[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

مرا عهدیست با جانان، روزنامه شیراز نوین

مراسم یادروز حافظ با حضور گسترده آحاد مردم، مسولان ارشد فارس و مهمانان خارجی برگزار شد

مرا عهدیست با جانان
بیست‌ود‌‌‌ومین آیین یاد‌‌‌روز حافظ از پربارترین د‌‌‌وره‌های بزرگد‌‌‌اشت لسان‌الغیب بود

 

شیرازنوین- سعید رضا امیر آبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

یادداشت: تمدن دیرینه ایران سرچشمه راستین مشاهیر است. غریو حماسی فردوسی از خاک خراسان بر خطه آزادگان طنین‌انداز است و پندهای موزون باباطاهر عریان در قالب دوبیتی‌های دل‌نواز، از برج‌های افراشته هگمتانه به گوش می‌رسد. اندکی آن‌طرف‌تر، در همان جلگه حاصل‌خیز ایران، با مولوی و نی‌نامه‌های عارفانه‌اش روبه‌روایم که واگویه‌های بسیاری از ســیر و سلوک‌هایش هنوز از پرده برون نیفتاده و سالکان و صوفیان در طریق ملکوتی‌اش ماجراجویی‌ها پیشه می‌کنند. نوبت به عمرخیام که می‌رسد، درون‌مایه چندبعدی او در ریاضیات، رباعی و نجوم عرض اندام کرده و مایه سربلندی وطن می‌شود. این‌گونه است که چلچراغ علم، معرفت، فرهنگ و ادبیات در ایران کورسوی زوال و فراموشی نمی‌پیماید و هر خطه از این سرزمین کهن، داعیه‌دار تمدن گران‌سنگی است. در میان همه مشاهیر این ملک، سرزمین فارس بر تارک انگشتری سرزمین جاودان می‌درخشد. مأمنی آزاده‌پرور که هر یک از اسطوره‌هایش به تنهایی مایه افتخار این نژاد و زادبوم هستند و نام گهربارشان، چون گوهری ناب برایمان اعتبار و عزت و آبروی ابدی به ارمغان می آورد.
در میان همه مشاهیر این خاک گهربار با جلگه غنی شده فارس در مقام پایتخت فرهنگ و هنر ایران‌زمین روبرو هستیم؛ مأمنی که خاستگاه هخامنشیان در مقام یکی از آبرومندترین تمدن‌های جهانی است. سلسله‌ای که به حقوق بشر ایمان داشت و برده‌داری را مذموم و نکوهیده برمی‌شمرد. نشانه‌های تمدنی این خطه به دوران کهن خلاصه نمی‌شود. در اقصی‌نقاط این سرزمین با مساجد چشم‌نوازی روبرو هستیم که ریشه‌های ارزش‌مداری و عقاید مبرهن ایرانیان را به مبانی ارزشی به رخ کشده و بر اصالت‌های فارس می‌افزایند. در کنار گنجینه‌های سخت‌افزاری که در این دیار به یادگار مانده، قسمت عمده‌ای از کسب این عنوان ماندگار به مشاهیر این سرزمین بازمی‌گردد که مرزهای جغرافیایی را درهم نوردیده و در آوردگاه‌های جهانی، صاحب نام و پیروانی هستند. صحبت از خواجه شـمس‌الدین محمدبن بهاء‌الدین محمد حافظ شیرازی و ابومحمد مشرف‌الدین مصلح‌بن‌عبدالله ابن‌مشــرف متخلص به سعدی و کمال‌الدیــن ابوالعطاء محمودبــن علی‌بن‌محمود، معروف به خواجوی کرمانی و بسیاری دیگر است که نام بزرگ‌مرتبه‌شان در میان بی‌مهری‌های تاریخ کمرنگ شده است. گرانمایگانی که برکات حضورشان با گذشت قرون متمادی همچنان مایه غرور و سربلندی ماست و می‌توان از قبل آن‌ها کسب اعتبار و انتفاع کرد. به راستی که شیوایی و معجزه‌ای که در کلامشان مستور است، تا ابد مسبب جاودانگی مقصودشان خواهد شــد و هر نسل به فراخور سطح شــعور و اندیشه و داشته‌هایش، چاره‌ای جز کرنش و مدیحه‌سرایی در قبال حمیت وجودی‌شان نخواهد داشت. 
باید به این باور برسیم که نام اساطیری همانند سعدی و حافظ و فردوسی‌، آن‌چنان در دل تاریخ رخنه کرده‌ که شهرت آثارشان از پاسداشت‌ها و تجلیل‌ها بی‌نیاز بوده و هر عملی که در این راستا صورت گیرد، برای اغنیای ابنای بشر است. جوهره کلام آن‌ها مروج آزادگی، معرفت، بزرگ‌منشی و بسیاری از مؤلفه‌های نیکوست و آثار جاویدانشان می‌تواند چراغ راه مردمان در اعصار مختلف باشد. گرامیداشت و یادروزهایی که برای اربابان معانی صورت می‌گیرد، در راه یادآوری و آشنایی نسل‌ها بسیار تأثیرگذار است و با تکیه بر اندیشه‌های والای آن‌ها می‌توان در مقابل جریان‌هایی که بی‌ریشگی را در کوس‌های پرطمطراق فریاد می‌زنند، ایستادگی کرد. به یاد داشته باشیم در روزگار معاصر در معرض شدیدترین حمله‌های نرمی هستیم که هدف تزریق بی‌ریشگی ایرانیان را در خیال خام خود می‌پروانند و با تکیه بر اصالت‌های نهفته در این سرزمین، می‌توان قسمت عمده‌ای از این دست توطئه‌ها را خنثی کرد و ارزش‌های راستین را به ایرانیان یادآوری نمود. در کنار همه این‌ها، از یاد نبریم که مقبره پرآوازه مشاهیر این سرزمین شایسته خدماتی بسیار رفیع‌تر از چیزی هستند که این روزها به آن‌ها عرضه می‌شود. حافظ و سعدی به همراه دیگر بزرگان این خاک می‌توانند در کنار بسط مضامین معنوی، وضعیت اقتصادی و اجتماعی و حتی سیاسی ایرانیان را ارتقا بخشیده و تصویر حقیقت‌مدارانه‌ای از این ملت را برای جهانیان به تصویر بکشند. ملت صلح‌طلبی که بر عهدهای خود پایدار می‌ماند و سودای استعمار و استثمار در سر نداشته و در طول تاریخ با سربداران و مردان جنگل و شهدای دفاع مقدس ندای آزادگی سر داده است.
در روزگار معاصر، این رسالت خطیر جامعه مسئولان است که فضاهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را برای استفاده روزافزون از قابلیت‌های نهفته در این سرزمین مهیا ساخته و توطئه‌های دشمنان را که بر مبنای خشونت‌طلبی و بی‌ریشگی ایرانیان پایه‌ریزی می‌شود، با بهره‌گیری از درایت فرهنگوران و سرآمدان جامعه خنثی سازند. برپایی  مراسم یادروز حافظ با حضور مقامات ارشد استان، اتفاق نیکویی بود که بار دیگر قطره‌ای از عظمت‌های پنهان شاعر بزرگ پارسی‌گوی را برای مخاطبان خاص و حافظ‌پژوهان رونمایی کرد. القاب پرباری نظیر لسان‌الغیب، ترجمان‌الاسرار، لسان‌العرفا و ناظم‌الاولیا به راستی درخور نام خواجه شـمس‌الدین محمدبن بهاءالدین محمد حافظ شیرازی است. عارف، شاعر، محقق و عاشق بزرگ‌مرتبه‌ای که گذر ایام، ذره‌ای از شیوایی کلام و معانی پربارش نمی‌کاهد و قله‌های ادبیات جهان منزلگه جهان‌بینی اوست. شاید لسان‌الغیب، خود به بارقه‌هایی از اعجاز واژگانش پی برده باشد که می‌گوید:
مرا عهدیست با جانان که تا جان در بدن دارم
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم
بیست‌ودومین آیین یادروز حافظ هم‌زمان با سیزدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، از هجدهم مهرماه جاری به مدت دو روز در شیراز برگزار شد. برپایی نشست‌های تخصصی و عمومی برای شناخت هرچه بیشتر بن‌مایه‌های فکری این شاعر گرانقدر و توجه ویژه مسئولان و مدیران ارشد فارس برای برپایی هرچه بهتر آن، از نکات برجسته این آیین بود.
آیین یادروز حافظ در آرامگاه این شاعر گرانمایه برگزار شد. این مراسم، عصر پنجشنبه در میان استقبال پرشور مردم و با حضور جمعی از مسئولان ارشد استان و متخصصان حافظ‌پژوهی و مهمانان خارجی آرامگاه حافظ برگزار شد. آیین یادروز حافظ با حضور امام‌جمعه شیراز و نماینده مقام معظم رهبری در فارس، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی، استاندار فارس، مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس، شهردار شیراز، رئیس مرکز سعدی‌شناسی و جمعی از مقامات استانی و کشوری در حافظیه شیراز برگزار شد. 
حافظ، جان سخن را گفت
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: اگر حافظ در جامعه بشری بیشتر معرفی شود، سخن و غزلیات نغز او به سلامت اجتماعی بشر کمک می‌کند. آیت‌الله لطف‌الله دژکام، شامگاه پنجشنبه در آیین گرامیداشت حافظ گفت: سلامت‌‌بخشی غزل حافظ را در ابیات او می‌توان یافت و این شاعر نام‌آور، راه نجات را در عیب پوشیدن می‌دانست. وی با اشاره به ضرورت توجه به زندگی انسان سالم، بیان کرد: امروز این دو ساحت اجتماعی و معنوی را برای انسان قائل هستیم. آیت‌الله دژکام بیان کرد: حافظ شخصیتی بسیار عظیم است که دنیایی را به خود مشغول کرده است و سخنش به زبان‌های مختلف ترجمه شده است؛ اما پرسش اینجاست که حافظ برای انسان معاصر چه دارد؟ 
امام جمعه شیراز با بیان اینکه نتیجه مسیری که در سه چهار قرن اخیر در دنیا پیموده شد، فروکاستن انسان بود، اظهار داشت: این مسیر که انسان را به لذات مادی فروکاست، از دوران نوزایی (رنسانس) آغاز شده است؛ لیکن به این معنا نیست که پس از رنسانس کسانی که در تمدن رقیب ما بوده‌اند، همان نقطه آغاز ایستاده باشند. آیت‌الله دژکام افزود: ما مرید حافظ هستیم و می‌دانیم جان سخن را گفته است و نباید در این امر تردید کنیم و بر این اساس، اگر جامه زهد و سالوس به تن کسی بود، باید بگذارد و برود. نماینده ولی فقیه در استان فارس، با ذکر تفسیری از استاد علامه‌طباطبایی، بیان کرد: باده‌نوشی، ذکر خفی است و اگر کسی اهل ذکر خفی باشد، این باده عیب می‌پوشاند و اگر اینها را مراعات کنیم در اجتماع با هم انس خواهیم گرفت و می‌توانیم جامعه بشری را گرد هم جمع کنیم.
اکسیر حیات و کیمیای مراد
استاندار فارس با تأکید بر اینکه اگر کسانی امروز می‌خواهند رمز نفرت ایرانیان از خون‌ریزی را بفهمند، باید بتوانند با عالَم حافظ آشنا شوند، خاطرنشان کرد: حافظ معنایی از قرآن را حفظ کرده است که امروز می‌تواند ما و جهان را نجات دهد. اسماعیل تبادار شامگاه ۱۹مهرماه در مراسم یادروز شاعر بلندآوازه دیار فارس، حافظ شیرازی با گرامیداشت جایگاه بلند حافظ، شاعر عشق و عرفان، حضور حافظ‌شناسان و حافظ‌پژوهان و آنان که در محفل انس و مهر حافظ نشسته‌اند و حافظان طریق معرفت و رندی  را به شهر شعر و ادب خیرمقدم گفت. وی با بیان اینکه حافظ گنجینه شعر و شعور و فرهنگ پویا و زنده ایرانی  و آینه  تمام‌نمای تاریخ ایران است، این شاعر بلندآوازه را یکی از بزرگ‌ترین نابغه‌های نظم فارسی و جهان دانست و افزود: شعرای نامدار جهان، در برابر نبوغ حافظ سر تعظیم فرود آورده‌اند؛ تا آنجا که سیدقطب، ادیب و شاعر مصری دیوان حافظ و ترجمه عربی آن را هدیه‌ای به دنیای عرب و آن را ثروتی ادبی و رستاخیزی در اندیشه و هنر و احساس به شمار می‌آورد. نماینده عالی دولت در استان فارس، شناخت حافظ را شناخت وجوه پوشیده وجود ایرانیان دانست و خاطرنشان کرد: اگر تا همین امروز سَلَفی‌گری و ظاهرپرستی کسانی مثل ابن‌تیمیه، چه در ایران و در میان شیعیان و چه در میان اهل سنت، رونق نگرفته باید دلیل آن را در دولت بی‌زوال زبان شاعران بزرگ ما و از جمله زبان حافظ جستجو کرد. تبادار با اشاره به دیدگاه حافظ به انسان عنوان کرد: اگر حافظ «آسایش دو گیتی» را تفسیر این دو حرف دانسته که با «دوستان مروت» و «با دشمنان مدارا»، این توصیه ناشی از فهم اوست نسبت به نظری که در باب انسان و محدودیت‌های وجود او دارد. وی با بیان اینکه جهان مطلوب حافظ، جهان رندان یا دنیای رندانه‌ای است که اگر محقق شود، هر آزاده‌ای که به جستجوی گوهر خویش برآید، در آن به کام دل می‌رسد، گفت: جامعه  آرمانی حافظ، خراب‌آبادی است که در آن «خود پرستیدن و تحقیر دیگران»، «نقش خرابی» دارد. این خرابات، آبادترین جای زمین است. شهر عشق است که شهروندان آن، همه، عاشقانی خواهند بود که پاک‌بازی و یکرنگی و آزادفکری را به عنوان دستاوردهای خطیر آفرینش، برای همگان ضروری و لازم می‌بینند. استاندار فارس در ادامه اظهار کرد: در این آرمان‌شهر، ریا و سالوس و خودبینی و زهدفروشی و نصیحت بیجا و محتسبی و تردامنی را راهی نیست و گشاده‌دلی و دیگربینی و یکرنگی ، اهورایی‌ترین مفاهیم در این دنیای دل‌پذیر حافظ است. طبعاً در چنین جایی نه از جنگ خبری است و نه از ظلم. تبادار ادامه داد: عدل و انصاف و مروت پیوسته مدنظر است و نامردمی، مردود و عشق به انسان و انسانیت چون مشعلی پیوسته، در سینه‌ها زبانه می‌کشد. نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه اگر کسانی امروز می‌خواهند رمز نفرت ایرانیان از خون‌ریزی را بفهمند، باید بتوانند با عالَم حافظ آشنا شوند، یادآور شد: حافظ معنایی از قرآن را حفظ کرده است که امروز می‌تواند ما و جهان را نجات دهد؛ آنچه به تعبیر خود او جمع میان «لطایف حِکَمی» با «کتاب قرآنی» می‌نامد. تبادار افزود: برای فهم این معنی باید بتوانیم به صدای او گوش فرا دهیم و آشنایان این راه به خوبی با مشکلات و خطرات آن آشنا هستند. استاندار فارس با تأکید بر اینکه هنر حافظ همساز کردن ناهمسازهاست، گفت: او هم زمین را دارد و هم آسمان را. هم تن را مهم و محترم می‌شمارد، هم جان را. در مکتب تلفیقی عشق، که از نظر حافظ بر همه مکاتب رجحان دارد، صنم و صمد هر دو خواستنی و جمع شدنی هستند. تبادار بیان کرد: عشق حافظ، اکسیر حیات و کیمیای مراد یا به تعبیر علمی و زمینی آن، تیزابی است که هر خاراسنگ نادلپذیری را در خود حل می‌کند. وی با اعتقاد به اینکه حافظ پرورش را مقدم بر آموزش می‌داند، افزود: آثار او بیش از آنکه تعلیمی باشد، تربیتی است. او در پی انسان‌سازی است و مدرسه، کتاب و بحث را، قیل و قال می‌داند. وی در پایان  از مرکز حافظ‌شناسی، بنیاد فارس‌شناسی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، مرکز اسناد و کتابخانه ملی، نیروهای نظامی و انتظامی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که در برگزاری این محفل نقش داشتند سپاسگزاری کرد. استاندار فارس همچنین با اشاره به سخنان منصور پایمرد، شاعر و حافظ‌پژوه شیرازی، درباره شرایط نامناسب آب رکن‌آباد از شهرداری شیراز و سازمان میراث فرهنگی خواست وضعیت این دارایی تاریخی شیراز را تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیری کنند.
فرصتی برای سیرابی از اندیشه‌های زلال
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: روح بلندپرواز شاعر ایرانی اسیر زمین و زمینان نیست. علی‌اصغر مونسان پنجشنبه شب در آیین یادروز حافظ با اشاره به اینکه غزل برای او راهی بود تا درددل‌های جهان و جهانیان را بیان کند، افزود: یادروز حافظ فرصتی است تا دیگر بار در اندیشه‌های این شاعر و بحث حافظ‌پژوهان بنشینیم تا خود را از تفکر و اندیشه‌های او سیراب کنیم. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به علاقه یوهان ولفگانگ گوته، دانشمند، شاعر و سخنور مشهور آلمانی به حافظ، بیان کرد: بیش از ٦٠٠سال از مرگ حافظ سپری می‌شود؛ اما اشعار او در همه جای جهان مطرح است. حافظ شاعر وارسته‌ای است که خود را از وابستگی رهانیده است. وی افزود: روح بلندپرواز شاعر ایرانی اسیر زمین و زمینیان نیست و غزل برای او راهی است تا درددل‌های جهان و جهانیان را بیان کند. مونسان تصریح کرد: هنر حافظ در پیوند جامعه بود و غزل او در معنا و لفظ جدید بود؛ چون هم عارفانه و هم عاشقانه بود. پس می‌توان گفت او شعری نو آفرید. رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: اکنون بیش از ۶۰۰سال از مرگ او می‌گذرد؛ اما اشعار و اندیشه‌های او در همه جهان شناخته شده و شنیده می‌شود. بنابراین، اشعار حافظ چون از دل برآمده لاجرم بر دل همه مردم دنیا می نشیند.
پادشاهان ملک هنر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: برپایی هم‌زمان یاد روز حافظ و گردهم‌آیی انجمن بین‌المللی ترویج زبان و ادبیات فارسی، فرصت بسیار خوب و مناسبی برای رشد‌‌‌ و توسعه علمی و اد‌‌‌بی فارس د‌‌‌ر حوزه حافظ‌شناسی به شمار می‌‌آید. صابر سهرابی حضور چهره‌های ماند‌‌‌گار اد‌‌‌بیات فارسی د‌‌‌ر شهر هنرپرور شیراز، رونق‌بخش محفل علاقه‌مندان به حافظ و دوستداران ادبیات فارسی شده است و به جرئت می‌توان گفت امسال یکی از پربارترین د‌‌‌وره‌های بزرگد‌‌‌اشت حافظ را شاهد‌‌‌ بودیم. سهرابی در مراسم گرامیداشت یادروز بزرگ‌ترین غزل‌سرای ایران، حضور درجمع علاقه‌مندان به خواجه شیراز را چونان دولتی سرشار از غرور و افتخار دانست و گفت: «به یمن دستیابی به چنین دولت و موقعیتی باید فرش دل را در مقدم شما دوستداران حافظ گستراند و چراغ دیده را از دیدار شما فروزان کرد.» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، حاضران در آیین یادروز حافظ  و علاقه‌مندان به این شاعر بزرگ را، پادشاهان ملک هنر و قلندران حکمت و معنی توصیف کرد و گفت: شما شایسته تقدیر و خوش‌آمد هستید و در این مجال، از همه افراد و دستگاه‌هایی که در برگزاری هرچه بهتر و فاخرتر این رویداد مهم فرهنگی و ادبی ما را یاری کردند، قدردانی می کنم.
همراهی دستگاه‌های دغدغه‌مند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، با اشاره به همراهی مجدانه استانداری فارس، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، حوزه هنری انقلاب اسلامی، مرکز اسناد و کتابخانه ملی، صداوسیمای مرکز فارس، شهرداری شیراز، مرکز حافظ‌شناسی و اصحاب رسانه استان، اظهار داشت:  یکی از نقاط بارز و شایان توجه مراسم امسال، هم‌زمانی یادروز حافظ و سیزدهمین دوره گردهمایی انجمن بین‌المللی ترویج زبان و ادب فارسی است که موجب رونق و وزن بیشتر برنامه‌های شده است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس افزود: امشب علاقه‌مند‌‌‌ان به حافظ د‌‌‌ر جوار آرامگاه بزرگ‌ترین غزل‌سرای ایران گرد‌‌‌ هم آمدند‌‌‌ تا بیست و د‌‌‌ومین د‌‌‌وره یاد‌‌‌روز این شاعر بزرگ را گرامی بد‌‌‌ارند‌‌‌؛ اتفاقی که به عنوان یک جریان فرهنگی نه تنها د‌‌‌ر فارس، بلکه د‌‌‌ر تمام کشور به خوبی جا افتاد‌‌‌ه و عموم علاقه‌مند‌‌‌ان به شعر و حافظ و اد‌‌‌بیات را با خود همراه ساخته است. سهرابی با اشاره به اینکه امسال بیست و د‌‌‌ومین یاد‌‌‌روز حافظ هم‌زمان با سیزد‌‌‌همین گرد‌‌‌همایی بین‌المللی ترویج زبان و اد‌‌‌بیات فارسی برگزار می‌شود‌‌‌، اظهار کرد‌‌‌: ترکیب این د‌‌‌و روید‌‌‌اد‌‌‌ باعث شد‌‌‌ه حضور چهره‌های ماند‌‌‌گار اد‌‌‌بیات فارسی را د‌‌‌ر شهر هنرپرور شیراز شاهد‌‌‌ باشیم؛ حضوری که رونق‌بخش هر د‌‌‌و برنامه شد‌‌‌ه و به جرئت می‌توان گفت امسال یکی از پربارترین د‌‌‌وره‌های بزرگد‌‌‌اشت حافظ را شاهد‌‌‌ هستیم. بزرگد‌‌‌اشتی که با برنامه‌های علمی بسیار غنی همراه است و این مهم می‌تواند‌‌‌ فرصت بسیار خوب و مناسبی برای رشد‌‌‌ و توسعه علمی و اد‌‌‌بی فارس د‌‌‌ر حوزه حافظ‌شناسی به شمار آید‌‌‌. دبیر شورای فرهنگ عمومی در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به اینکه هر موقعیت و جایگاهی در زندگی انسان می‌تواند وسیله‌ای برای آزمون و امتحان او باشد، گفت: آرزو می‌کنم موقعیت و جایگاه‌هایی که هرکدام از ما در زندگی خویش به آن‌ها دست پیدا می‌کنیم، زمینه‌ای برای ارتقای روحی و معنوی ما باشد؛ چراکه به قول خواجه اهل راز:
به بال و پر مرو از ره که تیر پرتابی
هوا گرفت زمانی، ولی به خاک نشست
این کیمیای هستی
در ادامه این مراسم، آیین رونمایی از کتاب‌های «دانشنامه جامع حافظ» تألیف بهاءالدین خرمشاهی و «این کیمیای هستی» اثر ماندگار محمدرضا شفیعی کدکنی انجام شد. کتاب «دانشنامه حافظ»، یک اثر چهار جلدی مشتمل بر ٢هزار و ٦٥٠صفحه است که ١٥٠نفر از پژوهشگران مقاله‌های این کتاب را تألیف کرده‌اند و بیش از یک هزار و ٨٠٠مقاله در این کتاب نوشته شده است. با توجه به اینکه قبل از این دانشنامه‌ای در باره حافظ نداشتیم، این کتاب بسیار بااهمیت است. دیگر کتابی که در این آیین از آن رونمایی شد، «این کیمیای هستی» نام دارد که شامل متن‌نوشته‌ها و گفته‌های محمدرضا شفیعی کدکنی است و در قالب سه جلد به چاپ رسیده و با مجموعه یک جلدی پیشین از همین استاد و با همین نام متفاوت است. جلد اول کتاب نامبرده با عنوان «جمال‌شناسی»، جلد دوم «یادداشت‌ها و نکته‌ها» و جلد سوم مربوط به درس و گفتارهای استاد شفیعی کدکنی در دانشگاه تهران است که از سوی دانشجویان یادداشت‌برداری شده است.
شایان ذکر است بیست و دومین آیین یادروز حافظ هم‌زمان با سیزدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی از هجدهم مهرماه جاری در شیراز آغاز شد و تا بیستم مهرماه ادامه داشت. از جمله اهداف هم‌زمانی این دو رویداد، بازشناسی مطالعات حافظ‌شناسانه، تشویق پژوهشگران به تولیدات علمی و آشنایی پژوهشگران با پژوهش‌های جدید دیگران در گستره زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو، تبادل نظر و انتقال تجربه میان استادان، ترغیب پژوهشگران جوان به ژرف‌اندیشی در پژوهش‌های فرهنگی، علمی و ادبی عنوان شده است. حدود ١٠٠نفر از استادان و پژوهشگران ظرف دو روز گذشته در شیراز سخنرانی کردند که برخی از آنان عبارت‌اند از: نوش‌آفرین انصاری، مهدی زرقانی، توفیق سبحانی، تقی پورنامداریان، پروین سلاجقه، علی اشرف صادقی، نصرت‌الله ضرغام و محمدجعفر یاحقی. همچنین، به همین مناسبت شماری از میهمانان خارجی از کشورهای بوسنی، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بنگلادش، ترکیه و هند در شیراز حضور یافتند.
گفتنی است همه ساله در ۲۰مهرماه، یادروز حافظ مشتمل بر برنامه‌های برای اقشار عمومی و متخصصان حافظ‌پژوهی برگزار می‌شود. در این مراسم با حضور امام جمعه و نماینده مقام معظم رهبری در فارس، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی، استاندار فارس، مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس، شهردار شیراز، رئیس مرکز سعدی‌شناسی و جمعی از مقامات استانی و کشوری در حافظیه شیراز از مجموعه آثاری درباره این شاعر گرانمایه که توسط محققان برتر کشور به رشته تحریر درآمده بود، رونمایی شد. بارش باران پاییزی در آیین یادروز حافظ، شکوه و طراوت دوچندانی به آن بخشید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی