[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۰
  • دوره جدید

یک فعال زیست‌محیطی: دولت کارگروه ویژه‌ای برای احیای تالاب‌های فارس تشکیل دهد، روزنامه شیراز نوین

دبیر شبکه تشکل‌های زیست محیطی استان فارس گفت: تالاب‌های این استان در کشور مظلوم واقع شده‌اند و امیدواریم دولت در خصوص تشکیل کارگروهی ویژه برای احیای آنها گامی ‌مهم بردارد.
سیاوش عابدی پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: فارس کلکسیون مشکلات زیستی است و در مقوله‌هایی نظیر حفاظت و بهره‌برداری از مراتع و حیات وحش، زمین‌خواری در مناطق تحت حفاظت محیط زیست و بهره‌برداری نامناسب از منابع آب مشکلات زیادی در این استان وجود دارد.  دبیر شبکه تشکل‌های زیست محیطی استان فارس اظهار داشت: دریاچه مهارلو که در پاکی هوای شیراز نقش مستقیمی ‌دارد و یکی از زیستگاه‌های فلامینگو در کشور نیز محسوب می‌شود با احداث سد تنگ سرخ به طور کلی نابود خواهد شد. 
وی ادامه داد: با وجود اینکه موانع زیست محیطی جدی در مسیر احداث سد تنگ سرخ وجود دارد اما متأسفانه موافقان این طرح همچنان بر تصمیم خود پافشاری می‌کنند که اگر این سد ساخته شود با توجه به اینکه طرح احداث آن بر روی گسل زلزله قرار دارد مانند بمبی بالای سر کلانشهر شیراز خواهد بود. 
این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه هدف موافقان این طرح احیای رودخانه خشک شیراز است، اظهار داشت: همانگونه که از اسم رودخانه خشک شیراز مشخص است این رودخانه فصلی است و در مقاطعی از سال و بر اثر بارش‌ها پر آب می‌شود. 
عابدی در ادامه صحبت‌های خود بحران مدیریت را یکی از چالش‌های زیست محیطی استان دانست و با اشاره به نامه اخیر معاون اول رئیس‌جمهوری در خصوص ممنوعیت کشت برنج در استان فارس افزود: انتظار می‌رود سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بر کاشت برنج نظارت لازم را داشته باشد. 
وی ادامه داد: اجرای طرح کشت برنج با روش آبیاری تناوبی (آبیاری مقطعی) در منطقه کامفیروز بیشتر توسط انجمن‌های زیست محیطی استان ترویج شد در صورتی که وظیفه سازمان جهاد کشاورزی بود ولی این سازمان با وجود اصرار تشکل‌های زیست محیطی به این مسئله نپرداخت.  دبیر شبکه تشکل‌های زیست محیطی استان فارس ادامه داد: با وجود ابلاغ نامه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری مبنی بر ممنوعیت کشت برنج در استان فارس همچنان کشت این محصول آب‌بر در شهرستان‌های فارس ادامه دارد. 
وی به دیگر اقدامات انجمن‌های محیط زیستی استان فارس اشاره و عنوان کرد: این تشکل‌ها به شکل ویژه نسبت به ایجاد شغل برای مردم بالا دست سد درودزن تلاش می‌کنند تا اشتغال‌های سبز روستایی در این مناطق ایجاد شود و مهاجرت معکوس از شهرها به روستاهای این محدوده شکل بگیرد. 
عابدی با تأکید بر جایگزینی شغل برای زارعان محصولات کشاورزی آب‌بر در استان، گفت: متولی محیط زیست تنها سازمان حفاظت از محیط زیست نیست و لازم است سایر دستگاه‌های مرتبط نیز در این راستا بیشتر تلاش کنند.
شبکه سازمان‌های مردم نهاد استان فارس از 36 تشکل زیست‌محیطی تشکیل شده است که در قالب چهار کارگروه تخصصی اقداماتی در حوزه فرهنگ سازی انجام می‌دهند. 
11 تالاب استان فارس از جمله بزرگ‌ترین آن موسوم به بختگان طی یک دهه گذشته یا بدل به شوره‌زاری خشک شده است که کام زمین در آن برای قطره‌ای آب گشوده شده یا در حال خشک شدن‌ هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی