[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

آغاز چهارمین طرح آمارگیری ویژگی‌های منازل روستایی استان، روزنامه شیراز نوین

همزمان با سراسر کشور توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در ۴۲۵ روستای فارس انجام شد
آغاز چهارمین طرح آمارگیری ویژگی‌های منازل روستایی استان
افتتاح ۲۲۷هزار و نهصدمین منزل نوسازی شده روستایی فارس و اعطای ۲۶۸هزار و ششصدمین سند روستایی استان در روستای مهریان

 

پیمان کشاورز- شیرازنوین
 بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس در ادامه خدمات‌رسانی به روستاهای استان به‌طور همزمان با افتتاح 227هزار و نهصدمین منزل نوسازی، بهسازی و مقاوم‌سازی شده روستایی در روستای مهریان بخش زرقان فارس، 268هزار و ششصدمین سند روستایی صادر شده توسط این بنیاد را به مالک مربوطه اهدا کرد. همچنین روز گذشته با حضور معاون عمرانی استاندار فارس، مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و سایر مدیران و مسئولان استانی چهارمین دوره طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی به‌صورت پایلوت در روستای مهریان آغاز شد که از طریق ویدیو کنفرانس علاوه‌بر شهرستان شیراز در سه شهرستان جهرم، لار و فسا با زیرپوشش قرار دادن ۱۵۶۰۰‌واحد مسکونی روستایی در ۴۲۵‌روستا ویژگی‌های منازل روستایی را بررسی می کند. میزان سطح زیربنا، مساحت عرصه، تعداد اتاق خواب در واحد مسکونی، نحوه اشتغال ساکنان و اطلاعاتی از این قبیل محتوای چهارمین طرح آمارگیری ویژگی‌های منازل روستایی را تشکیل می‌دهد. 
   در زمینه بهسازی از متوسط کشوری بالاتر هستیم
 در حال حاضر ۵۵درصد از واحدهای مسکونی روستایی در فارس بهسازی و مقاوم‌سازی شده که با این روند ۸درصد از متوسط کشوری بالاتر هستیم. مدیر کل بنیاد مسکن در مراسم افتتاح ۲۲۷هزار و نهصدمین واحد مسکونی بهسازی شده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان مطلب فوق گفت: امروز همزمان با اجرای طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی، 268هزار و ششصدمین سند روستایی نیز در روستای مهریان اعطا می‌شود که اعطای اسناد روستایی موجب هویت‌بخشی به روستاها و قانونمند شدن معاملات است. وی افزود: در سطح استان حدود 268‌هزار جلد سند روستایی را تکمیل کردیم و تحویل دادیم و روستای مهریان نیز امروز آخرین سند واحد مسکونی مربوط به خود را دریافت کرد و در حال حاضر منزل بدون سند در این روستا نداریم، همین‌طور بهسازی معابر روستایی در روستای مهریان نیز صددرصد به اتمام رسیده و در واقع صدور اسناد و بهسازی معابر روستایی صد در صد در این روستا کامل شده است. مهندس عطالله زمانی تصریح کرد: این روستا در حال حاضر یکی از روستاهایی است که در محور رشد و توسعه قرار گرفته و سنددار شدن منازل روستایی باعث هویت‌بخشی به واحدهای مسکونی روستاها می شود. مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس با بیان این‌که تمامی روستاهای بالای 20‌خانوار جمعیت در استان فارس دارای طرح‌هادی روستایی هستند گفت: در زمینه توسعه معابر روستایی در سه سال گذشته 3400‌متر مربع آسفالت و زیر‌سازی در روستاهای فارس انجام شده است که در این زمینه از 40‌میلیارد تومان اعتبارات قیر یارانه‌ای و 25‌میلیارد تومان اعتبارات دهیاری‌ها استفاده شده است و انصافاً طی دو سه سال گذشته دولت خدمات بسیار خوبی را در حوزه روستایی به ویژه آسفالت معابر روستایی انجام داده است.
‌  اجرای دقیق طرح آمارگیری موثر در تداوم توسعه روستایی
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس همچنین آغاز اجرای طرح آمارگیری ویژگی منازل روستایی را موجب تجمیع اطلاعات کاربردی در راستای اتخاذ تصمیم‌ها و سیاست‌های مرتبط با توسعه روستاها ذکر کرد و گفت: این طرح از سال 82 شروع شده و هر 5‌سال یک‌بار ویژگی‌های مسکن روستایی را برای سیاست گذاری‌های مربوطه در سال‌های آتی مورد بررسی قرار می دهد. مهندس زمانی تصریح کرد: امسال چهارمین دوره این طرح همزمان با سراسر کشور در فارس از بیست‌و‌یک مهرماه لغایت بیست‌و‌دوم آبان ماه به مدت یک‌ماه توسط مرکز آمار ایران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مهندسین مشاور تحت کنترل و نظارت دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی تهران انجام می شود که امیدواریم ضمن تجمیع آمارهای مربوطه بتوانیم سیاست‌های مقتضی و مناسبی را برای 5‌سال آینده در حوزه مسکن روستایی تدوین کنیم.
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در تشریح ویژگی‌های این طرح گفت: میزان سطح زیربنا، مساحت عرصه، تعداد اتاق خواب در واحد مسکونی، نحوه اشتغال ساکنان و اطلاعاتی از این دست در محتوای آماری طرح در نظر گرفته شده که می تواند در سیاست‌گذاری‌های سال‌های آتی در حوزه مسکن روستایی کمک کند و ما را به سمتی ببرد که بتوانیم دقیق‌تر ویژگی‌های مسکن روستایی را بشناسیم و بتوانیم بر اساس آن الگوگذاری کنیم و سیاستگذاری سال‌های آتی را انجام دهیم. 
زمانی همچنین با بیان اهداف طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی گفت: این طرح در زمینه بررسی چگونگی کارکرد تسهیلات اعطایی و برای دریافت اطلاعات دقیق از مسکن روستایی است.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس افزود: توسعه و عمران روستایی فرآیندی است که با مشارکت بنیاد مسکن در روستاها شکل گرفته، در این میان تسهیلات ویژه برای بهسازی و بازسازی و مقاوم‌سازی روستاها اعطا شده، بررسی چگونگی کارکرد این 
تسهیلات موضوعی است که در طرح سرشماری ارزیابی می‌شود.
مهندس زمانی با اشاره به شاخص‌های این طرح گفت: شاخص‌هایی با مضامین شناخت واقعیت‌های موجود مسکن روستایی و روند تحولات آن در طی زمان، توسعه سیستم جامع مسکن روستایی ایجاد پایگاه اطلاعاتی تخصصی مسکن روستایی، تهیه و تدوین شاخص‌های مسکن روستایی، ارائه تحلیل از وضعیت مسکن روستایی به تفکیک واحدهای طرح ویژه دراین طرح تحلیل و بررسی می شود.
وی اضافه کرد: بهسازی و نوسازی سایر واحدهای مسکونی روستایی، ارزیابی تغییرات هزینه احداث مسکن روستایی، نقش وام‌های طرح ویژه و تغییرات آن در تأمین این هزینه‌ها، شناخت وضعیت آبادی‌ها از نظر بافت مسکونی، نحوه گسترش، الگوهای استفاده از مصالح ساختمانی از جمله مواردی است که در تحلیل آماری این طرح به‌دست می‌آید.
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان از روستاییان خواست با مأموران آمارگیری مشارکت و همکاری داشته باشند و گفت: قطعاً نتایج این طرح در تداوم توسعه روستایی و تحلیل نیازهای روستاییان مؤثر است.
  ‌نوسازی و بهسازی عامل تحول مطلوب در روستاهای استان
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز در این مراسم با تأکید بر این‌که هر‌چقدر محیط زندگی روستاییان به سمت بهترشدن پیش رود می توانند به جنبه‌های دیگر معنوی زندگی خود عمق بیشتری بخشیده و فرصت مناسب تری جهت توسعه زندگی در ابعاد مختلف پیدا کنند، صدور سند مالکیت برای منازل روستایی را عاملی جهت هویت بخشی به املاک روستاییان و پشتوانه‌ای برای برخورداری از زندگی بهتر در روستا ذکر کرد. دکتر عنایت‌الله رحیمی ضمن تقدیر از فعالیت گسترده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در زمینه صدور اسناد روستاییان و همچنین نوسازی، بهسازی و مقاوم‌سازی منازل روستایی گفت: مقاوم‌سازی و بهسازی واحدهای مسکونی از طریق تسهیلات در نظر گرفته شده و کمک‌های بلاعوضی که پرداخت می‌شود می‌تواند تحول مطلوبی را در زمینه کالبدی و بهسازی روستاها ایجاد کند.
  ‌آمار صحیح‌تر یعنی برنامه‌های عملیاتی‌تر
دکتر رحیمی با اشاره به آغاز طرح آمارگیری ویژگی‌های منازل روستایی، اجرای این طرح را گام مهمی در راستای تدوین برنامه‌ها و سیاست‌های آینده پیرامون روستاها ذکر کرد و گفت: این طرح که در فارس به همت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس انجام می‌شود حدود 425‌روستا را به‌عنوان نمونه شامل می‌شود و طی آن ۱۵۶۰۰‌واحد مسکونی در این روستاها آمارگیری خواهد شد که این آمار می تواند زمینه‌ساز برنامه‌های آینده باشد. معاون استاندار با بیان این‌که روستاییان می‌بایست با همکاری با مأموران سرشماری به ارائه آمار دقیق در این‌خصوص بپردازند تصریح کرد: هر چقدر آماری که به‌دست می‌آید از صحت بیشتری برخوردار باشد تصمیمات گرفته شده به واقعیت نزدیک‌تر خواهد بود و عملیاتی‌تر می‌شود. وی ادامه داد: در این آمارگیری کیفیت منازل روستایی، متراژ آنها، تعداد طبقات، میزان و متراژ زیربناها اعم از عرصه و اعیان مورد نظر است که برپایه آن می‌توان در آینده برای برنامه‌ریزی در زمینه منازل روستایی با دقت بیشتری عمل کنیم و فواید این موضوع نیز به سمت عزیزان روستایی خواهد بود. رحیمی تصریح کرد: این طرح موجب می شود تا روند عمران و توسعه روستایی شتاب گیرد و با هدف‌گذاری بهتر این روند تداوم یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی