگ‌ها و در نتیجه تنک شدن تاج درختان از یک سو و از بین رفتن ریشه‌های مویین و سیاه شدن ریشه‌های اصلی و در نهایت خشکیدگی از سوی دیگر مرگ ناگهانی درختان مرکباتی را رقم می‌زند که به عنوان یکی از پایه‌های صادرات فارس به حساب می‌آیند. 
از زمان بروز این پدیده به عنوان مثال تاکنون دو هزار هکتار از ۲۴هزار هکتار باغ مرکبات در جهرم از بین رفته و این اتفاق زنگ خطری برای تمام محصولات باغی استان است. شیوع زوال درختان مرکبات در استان باعث شد تا اخیراً نیز دو تن از مسئولان وزارتخانه جهاد کشاورزی با حضور در فارس از نزدیک نحوه بروز و شیوع این پدیده را رصد کنند.
تدوین برنامه با ما، رعایت آن با باغداران
محمدرضا درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور  یکی از افرادی بود که از تهران به فارس آمد تا ضمن بازدید از باغات مرکبات جهرم از نزدیک در جریان روند برخورد با این مسئله قرار گیرد که با بررسی‌هایی که با مسئولان و باغداران استانی داشته است، عوامل مختلفی از جمله بالا رفتن گرمای تابستان و مسائلی نظیر جابه‌جایی نهال، مسائل تغذیه‌ای، مشکل خاک و مجموعه‌ای از عوامل مختلف را در بروز این عارضه دخیل دانسته است. رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به نقش کشاورزان در کنار اهتمام جدی دولت گفته است: کشاورزان باید با رعایت و عمل به توصیه‌های فنی و تأمین هزینه‌های لازم در حد امکان، علاوه بر کمک‌های دولتی به مدیریت این مشکل کمک کنند.
امیری لاریجانی مدیرکل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی کشور نیز در بازدید از باغات شهرستان جهرم از تدوین برنامه‌ای مدون و مبتنی بر آخرین یافته‌های تحقیقاتی در قالب یک بسته‌ی آموزشی جامع و کامل خبر داد که در خصوص مقابله با عارضه زوال مرکبات در اختیار بهره برداران و کشاورزان منطقه قرار خواهد گرفت.
شاید خشکسالی، شاید سوءمدیریت باغداران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس که مسئولان کشوری را در بازدید از باغات جهرم همراهی می‌کرد بروز این عارضه را در درختانی همچون پرتقال، لیموترش و لیموشیرین تأیید کرد که به یک باره باعث خشکیدگی مرکبات می‌شود. محمدمهدی قاسمی ‌با اشاره به این ‌که همراه با گروهی از محققین و کارشناسان مرتبط از سازمان حفظ نباتات، موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی و باغبانی کشور، کارشناسان و متخصصین  استانی و شهرستانی از باغ‌ها بازدید شد، افزود: بر کسی پوشیده نیست ‌که مجموعه‌ای از عوامل مختلف باعث ایجاد این عارضه شده و این مشکل در سایر استان‌ها وکشورها نیز دیده شده است. 
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: متأسفانه شرایط گرمی ‌هوا، خشکی و خشکسالی حادث شده در استان و کشور و شاید بعضی از سوءمدیریت‌ها در باغ‌داری به این قضیه دامن زده و باعث تشدید عارضه شده، بنابراین برای یافتن راهکار مشخص و ارائه به باغداران، کارشناسان از چندی پیش اقدامات مختلف آزمایشگاهی- تحقیقاتی را شروع کرده‌اند که بعضی از تحقیقات جواب داده شده و بعضی از آن‌ها در حال بررسی است.
مدیریت جهاد کشاورزی جهرم هم علت اصلی عارضه زردی و زوال مرکبات را نامشخص اعلام کرده و گفته است: تیم کارشناسی از تخصص‌های مختلف در بخش تحقیقات و اجرا شامل گرایش‌های قارچ‌‌شناسی، حشره‌‌شناسی، ویروس‌شناسی، تغذیه و خاک شناسی و... تشکیل شده که با جدیت به دنبال یافتن علت اصلی این عارضه هستند. مشورت با کارشناسان در هنگام استفاده از سموم و کودها یکی از مواردی است که محمدرضا شهابی بر آن تأکید دارد و می‌افزاید: به باغداران توصیه شده برای پیشگیری از عارضه زردی و زوال مرکبات سموم، کودها، هورمون‌ها و اسید‌ها را با مشورت کارشناسان استفاده کنند و از نهال‌های سالم و استاندارد نیز برای ساخت باغ استفاده شود.
چندی پیش نیز کارگاه آموزشی در شهرستان جهرم برای بررسی این پدیده و آموزش نحوه مقابله با آن به باغداران برگزار شد. در این کارگاه محمد صالحی یکی از کارشناسان جهاد کشاورزی یکی از  عوامل تأثیر‌گذار بر عارضه‌ زوال را تأثیرات آفت‌ کش‌ها به‌ ویژه حشره‌ کش‌های مورد استفاده با آب دانست و آبیاری و عوامل تغذیه‌ای که بیشتر آن‌ها بی‌کیفیت و مضرند را در گسترش این پدیده اثرگذار عنوان کرد. وی با بیان اینکه تحقیقات درباره‌ این زوال ادامه دارد و نمونه‌های زیادی از شهرستان‌های استان فارس تهیه شده، افزود: توصیه‌های لازم برای کنترل بحران به صورت ارائه‌ی دستورالعمل به مدیریت جهاد کشاورزی ارسال شده است و رعایت نکات ایمنی باغبانی در دستور کار باغداران قرار خواهد گرفت.
صادرکننده نهال مرکبات درگیر بیماری
با تمام این اوصاف به نظر می‌رسد که وضع باغ‌های مرکبات استان چندان مطلوب نیست. نیمه دوم سال در پیش است و بروز پدیده‌هایی همچون خشکسالی که از قبل تأثیرات منفی بر محصولات باغی و کشاورزی فارس گذاشته می‌تواند با همراهی این پدیده تأثیر عمیقی بر تولید یکی از محصولات استراتژیک و صادراتی فارس بگذارد. اگرچه این پدیده چند سالی است که در جنوب کشور بروز یافته اما شیوع و گسترش آن در باغات استان نشان می‌دهد که برای مبارزه با آن نیاز به عزمی‌ فراتر از آنچه تاکنون وجود داشته نیازمندیم به ویژه توجه به این نکته که فارس سالانه بیش از هفت میلیون اصله نهال مرکبات را تولید  و به سایر استان‌های کشور ارسال می‌کند می‌تواند نشاندهنده اهمیت برخورد با این عارضه و ریشه کنی آن در استان باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی