[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

ضرورت اصلاح قوانین

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

رشد مصرف کالاهای وارداتی و بی‌توجهی به امر تولید در کشورمان ریشه در سالیان درازی دارد که بی‌توجه از کنار مقوله مهم وحیاتی تولید و اشتغال گذشتیم. درواقع آنقدر به فکر خرده فرمایشات در حوزه‌های اجتماعی و تضاد اندیشه‌های سیاسی بودیم که اقتصاد را به حال خود رها کردیم  و کار به اینجا کشید که مشتی دلال در سطح کلان و خرد برای مردم تصمیم بگیرند. این بزرگترین واقعه بی‌فرهنگی در کشورمان بوده است، بی‌فرهنگی در سطوح اقتصادی، سیاسی، اجتماعی تا بدان حد که قادر به تصمیم‌گیری برای فردای خویش نبوده و نیستیم. متأسفانه در حوزه فرهنگ و پرورش نسل اقدام قابل توجهی نشده است. اعتبارات شعاری برای رشد و توسعه فرهنگی در بودجه سالانه چیزی نزدیک به صفر است و آن صفر هم در جریان اختلاس‌های اخیر حتی بصورت تعارف به این حوزه نرسید. این روزها کار در حوزه فرهنگ و هنر به یک امر دلی تبدیل شده است. کار دراین حوزه فاقد درآمد و فعالین آن باید قید کسب درآمد را بزنند‌. هنرمند دراین وادی اگر از گرسنگی بمیرد برای دولت‌مردان اهمیتی ندارد چراکه بعد فرهنگی کار به‌عنوان اصلی‌ترین فاکتور تربیتی دارای اهمیت درنظام سیاسی ما نیست‌. بخش فرهنگ بسان تخته چوبی روی آب شناور است و هر‌از‌گاهی باد با امواج آب به سویی می‌کشاندش‌. روح سیاست‌زده فرهنگ که گاهی درتضادها و کشمکش‌های سیاسی رخ می‌نمایاند، زاییده همین تفکر است 
بی‌سوادی در مفهوم خاص داستان در جوار بی‌فرهنگی درحال رشد است. تهدید به کانون خانواده رسیده است که بنیانی‌ترین کانون تربیت است‌. بدون تعارف‌، این روزها با توجه به رشد فساد تمایل کمتری به ازدواج در جوانان وجود دارد‌. فساد با دو شیوه کانون خانواده را مورد هجوم قرار داده است‌. اول بی‌اعتمادی طرفین نسبت به عملکرد پیش از ازدواج‌، دوم مهریه‌های سنگین متصل به جریان تورم و بحران‌های اقتصادی خودساخته‌. دخترانی که باهدف کسب درآمد و فریب‌کاری دست به ازدواج می‌زنند و بدون اصلاح قانون نمی‌توان مانعی برسر راه ازدواج‌های دروغین قرار داد. 
 حالا آمار زندانیان مهریه به بیش از چهار‌هزار نفر رسیده است‌. افرادی که بدون ارتکاب جرم به زندان افتاده‌اند و ستادهای دیه متشکل از حضور خیرین با عنایت به کسادی بازار‌، تورم و رکود قادر به همراهی موضوع آزاد‌سازی زندانیان جرایم غیر عمد نیستند‌. 
 موضوع مهریه و دریافت سکه از سوی زنان به داغ‌ترین پروندهای قضایی با رشد 19‌درصدی تبدیل شده است‌. فردی علیه دیگری اعلام شکایت می‌کند‌، موضوع شکایت پرداخت مهریه عندلمطالبه است و یک چشم برهم زدن مردان پشت میله‌های زندان قرار می‌گیرند‌. 
اولین موضوع دراین بررسی عدم صلاحیت و در نتیجه عدم اصلاح قانون توسط قانون‌گذار است‌. انگار همه چیز به حال خود رها‌شده تا به‌شدت آسیب‌پذیر شویم، همچنین باید دید زندان‌های کشورمان چه میزان گنجایش دارند که این روزها قادر به پذیرش این حجم گسترده افراد ه‌ستند. 
نقطه سر خط- متأسفانه دچار چالش بزرگی به‌نام بی‌فرهنگی شده‌ایم‌. بی‌فرهنگی که فشار‌های خود را از بالا به پایین وارد می‌کند. مدیرانی که مدیر نبودند و قانونی که نه درست اجرا می‌شود و نه درمواقع لازم اصلاح‌!!! چراکه برخی قانون‌گذاران سواد این کار را نداشتند‌، اقتصادی که به‌دست افراد نالایق سپرده شد تا اموال عمومی ‌را غارت کنند‌، احزابی که تشکیل شدند تا برعملکرد‌ها نظارت کنند و شریک دزد شدند و یار قافله‌. بخش‌های پرورش و آموزش از ابتدایی تا آموزش عالی به بخش خصوصی سپرده شد که به لحاظ توسعه مفاهیم و محتوا همچنان در جستجوی آن هستیم‌. برای فرهنگ تره هم خورد نکردیم تا مشکلات به این غایت رسید‌. 
‌در اولین قدم باید به اصلاح قوانین کهنه و قدیمی ‌پرداخت، قوانینی که مانع توسعه بوده و هستند‌. سپردن اعتبارات توسعه فرهنگی به افراد چشم و دل سیر‌، لایق و امین و همچنین ایجاد کانون‌های نظارت نه درقالب احزابی که در فکر دادن لیست برای انتخابات هستند بلکه احزاب و تشکل‌هایی که هدفشان خدمت بی‌منت است باید دراولویت باشد‌. اما انگار پیشنهاد در این مهم آلوده به شعار است، شعاری با این مضمون دوباره می‌سازمت وطن‌. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی