[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۱
  • دوره جدید

تا ۴سـال دیگر با هنـرپیـشه، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: مجمع انتخاباتی هیئت فوتبال استان فارس بالاخره برگزار شد و غلامعلی هنرپیشه، برای ۴سال دیگر سکان هدایت محبوب‌ترین ورزش یکی از بزرگ‌ترین استان‌های کشور را در دست گرفت.
در این مجمع که از ساعت ۱۰صبح دیروز (دوشنبه) در سالن فرهنگیان شیراز برگزار شد، حیدرعلی کامیاب، مدیرکل اداره ورزش و جوانان فارس و مهدی تاج، ریاست فدراسیون فوتبال به عنوان رؤسای جلسه حضور داشتند و به همراه ۴۷نفر دیگر، تنها واجدان شرایط برای رأی دادن بودند.
پس از تلاوت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، کوروش امامی‌فر دبیر هیئت فوتبال استان که مدیریت جلسه را بر عهده داشت، به بیان توضیحاتی در خصوص روند برگزاری مجمع پرداخت و به عنوان مقدمه‌ در خصوص نحوه برگزاری این انتخابات گفت: در فروردین ماه برای این انتخابات فراخوان دادیم و کاندیداهایی به ما معرفی شدند. قرار بود انتخابات در اردیبهشت ماه برگزار شود؛ اما به دلیل تأخیر در احراز صلاحیت افراد و همچنین پیش رو بودن مسابقات جام جهانی، این انتخابات به تأخیر افتاد و امروز به عنوان روز مجمع انتخاباتی برگزیده شد. ابتدا، سه کاندیدا داشتیم و آقایان هنرپیشه، نباتی و حاجی‌زاده برای این انتخابات کاندید شده بودند؛ اما با انصراف آقای حاجی‌زاده، امروز انتخابات بین آقایان غلامعلی هنرپیشه و عبدالکریم نباتی برگزار خواهد شد.
عبدالکریم نباتی: می‌خواهم کاری کنم که فوتبال، ارزان به علاقه‌مندان عرضه شود
امامی‌فر در ادامه، زمان سخنرانی هر یک از کاندیداها را ۱۰دقیقه اعلام کرد که با اعتراض عبدالکریم نباتی و پادرمیانی مهدی تاج، این زمان به ۱۲دقیقه افزایش یافت و نباتی سخنان خود را آغاز کرد. او ابتدا به بیان برخی از سوابق خود پرداخت و گفت: با توجه به اینکه بنده با ورزش بیگانه نبودم،‌ دوستانی که با من در ارتباط بودند پیشنهاد دادند برای این انتخابات کاندیدا بشوم. قولی از دوستان گرفتیم که با مشارکت همه عزیزان و بزرگان فوتبال، بتوانیم در خدمت این ورزش باشیم و ان‌شاءالله برنامه عملیاتی که داریم به موقع انجام بشود.
او پس از اشاره به برخی سوابق فوتبالی خود، به بیان برنامه‌هایش در صورت انتخاب به عنوان رئیس هیئت فوتبال پرداخت و یکی از معضلات مهم فوتبال فارس را نداشتن یک تیم در لیگ برتر فوتبال آقایان عنوان کرد. او در ادامه گفت: یکی از مشکلاتی که می‌دانید در تمام دستگاه‌ها وجود دارد، بحث منابع مالی است. امیدواریم بتوانیم منابع مالی را به شهرستان‌ها اختصاص دهیم و فوتبال را ارزان عرضه کنیم تا مسئولان هیئت‌ها در شهرستان‌ها، بتوانند با قدرت به کار خود ادامه بدهند. راه‌هایی تعریف کرده‌ایم که یکی از آن‌ها، تشکیل مجمع خیرین است. دوستانی در کنار مجمع خیرین سلامت در بخش فرهنگی و سلامت کمک می‌کنند؛‌ اما این در ورزش حلقه گمشده است. با توجه به اینکه استان فارس پتانسیل بسیار خوبی دارد و در شهرهای جنوبی استان دوستانی هستند که در کشورهای خلیج فارس حضور دارند، می‌توانند کمک کنند و برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده که این اتفاق بیفتد.
نباتی ادامه داد: معافیت‌های مالیاتی در قانون برنامه ششم توسعه دیده شده و ما قطعاً می‌توانیم بین بخش خصوصی و دولت، تعاملی برقرار کنیم که درصدی از مالیات‌های ارزش افزوده را به ورزش برگردانیم. 
او سپس به بیان برنامه‌هایی تدوین شده در قالب برنامه‌های کوتاه‌مدت (برای سال ۹۷)، میان‌مدت (برای سال ۹۸) ‌و بلندمدت (برای سال‌های ۸۹ و ۹۰) پرداخت.
صحبت‌های کامل نباتی ۱۲دقیقه به طول انجامید و سپس، غلامعلی هنرپیشه شروع به سخنرانی کرد. او ابتدا به بیان سوابق خود پرداخت و گفت: «۵۰سال سن دارم و ۳۵سال است که در ورزش هستم. از پنجره به داخل نیامده‌ام، از پله اول نخواستم به یکباره به پله دهم برسم.» هنرپیشه سپس به بیان تمامی سوابق خود، اعم از حضور در تمامی تیم‌های باشگاهی و سمت‌های سابق و فعلی خود پرداخت و در ادامه، به بیان کارنامه خود در ۴سال گذشته پرداخت و با صدایی بلند از آن دفاع کرد. او گفت: «وقتی وارد هیئت شدم، هیچ تیمی از استان فارس در لیگ‌های برتر کشوری حضور نداشت؛ اما حالا ۴تیم لیگ برتری داریم. ما جزو هیئت‌های برتر کشور هستیم و این برای ما باعث افتخار و نشان دهنده کارنامه ماست.»
پس از ۱۲دقیقه صحبت‌های غلامعلی هنرپیشه،‌ نوبت به رأی‌گیری رسید. پیش از آغاز رأی‌گیری، مهدی تاج با لهجه غلیظ اصفهانی تذکر می‌دهد و می‌گوید: «تعداد اعضا و نمایندگان رو چک کردید؟» و وقتی پاسخ مثبت می‌شنود، دستور به برگزاری رأی‌گیری می‌دهد. یکی از اعضا به طنز می‌گوید: «با اورژانس هماهنگ کردین؟» که موجب خنده بخشی از حضار می‌شود.
اسامی یک به یک خوانده می‌شود و اعضا به ترتیب برای رأی‌گیری به سمت صندوقی می‌روند که در ضلع شمال غربی سالن قرار داده شده است. اولین نفر، مهدی تاج است که با لبخند و شوخی، رأی خود را به صندوق می‌اندازد. عکاسان و فیلم‌برداران پرتعداد حاضر در سالن، به سمت محل رأی‌گیری هجوم می‌برند که این اتفاق با تذکر امامی‌فر مواجه می‌شود: «وقتی رأی‌ها نوشته می‌شود نباید عکس بگیرید. بروید عقب لطفاً.»
در ادامه، حیدرعلی کامیاب دومین نفری است که رأی خود را به صندوق می‌اندازد و سپس، غلامعلی هنرپیشه. پس از هنرپیشه به ترتیب این نفرات رأی خود را به صندوق انداختند: محمدعلی پرور پاکار، محمد فرزانه،‌ روح‌اله عباسی‌نژاد، الماس نعمتی، رضا معماری، خلیل حاجی‌پور، محمدرضا صحراییان،‌ حبیب‌‌اله رنجبر، عزت‌اله حسنی، امید زارع قشلاقی، محمد زارع قشلاقی، عبدالکریم سیستانی، عادل قیصری، مصطفی مهری، مجید خواست‌خدایی، کیانوش کشاورز، محمدهادی زارعی، حسین وطن‌دوست، مهدی رستگاری، محمد کیامرزی،‌ حمید چراغی، اسماعیل حسن‌نژاد، حسین طارمی‌زاده، ابراهیم شهامت، حجت‌اله حیدرنژاد، مجید رضایی، محمدرضا کشاورز، مهدی ایمان‌منش، علی قهرمانی، مریم باصری صالحی، علی جعفری، عبدالرسول فلاح‌زاده، علی‌اکبر سلطانی، حسن ردگاه، حمید کمالی، قیصر آزادی،‌ سهراب خدیر، مصطفی زارع، مهدی فروردین، سلطنت نوروزی، فرشید حقیقت‌جو، خاتون طهمورثی، محمد ناظم‌الشریعه، پرستو کهن و صالح خلیل‌آزاد.
با انداخته شدن آخرین رأی توسط دروازه‌بان فجرسپاسی، امامی‌فر می‌گوید: «با حفظ نظم می‌رویم برای شمارش آرا.» رأی‌ها یک به یک خوانده و روی تابلو درج می‌شود. خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد، نتیجه قطعی مشخص می‌شود: آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای نباتی، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای نباتی، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای نباتی، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای نباتی، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای نباتی، آقای هنرپیشه، آقای نباتی، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه ... با رسیدن آرا به عدد ۳۰، همه از انتخاب هنرپیشه مطمئن شده و برخی با خوشحالی صلوات می‌فرستند. اما خواندن آرا تا پایان ادامه پیدا می‌کند: آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای نباتی، آقای نباتی، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه، آقای نباتی، آقای هنرپیشه، آقای هنرپیشه!
نتیجه نهایی ۴۰ بر ۹ به سود هنرپیشه اعلام می‌شود و صدای دست زدن از هر نقطه به گوش می‌رسد. برخی محکم‌تر و با خوشحالی بیشتر و برخی آرام‌تر دست می‌زنند و تعدادی هم دست نمی‌زنند.
غلامعلی هنرپیشه: رأی به من، رأی به کارنامه ۴سال گذشته بود
انتخابات به پایان رسیده و امامی‌فر، فیلم‌برداران و عکاسان را به عقب فرامی‌خواند و می‌گوید: «پس از صحبت‌های دودقیقه‌ای آقای هنرپیشه، صحبت‌های آقایان کامیاب و تاج را می‌شنویم.»
هنرپیشه می‌گوید: از اینکه مجدداً به بنده اعتماد کردید و اجازه دادید به عنوان خدمتگزار در خدمت شما باشم، تشکر می‌کنم. استنباطم این است که این آرا، رأی به من نبود، رأی به برنامه ۴سال گذشته ما بود. تأیید عملکرد ۴سال گذشته ما بود و من سعی می‌کنم در دوره بعدی، نقاط ضعفی که در این ۴سال داشتم حتماً با کمک پیشکسوتان عزیز و اعضای محترم مجمع برطرف کنم و فوتبال استان را به جایگاه خوبش برسانم. مجدداً از آقای نباتی تشکر می‌کنم و از ایشان خواهش می‌کنم ارتباط خودشان را با ما حفظ کنند تا بتوانیم از وجودشان استفاده کنیم.
حیدرعلی کامیاب: آقای هنرپیشه باید سالانه به اعضای مجمع جواب پس بدهد
سپس کامیاب شروع به سخنرانی کرد و در ابتدا گفت: چند مورد را در حضور آقای تاج خدمت شما عرض می‌کنم. اول تشکر می‌کنم از مجریان برنامه، عوامل برگزاری و خبرنگاران و عکاسانی که خیلی زحمت کشیدند تا این مجمع به خوبی و بدون حاشیه برگزار شود. 
او ادامه داد: بدون تعارف باید بگوییم در بین همه رشته‌ها، فوتبال وضعیت متفاوتی دارد و بسیار پرمخاطب‌تر از سایر رشته‌هاست. همین مسئله، رسالت همه ما را سخت‌تر می‌کند. ما در حوزه سخت‌افزاری بیش از  ۳۰۰زمین چمن مصنوعی در استان احداث کرده‌ایم. برنامه داریم که در تمام شهرستان‌ها یک زمین چمن بزرگ هم داشته باشیم که در بعضی شهرستان‌ها انجام شده و در خیلی شهرستان‌ها هم تا انتهای سال انجام می‌شود. این اقدام جهش خیلی خوبی در فوتبال و به ویژه بخش پایه بوده است.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس در ادامه به بیان بخشی از عملکرد خود در حوزه سخت‌افزاری پرداخت و افزود: ‌روی صحبت من با این مجمع این است که این سخت‌افزاری که ما تهیه کرده‌ایم را شما باید بهره‌برداری کنید، شما مسئولان هیئت فوتبال فارس و شهرستان‌ها. باید برای استفاده از این سخت‌افزارها برنامه داشته باشیم و خوب استفاده کنیم. ما از شروع کارمان تا امروز گفته‌ایم که خط قرمز ما فقط کار است! نه به گرایش‌های سیاسی کاری داریم و نه هیچ چیز دیگری. فقط توقع داریم خوب کار کنید و تلاش کنید. اگر انتقادی به برخی هیئت‌ها داریم فقط برای این است که تحولی صورت بگیرد. 
کامیاب روی برگزاری بیشتر مجامع در طول ۴سال فعالیت هیئت تأکید کرد و گفت: فقط وظیفه آقای هنرپیشه نیست که داور و مربی خوب تربیت کند. همه باید کمک کنیم این اتفاق بیفتد. ما باید مدیران کاربلد داشته باشیم. باشگاه باید هیئت مدیره داشته باشد، ‌مسئول تبیلغات داشته باشد،‌ مسئول درآمدزایی داشته باشد و ده‌ها مورد دیگر. فدراسیون فوتبال با همه فدراسیون‌های دیگر تفاوت دارد. ساختار مشخصی دارد و اساسنامه‌ای مشخص دارد و بدون دخالت دولت کار می‌کند. اما تا امروز ما هنوز به سراغ اساسنامه فدراسیون فوتبال نرفته‌ایم. فقط در یک مورد رفته‌ایم سراغ این اساسنامه که «مدیرکل حق ورود ندارد و باید آزادانه انتخاب کنیم». عیبی ندارد. آزادانه انتخاب کنید؛ اما بیایید اساسنامه را از اول تا آخر کامل بخوانید و اجرا کنید. ما از هئیت فوتبال بیش از سایر هیئت‌ها درآمدزایی کنیم. مردم با عجله و بی‌صبرانه دارند تلاش می‌کنند تا فرزندشان فوتبالیست شود و آینده‌ای داشته باشد. ما باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم. من از همه شما خواهش می‌کنم مجمع‌هایی را تشکیل دهید. در ۴سال گذشته به جز انتخابات قبلی، یک مجمع هم من برگزار کردم که با حضور آقای تاج برگزار شد. اما آقای هنرپیشه به عنوان رئیس هیئت فوتبال باید به شما جواب پس بدهد. ایشان امروز یک گزارش عملکرد داد؛ اما اگر امروز توفیقی وجود داشت، کار همه شما بود و اگر هم وجود نداشت،‌ گردن همه شما بود،‌ چون شما مسئول هستید و اتاق فکر فوتبال استان همین است. 
کامیاب در ادامه خطاب به هنرپیشه گفت: آقای هنرپیشه! تمام نکاتی که در اساسنامه ذکر شده را انجام دهید. مجامع سالیانه تشکیل دهید و حتی اگر شده، سالی دو بار تشکیل دهید. ما سه تیم لیگ برتری بانوان داریم و بنده به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهم در ۴سال آینده هیئت فوتبال ما نایب‌رئیس بانوان نداشته باشد. امروز هم از آقای تاج و اعضای مجمع مجوز می‌گیریم که مجامع را با حضور بنده برگزار کنیم و دیگر مزاحم آقای تاج هم نمی‌شویم. ما دنبال کار هستیم. اگر کسی می‌تواند کار کند یاعلی. از آقای تاج هم خواهش می‌کنم نگاه دیگری به فوتبال فارس داشته باشند. جناب آقای تاج! در خیلی استان‌های دیگر ورزشگاهشان هزار و یک عیب دارد؛ اما فوتبال دسته اول کشور در آن‌ها برگزار می‌شود. اما می‌آیند مصاحبه می‌کنند در خصوص ورزشگاه شیراز و ایراد می‌گیرند. ما اگر این ورزشگاه را راه نمی‌انداختیم که نمی‌توانستیم فوتبال در آن برگزار کنیم و نواقصش را پیدا کنیم. ما در دوره بهره‌برداری هستیم و کم‌کم نواقصش را برطرف می‌کنیم. بهتر از این است که ۲۲سال یک ورزشگاه بخوابد و تعطیل باشد‌. یا مثلاً سالن ۶هزار نفری که قرار بوده سال ۹۱ افتتاح شود،‌ تا امروز افتتاح نشده و آقای کمالی (اشاره به سرمربی ارژن حاضر در جلسه) که می‌تواند از طریق تماشاگران ۶هزار تماشاگر به سالن بکشاند، به خاطر کمبود جا باید ۱۴۰۰نفر وارد سالن شوند. شیراز نباید یک سالن بزرگ و مجهز داشته باشد؟ نباید بترسیم. باید دنبال کار برویم و درستش کنیم. عیبی ندارد ۴تا نقص هم داشته باشد که در طول مسیر اصلاحشان می‌کنیم. امروز ایران ۹۰درصد احتمال دارد میزبان جام جهانی فوتسال شود، چرا نباید شیراز یکی از شهرهای میزبان باشد؟ ان‌شاءالله این سالن در دهه فجر با استانداردهای لازم افتتاح می‌شود. ورزش به این شکل رشد می‌کند. بنابراین، ما اعلام می‌کنیم همه شما خوبید و نخبه فوتبال استان هستید و خط قرمز ما فقط کار است.  آقای هنرپیشه، ان‌شاءالله توجهت را به شهرستان‌ها بیشتر کن. شهرستان‌های ما نیازهای زیادی دارند. من در طول هر سال ۶-۷بار به هر شهرستان سر می‌زنم. لازم است تمام هیئت‌های ما، به خصوص هیئت فوتبال ما هم سر بزنند و سعی کنید در امر نرم‌افزاری، از سخت‌افزاری که ما ایجاد می‌کنیم بهره‌بردای درست شود.
کامیاب در خاتمه خطاب به مهدی تاج گفت: ما برای ساری و جاری کردن ورزش در استان، ۹۰۰هیئت ورزشی داریم. کمتر استانی است که ۹۰۰هیئت داشته باشد. ۳۰شهرستان داریم. سه فرودگاه بین‌المللی داریم که به تازگی جهرم هم اضافه شده و صاحب ۴فرودگاه شده‌ایم و از تمام آن‌ها پرواز به خارج از کشور داریم. ما می‌توانیم میزبان مسابقات بین‌المللی باشیم. در ۲ماه آینده سه مسابقه جهانی در شیراز داریم و این بیانگر پتانسیل ورزشی ما است. امیدواریم در فوتبال هم بتوانیم میزبان مسابقات بین‌المللی بشویم. با توجه به توانمندی‌هایی که در شهر شیراز و برخی شهرستان‌هایمان وجود دارد، حتماً یکی دو بازی تدارکاتی تیم ملی یا فینال جام حذفی یا سایر بازی‌های پرمخاطب که می‌توانند در امر توسعه فوتبال ما نقش ایفا کنند را در استان فارس برگزار کنید تا ما هم از قافله عقب نمانیم. 
مهدی تاج: به دنبال خرید امتیاز تیم لیگ برتری نباشید
سپس به عنوان پایان‌بخش جلسه، مهدی تاج هم به بیان صحبت‌های خود پرداخت. رئیس فدراسیون فوتبال گفت: رأی‌گیری هیئت فوتبال فارس نشان داد برنامه‌های این هیئت مورد تأیید اعضای مجمع بوده است. بخش فوتبال بانوان فارس در ایران سرآمد دیگر استان‌هاست و با تعداد زیاد تیم و بازیکن در سطوح مختلف ملی و باشگاهی، شرایط خیلی خوبی دارد.
مهدی تاج ادامه داد: فارس در فوتسال نیز یکی از پایگاه‌های ایران است و حضور آقای ناظم‌الشریعه به عنوان سرمربی تیم ملی فوتسال، مؤید این امر است.
وی ادامه داد: نه منطقه در فوتبال ایران است که فارس می‌تواند در این منطقه درخشان باشد و با فعالیت خود استعداد‌های خیلی خوبی از آن پیدا کرد. باید به سمت فوتبال خیابانی روی بیاوریم و همه تمرکزمان را روی مسابقات روی چمن نگذاریم.
وی درباره برگزاری بازی در ورزشگاه پارس گفت: ورزشگاه پارس ورزشگاهی بسیار عالی است و باید عیوب آن با راه‌اندازی به تدریج رفع شود.
تاج ادامه داد: اظهارنامه بدهی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس کمک کرد بسیاری از مشکلات این تیم‌ها حل شود. این به دلیل این بود که می‌خواستیم تیم‌ها به حرکت خود و حضور در آسیا ادامه دهند؛ اما به تدریج مشکلاتشان حل شود. حالا این دو تیم در جام باشگاه‌های آسیا حضور دارند و حذف نشدند. همین نگرش نیز باید درباره ورزشگاه پارس انجام شود. ورزشگاه پارس طی بازدیدی که ما انجام دادیم مشکل خاصی ندارد و پس از حضور در تهران، آن را با سازمان لیگ مطرح خواهم کرد تا مسابقات لیگ یک بار هم در آن برگزار شود. 
فوتبال بزرگ‌ترین همایش انسانی را هر هفته برگزار می‌کند. عمده برنامه‌های تلویزیون، فوتبال است. تلویزیون روزی فوتبال را به خانه‌های مردم آورد؛ اما امروز به خاطر فوتبال است که تلویزیون در خانه مردم است.
ریاست فدارسیون فوتبال با اشاره به پتانسل استان فارس در فوتبال بیان کرد: فارس نباید به دنبال خرید امتیاز لیگ برتری باشد و باید بتواند بار دیگر امتیاز لیگ برتر را کسب کند. حیف است در ورزشگاه زیبای پارس، مسابقه‌ای در لیگ برتر برگزار نشود. همت آقای کامیاب، مدیرکل ورزش و جوانان فارس، برای من خیلی جالب بود و نشان می‌دهد هماهنگی زیادی بین هیئت فوتبال فارس و اداره کل است که می‌تواند به برگشت فارس به لیگ برتر کمک کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی