[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

متهم به احتکار دارو محاکمه شد، روزنامه شیراز نوین

محاکمه متهم به احتکار اقلام دارویی که گفته شد از او سه انبار دارو در شهرستان ممسنی استان فارس کشف شده، یکشنبه با حضور نمایندگان رسانه‌ها و به صورت علنی در شعبه ویژه رسیدگی به جرائم مفسدان اقتصادی در محل دادگاه انقلاب شیراز برگزار شد.
به گزارش ایرنا، دکتر نصیر کاظمی‌ متهم است که اقلام دارویی به مبلغ بیش از 42 میلیارد ریال را در سه انبار دارویی در شرایط غیر استاندارد در شهرستان ممسنی (غرب فارس) نگهداری و از عرضه آن به بازار خودداری کرده و باعث ایجاد اخلال در تأمین مورد نیاز مردم شده است.
نماینده دادستان: برای متهم تقاضای اشد مجازات داریم 
کوروش زارعی معاون و نماینده دادستان شیراز در این نشست با قرائت کیفرخواست برای متهم تقاضای اشد مجازات کرد و اخلال در توزیع و تأمین اقلام دارویی مورد نیاز مردم را نتیجه احتکار دارو در سه انبار کشف شده دانست.
در متن کیفرخواست این متهم دارویی آمده است: اخلال در توزیع مایحتاج عمومی ‌مردم و دارو و ملزومات پزشکی با کشف سه انبار داروی احتکار شده به ارزش بیش از 42 میلیارد ریال به تأیید مراجع ذیصلاح رسیده است.
نماینده دادستان شیراز گفت: انبارداری و دپوی داروها زیر نظر شبکه بهداشت و درمان شهرستان ممسنی نبوده و بازرسان و ناظران هیچ اطلاعی از محل دپو و نگهداری داروها نداشتند، اقدام به انبارداری و نگهداری داروها مورد تأیید دانشگاه علوم پزشکی نیست.
طبق کیفرخواست، اقلامی ‌مانند شیر خشک که دارای طبقه بندی دارویی و تاریخ مصرف محدود است به صورت انبوه در این سه انبار نگهداری شده است و تاریخ مصرف برخی از این اقلام دارویی منقضی شده است.
نماینده دادستان شیرازگفت: 13 داروخانه در شهرستان ممسنی وجود دارد و نیاز مبرم به دارو داشتند در حالی که داروهای کشف شده در این انبار نیاز 12 ماه این شهرستان را تأمین می‌کرد از توزیع داروها خودداری شد، انبارهای کشف شده تجهیزات لازم سرمایی را نداشتند و داروها در شرایط دما و رطوبت مناسب نگهداری نشده است.
در کیفرخواست همچنین به زیان‌های ناشی از توزیع شیرخشک‌های تاریخ مصرف گذشته و اقلام دارویی که تاریخ آن منقضی شده در صورتی که کشف نمی‌شد اشاره شده است.
نماینده حقوقی دانشگاه علوم پزشکی شیراز: 1.6 میلیارد تومان ارزش داروهایی است که تاریخ آن منقضی شده است
نماینده حقوقی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ارزش داروهایی را که تاریخ آن منقضی شده حدود 16 میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: این داروها در انبار جداگانه‌ای دپو شده بود و اکنون ارزش مصرف ندارند.
همچنین دکتر حسام درستی مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده‌های دارویی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: نگهداری این داروها تحت نظارت دانشگاه نبوده و ما از جای نگهداری اطلاعی نداشتیم، اغلب داروهای نگهداری شده بین 3 تا 5 سال امکان نگهداری دارند اگر تاریخ مصرف دارویی منقضی می‌شود به معنی آن است که سال‌ها در انبار احتکار شده است.
مدیرکل نظارت بر اقلام دارویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به موارد دیگری نیز اشاره کرد ازجمله: حیف و میل اموال دولت زیرا با ارز دولتی تأمین شده و می‌بایست در موعد قانونی و قبل از منقضی شدن تاریخ در اختیار مردم قرار گیرد، عدم تضمین سلامت مردم، نبود پایش برای انبارهای متهم و بسیاری از اقلام کشف شده باید معدوم شود.
متهم: احتکار نکرده‌ام، انبارها تحت نظارت و پایش بوده است 
متهم دکتر نصیر کاظمی‌ که اکنون به نگهداری سه انبار دارو به ارزش بیش از 42 میلیارد ریال متهم است در این جلسه دادگاه از خود دفاع کرد و گفت: هیچ اقلام دارویی را احتکار نکرده‌ام و انبارها تحت نظارت و کنترل دانشگاه علوم پزشکی بوده است.
وی اضافه کرد: برخی فرآورده‌های بی‌حسی موضعی که مورد مصرف در دندانپزشکی و اتاق عمل دارد در انبارها نگهداری می‌شده است، قیمت این اقلام بسیار بالا و گران است از این رو همه داروخانه‌ها آن را توزیع نمی‌کنند، گران بودن قیمت این اقلام موجب شده که رقم کل داروهای موجود قدری زیاد جلوه کند.
کاظمی ‌گفت: گواهی دندانپزشکان و مراکز درمانی شهرستان ممسنی مبنی بر تأمین این اقلام بی‌حسی موضعی، موجود است و آنان از داروخانه من در هر شرایطی این اقلام را تأمین می‌کردند بنابراین احتکاری رخ نداده است.
این متهم افزود: نگهداری شیر خشک شرایط خاص می‌طلبد، تاریخ انقضای شیر خشک بسیار نزدیک است و زود خراب می‌شود از این رو همه داروخانه‌ها نیز مبادرت به توزیع و نگهداری آن نمی‌کنند در حالی که کمبود شیر خشک در شهرستان رخ داده بود، پدر بزرگ‌ها و والدین شیر خشک را از دارو خانه من به صورت هرچقدر بخواهند تأمین می‌کردند، من شیر خشک را به وفور در اختیار شهروندان گذاشته‌ام و رضایت و لبخند مشتری را بهترین سود می‌دانستم.
کاظمی ‌ادامه داد: همه اقلام دارویی و شیر خشک موجود در انبارها با پرداخت مالیات و از شبکه رسمی ‌دارویی و شرکت‌های معتبر تأمین شده است، هیچ یک به صورت قاچاق و خارج از شبکه تأمین نشده است، دارو یک کالای تعزیراتی است و از هر جایی نمی‌توان آن را تأمین کرد، انبارها بارها مورد بازدید قرار گرفته و مورد مخفی نبوده است، بهم ریختگی انبارها هنگام انبارگردانی شائبه نامناسب بودن فضا را به ذهن تیم مدعی کشف رسانده است.
این متهم گفت: کالاهایی که نیاز به نگهداری در یخچال دارند در فضای مناسب یخچال نگهداری شده است، درجه دما و حرارت مناسب بوده و دما و رطوبت در مقاطع مختلف ثبت شده است، در حالی که ما از خنکی هوای شب برای انتقال داروها به انبار استفاده می‌کردیم، تیم کشف دارو، آن را با کامیون‌های روباز نیروی انتظامی ‌از انبار اصلی به جای دیگری منتقل کردند و موجب خرابی بسیاری از دارو‌ها شدند، ضمن آنکه شمارش داروها در انبارهای اصلی با رقم شمارش شده در محل جدید همخوانی ندارد و برخی اقلام در بین راه گم شده است.
کاظمی ‌بیان کرد: نوسانات قیمت دارو مربوط به ماه‌های اخیر است، کمبودها نیز در ماه‌های اخیر به وجود آمده است در حالی که داروهای موجود در انبارها مربوط به ماه‌ها قبل است، یک داروخانه مجبور است اقلام مختلف دارویی تأمین کند، ما بارها به خرید اجباری از شرکت‌های دارویی اعتراض کرده‌ایم اما دارو نیز مانند نوشابه فقط با ساندویچ ارائه می‌شود. بنابراین برای خرید یک قلم دارو مجبور بودیم چندین قلم دیگر هم خریداری کنیم ولو اینکه موارد مصرف نداشته باشند.
وی ادامه داد: برخی اقلام آرایشی و بهداشتی ممکن است بعد از خرید غیرمجاز اعلام شود، این اقلام باید در انبار بماند تا تعیین تکلیف شود، نگهداری این اقلام به معنی احتکار نیست، تغییر وضعیت داروخانه ما از حالت شبانه‌روزی به روزانه امکان عرضه دارو را کاهش داد و همین موارد منجر به انبار شدن داروها شده است.
کاظمی ‌گفت: اقلام دارویی را که در یکی از انبارها به دست آمده برای تعیین تکلیف نگهداری کرده‌ایم، این داروهای تاریخ مصرف گذشته را تفکیک کردیم تا یا به شرکت‌های دارویی مرجوع یا توسط دانشگاه معدوم شود، ما منتظر اعلام وقت مقتضی برای رسیدگی بوده‌ایم، معدوم شدن این اقلام ضررهای زیادی به دارو خانه می‌زند، نگهداری دارو در انبار جرم نیست، عرضه داروی تاریخ مصرف گذشته جرم است.
متهم این پرونده اعتراضاتی نیز به نحوه شمارش و انتقال داروها داشت که مطرح کرد و گفت: شمارش داروها رقم دقیقی نیست. کاظمی ‌همچنین بیان کرد: انتقال داروها به عنوان اینکه کشف شده توسط افراد غیر متخصص انجام شده است، اعضای تیم کشف کننده هیچکدام تخصص کافی و لازم برای شناسایی دارو و انتقال ندارند.
این متهم گفت: اگر تخلفی رخ داده است، مهر و موم انبارها کافی است و می‌توانست جلوی تخلف را بگیرد چرا داروها به انبارهای دیگری در شرایط نامساعد و با کامیون‌های رو باز و توسط افراد غیر متخصص منتقل شده تا شائبه سرقت از داروها به وجود آید؟
متهم این پرونده گفت: دانشگاه علوم پزشکی تأکید دارد که داروخانه‌ها حداقل برای 5 ماه دارو نگهداری کنند، بسیاری از داروهای نگهداری‌شده بر همین اساس تأمین شده است.
این جلسه دادگاه به ریاست سید محمود ساداتی و مستشاری علی فرهادی پور و محسن رجایی برگزار شد. در پایان این جلسه عنوان شد که دادگاه در موعد قانونی با بررسی مستندات، رأی خود را صادر خواهد کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی