[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

آمار خودکشی در کشور افزایش قابل توجهی نیافته است، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان این‌که آمار خودکشی در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، چهار‌درصد رشد کرده است گفت: ۴‌درصد افزایش خودکشی با توجه به رشد جمعیت، افزایش قابل توجهی نیست و نمی‌توان آن را رشد در نظر گرفت.
احمد شجاعی گفت: خوشبختانه بر اساس شاخص‌های ارزیابی شده، سازمان پزشکی قانونی کشور رتبه اول منطقه را در اختیار دارد.
وی در‌خصوص رتبه سازمان پزشکی قانونی ایران در سطح جهان نیز گفت: ما نمی‌توانیم به‌صورت قطعی بگوییم در سطح جهان چه جایگاهی را در اختیار داریم چراکه رنکینگی در این خصوص وجود ندارد ولی می‌توانم این را بگویم که در سطح جهان جزو کشورهای سطح بالا محسوب می‌شویم. ما در سطح کشور از نظر تجهیزات آزمایشگاهی، نیروی انسانی و فضای فیزیکی از بالاترین سطح استانداردهای بین‌المللی برخوردار هستیم و مدرن‌ترین دستگاه‌ها و تجهیزات را نیز در آزمایشگاه‌های کشور در اختیار داریم. با این استدلال می‌توانیم بگوییم که در بالاترین درجات بین‌المللی هستیم.
شجاعی تشکیلات پزشکی قانونی کشور را ساختار یافته و منظم عنوان کرد و گفت: تشکیلات و ساختار پزشکی قانونی در بسیاری از کشورها ساختاری مانند پزشکی قانونی کشور ما ندارد. در ایران یک سازمان متمرکز کلیه امور مرتبط با پزشکی قانونی را با داشتن آزمایشگاه‌های مجهز، مراکز و سالن‌های تشریح به‌روز و مرکز معاینات دنبال می‌کند ولی در بسیاری از کشورها این بخش‌ها تفکیک شده‌اند و زیر نظر بخش‌های مختلف کار می‌کنند. به‌صورت کلی کمتر کشوری وجود دارد که مانند کشور ما این تشکیلات را به‌صورت متمرکز و متحد اداره کند.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اشاره‌ای نیز به بحث تجهیزات تحت اختیار این سازمان کرد و گفت: از نظر امکانات و توانمندی‌ها در حال حاضر هر کاری که در سطح دنیا انجام می‌شود را ما هم در سازمان پزشکی قانونی کشور می‌توانیم انجام بدهیم و هر نوع آزمایشی که لازم باشد را می‌توانیم بگیریم. سطح تخصص متخصصان ما هم بسیار بالاست البته این نکته که ما متخصص کم داریم صحیح است ولی همین افرادی که در سازمان پزشکی قانونی کشور مشغول به کار هستند، متخصص هستند.
وی در‌خصوص این‌که چرا سازمان پزشکی قانونی کشور زیر مجموعه قوه قضائیه محسوب می‌شود نیز گفت: از آن‌جاکه ماهیت کار این نهاد بیشتر در ارتباط با سیستم قوه قضاییه است و کارشناسی پرونده‌های قضایی را انجام می‌دهد، زیر‌مجموعه قوه قضاییه تعریف شده است. سازمان پزشکی قانونی بازوی تخصصی قاضی در اعلام حکم عادلانه است.
شجاعی یکی دیگر از وظایف پزشکی قانونی را رسیدگی به شکایات بیماران از پزشکان دانست و اظهارکرد: آمار در این قسمت هر ساله افزایش می‌یابد که علت‌های متفاوتی را نیز در بر می‌گیرد. یکی از این دلایل این است که هر‌ساله آمار تعداد جراحی‌های انجام شده بالا می‌رود، زمانی که این آمار هر ساله بالا می‌رود قطعاً خطاهای پزشکی نیز به نسبت آن افزایش می‌یابد.
وی تصریح کرد: یکی دیگر از این دلایل مربوط به بالا رفتن اطلاع و آگاهی مردم نسبت به این موضوع است که آن‌ها می‌توانند از پزشکان شکایت کنند یا پرونده‌ای را دنبال کنند. علت دیگر هم که شاید تأثیر داشته باشد این موضوع است که افراد برای دریافت خسارت از پزشکان شکایت می‌کنند.
شجاعی در‌خصوص بیشترین شکایات واصله پزشکی قانونی در کشور خاطرنشان کرد: بیشترین شکایت واصله در چند سال اخیر مربوط به رشته زنان و زایمان است، که یکی از علل اصلی آن فراوانی تعداد زایمان و ریسک بالای آن‌است. ارتوپدی هم بعد از زنان و زایمان رتبه دوم شکایات واصله را داشته است و رتبه سوم بیشترین شکایات هم به رشته جراحی اختصاص دارد.
وی در‌خصوص آمار مربوط به خودکشی در کشور گفت: ما آمار خودکشی‌های صورت گرفته در کشور را داریم ولی ارائه بعضی آمارها در کشور اثرات منفی را در جامعه ایجاد می‌کند. ما اردیبهشت سال گذشته آمار خودکشی را رسماً اعلام کردیم که متأسفانه مشاهده کردیم که آمار خودکشی در آن ماه بالا رفت.
احمد شجاعی افزود: رتبه ما در خودکشی و در سطح دنیا بسیار پایین است. آماری که در کشور ما وجود دارند، نسبت به جمعیت کشور آمار قابل توجهی نیست. آمار خودکشی در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، چهار درصد رشد داشته است و در بحث دیگرکشی ۳.۴‌کاهش را شاهد بوده‌ایم. ۴‌درصد افزایش خودکشی با توجه به رشد جمعیت، افزایش قابل توجهی نیست و نمی‌توان آن را رشد در نظر گرفت. در حالی که آمار خودکشی در ایالات متحده در طی 17 سال، ۳۰‌درصد افزایش داشته است و در سال ۲۰۱۶، ۴۵‌هزار نفر در این کشور خودکشی کرده‌اند. به‌طور کلی آمار خودکشی در ایران نسبت به میانگین جهانی، درصد بسیار پایینی است.
وی تصریح کرد: ما در بحث ارائه آمار مشکلی نداریم ولی به این دلیل که در دو باری که آمار مربوط به خودکشی را منتشر کردیم، در آن بازه زمانی خودکشی افزایش پیدا کرد از ارائه آمار امتناع می‌کنیم ولی این آمار را به‌صورت دقیق به مراکز تحقیقاتی و رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی ارائه می‌دهیم.
رئیس پزشکی قانونی کشور مردم استان مرکزی را مردمی ‌آرام دانست و گفت: استان مرکزی رتبه‌۲۵ نزاع را در سطح کشور در اختیار دارد که نشان‌دهنده آرام بودن مردم این استان است. استان مرکزی همچنین رتبه دوم تصادفات کشور را به خود اختصاص داده که این موضوع به‌دلیل شاهراه بودن استان مرکزی اتفاق افتاده است. در مرگ با مسمومیت و گاز گرفتگی با مونوکسید کربن هم استان مرکزی در جایگاه سوم قرار دارد که این هم به‌دلیل سردسیر بودن و عدم رعایت نکات ایمنی اتفاق افتاده است. در بخش حوادث کار هم استان مرکزی، استان پنجم کشور محسوب می‌شود که به‌دلیل صنعتی بودن استان حاصل شده است. استان مرکزی، در سقط جنین رتبه بیست و نهم کشور و در بحث خودکشی رتبه هجدهم را در اختیار دارد. به طور کلی با توجه به رتبه‌های استان مرکزی می‌توان گفت که استان سالمی ‌در کشور محسوب می‌شود.
وی در خصوص ردیف‌های شغلی بلاتصدی در این سازمان نیز گفت: ما در سازمان پزشکی قانونی بر اساس چارت مصوب سازمانی که در اختیار داریم، ۷۳۵۰‌ردیف شغلی داریم که با احتساب نیروهای قراردادی که در سطح کشور در حال فعالیت هستند، ۲۸۰۰‌نفر نیرو در اختیار سازمان قرار دارد و ۳۲‌درصد ردیف‌های شغلی سازمانی ما اشغال شده است. از موانعی که باعث شده ما نتوانیم ردیف‌های سازمانی خود را با استاندارهای موجود که متناسب با حجم کاری ما باشد پر کنیم، این است که مجوز استخدام نیروی مورد نیاز را به ما نداده‌اند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی