[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

لاکچری بودن والدین یا عقب‌ماندگی ذهنی فرزند، روزنامه شیراز نوین

تولد در روزهای خاص؛ مدی که بسیاری از والدین برای به‌روز بودن یا ناآگاهی از عوارض زایمان زودرس، اصرار دارند فرزندشان در روز خاصی متولد شود و یک عمر با عذاب و احساس گناه توأم با سختی و درد تن به زندگی می‌دهند که به دلیل این باور غلط، نوزاد و مادر در بلندمدت با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند.
به گزارش ایسنا، در سال‌های اخیر زوجین علاقه زیادی پیدا کرده‌اند فرزندشان در روزهای خاصی از سال متولد شوند؛ روزهایی مانند روز تولد مادر، پدر، سالگرد ازدواج و حتی روزهای خاصی از سال؛ اما 97.7.7 از روزهای رند سال 97 بود که باعث شد بسیاری از والدین به دلیل تفکر اشتباه و باور غلط برای تولد فرزندشان در این تاریخ اتاق زایمان بیمارستان‌ها را شلوغ کنند. در همین راستا گوهر یسنا انزانی، روان‌شناس تخصصی کودک، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به علت گرایش والدین برای تولد فرزندشان در این تاریخ اظهار کرد: به طور معمول بسیاری از افراد عدد هفت را مقدس می‌دانند. حتی در ادیان متفاوت و قرآن هم به شکل مقدسی از این عدد یاد می‌شود.
او با بیان اینکه بسیاری از افراد هفت را نماد کثرت و فراوانی می‌دانند تصریح کرد: با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شد، متوجه شدیم بسیاری از والدین به دلیل مقدس بودن عدد هفت، اصرار داشتند فرزندشان در این تاریخ متولد شود.
زایمان زودرس، عامل بروز اثرات مخرب در نوزاد و مادر
وی گفت: بسیاری از والدین اطلاع مناسبی از عوارض زایمان زودرس ندارند و بر مبنای باورهای غلط ذهنی، شنیده‌ها و احساساتی که از محیط و اطرافیان دریافت کرده‌اند عمل می‌کنند.
انزانی با اعتقاد به اینکه افکار انسان‌ها منطبق بر باور و متأثر از محیط شکل می‌گیرد، افزود: با توجه به اینکه در بسیاری از افسانه‌ها و انیمیشن‌ها مانند سفیدبرفی و هفت‌کوتوله و اژدهای هفت‌سر، عدد هفت را مقدس می‌دانند، این موضوع به صورت کلیشه‌ای باورها را از همان کودکی و با دیدن کارتون‌ها شکل می‌دهد که این باور غیرمنطقی تا بزرگسالی هم ادامه پیدا می‌کند.
این روان‌شناس با بیان اینکه «باور» می‌تواند موجب افزایش انرژی یا بروز رفتارهای غیراصولی شود، تأکید کرد: «باورها» به دو دسته منطقی و غیرمنطقی تقسیم می‌شوند. باورهای منطقی با ارزیابی و انطباق با واقعیت در افراد شکل می‌گیرد و درست بودن آن در حیطه آزمایش سنجیده می‌شود و فرد تمام رفتارها و افکارش را منطبق با واقعیت شکل می‌دهد، اما باورهای غیرمنطقی با منطق هماهنگی نداشته و با شواهد عینی تأیید نمی‌شود، مثل تولد کودک در روز خاص که مورد تأیید هیچ پژوهشی نیست و فرد با باور غیرمنطقی بر مبنای گفته‌های بررسی نشده دیگران عمل می‌کند و با وجود آسیب‌های بسیار خواهان تولد فرزندش می‌شود.
به گفته وی، این نوع باورها موجب تصمیم‌گیری‌های نادرستی خواهد شد که در پس آن پوچی، استرس، اضطراب، ترس‌های درونی، احساس گناه و... وجود دارد.
انزانی معتقد است افرادی که باورهای غلطی در آن‌ها شکل گرفته است ترس‌های بی‌شماری از جمله ترس از بی‌ارزشی و مورد تأیید نبودن در جامعه در رفتارهای آن‌ها مشاهده می‌شود که می‌تواند موجب کاهش تمرکز و انجام کارهای اشتباه و جبران‌ناپذیری شود.
این روان‌شناس با بیان اینکه «باورها» اکتسابی و قابل تغییر هستند، ادامه داد: باورهای غیرمنطقی برداشت‌های ذهنی است که فرد در سال‌های اولیه زندگی آن را کسب کرده و می‌تواند با کسب اطلاعات جدید افکار خود را بازبینی کند و آن را به راحتی تغییر دهد.
انزانی با بیان اینکه باورهای غلط موجب شده والدین بر تولد فرزندشان در روزهای خاص اصرار داشته باشند، مهم‌ترین اتفاق زندگی هر زوج را «تولد» فرزند دانست و گفت: رابطه هیجانی مطلوب میان مادر و کودک از لحظه تولد در رشد کودک اثر معناداری دارد.
وی با بیان اینکه در سه ماه اول بعد از تولد، کودک در همه لحظات با مادر ارتباط مستقیم برقرار می‌کند گفت: سبک دلبستگی مادر در رشد عاطفی و جسمانی کودک و نحوه ارتباط کودک با دنیای اطراف تا دوران سالمندی او اثر زیادی دارد که زمان زایمان در این رابطه بسیار مؤثر است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی