[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۴
  • دوره جدید

پیش‌بینی وجود یک‌میلیون و ۷۵۰‌هزار معتاد قطعی در کشور، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به این‌که ۲میلیون و ۸۰۸‌هزار نفر مصرف‌کننده مستمر مواد مخدر در سال گذشته بوده‌اند گفت: مجموع مصرف‌کنندگان مستمر، تفننی و معتادان در کشور به حدود ۴‌میلیون نفر می‌رسد.
پرویز افشار در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که در ارزیابی سوء‌مصرف مواد، تجربه مصرف مواد با مصرف تفننی متفاوت است افزود: به عبارت دیگر کسی که در عمرش حتی یک‌بار برای سرماخوردگی هم مواد مصرف کرده باشد جزو گروهی که تجربه مصرف دارند، قرار می‌گیرد. برای مثال قدیمی‌ترها معتقد بودند تریاک برای کاهش سرفه و‌... مؤثر است؛ البته بی‌تأثیر هم نیست اما به چه قیمتی؟ کاهش سرفه به‌خاطر یک سرماخوردگی با هزینه معتاد شدن معقول نیست.
وی با بیان این‌که برخی از مواد مخدر جنبه سم-دارو دارند اظهار کرد: یعنی این مواد دارویی هستند که اگر از آن سوء‌استفاده شود، تبدیل به سم می‌شوند. برای مثال ترکیبات «دیفنوکسیلات» که برای درمان اسهال استفاده می‌شود، ترکیبات شبه مخدر دارد ولی آن‌قدر میزانش کم است که اگر فرد به همان مصرف دارویی بسنده کند و ادامه ندهد، وابستگی نخواهد داشت.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: تعداد افرادی که در این کشور تجربه مصرف مواد مخدر به شکل تفننی یا مستمر دارند، به علاوه معتادان نیازمند درمان، در مجموع حدود ۴‌میلیون نفر هستند. در این آمار افرادی که در عمرشان حتی یک بار مواد مصرف کرده‌اند هم قرار می‌گیرند. همچنین از این بیش از ۴‌میلیون ، ۲‌میلیون و ۸۰۸‌هزار نفر مصرف‌کننده مستمر مواد در سال گذشته بوده‌اند.
وی تأکید کرد: این مصرف مستمر به معنای اعتیاد نیست یعنی کسی ممکن است حشیش، گل، ماری‌جوآنا یا ترکیبات بنزای را به‌صورت مستمر استفاده کنند اما به آن وابستگی کامل پیدا نکرده باشد. مصرف مواد در این افراد به‌گونه‌ای نیست که برایشان سخت باشد، اما با این حال مصرف‌کننده مستمر هستند.
افشار با بیان این‌که سومین گروه هم وابستگان به مواد یا معتادان هستند تصریح کرد: در طرح ارزیابی سوء‌مصرف مواد مخدر و پایشی که انجام شده است به همان تعداد ۲میلیون و ۸۰۸‌هزار نفر رسیده‌ایم اما در این‌که از این تعداد چه تعداد معتاد هستند؟ مطالعه جدیدی در دست انجام است که نتایج آن منتشر می‌شود؛ اما فکر می‌کنم که از این تعداد حدود ۱‌میلیون ۷۵۰‌هرار نفرشان قطعاً باید معتاد باشند به‌طوری‌که اگر یک روز مواد به آنها نرسند دچار عوارض جسمی ‌و روانی شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی