[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

انگشت اتهام بازار سرمایه به سمت حقوقی‌ها، روزنامه شیراز نوین

سهام‌داران این روزها منتظر منتشر شدن گزارش‌های شش ماهه شرکت‌های بورسی هستند. از طرفی، با نزدیک شدن به ۱۳آبان تصمیمات سرمایه‌گذاران تحت تأثیر وقایع کلان کشور قرار می‌گیرد. برخی علت کاهش قیمت سهام را نه دلایل بنیادی، بلکه فعالیت نادرست برخی سهام‌داران حقوقی می‌دانند و امروز انگشت اتهام به سمت این سهام‌داران نشانه رفته است.
بورس تهران در حال حاضر شاهد روزهای متفاوتی است. از یک سو نزدیک شدن به تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا سرمایه‌گذاران بورسی را تهدید می‌کند و از سوی دیگر، عرضه‌های نابه‌هنگام برخی از حقوقی‌ها سرمایه سهام‌داران خرد را هدف قرار داده است.
در روزهای گذشته، قیمت بسیاری از سهم در سرازیری افتاد و بسیاری معتقد بودند برخی حقوقی‌ها به جای اینکه در صف‌های خرید سهم عرضه کنند، با عرضه‌های آبشاری در صف‌های فروش، قیمت سهم‌ها را پایین کشیدند تا در کفِ قیمت، دوباره سهام را جمع آوری کنند.
این موضوع در بسیاری از محافل بورسی مطرح می‌شد و سازمان بورس قول رسیدگی به آن را داد. هرچند برخی از مسئولان آن را خلاف واقع دانستند؛ اما اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، سهام‌داران خرد بیشترین آسیب را از آن می‌بینند و این موضوع باعث می‌شود اعتماد عامه مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه لکه دار شود.
اما در آخرین روز کاری بورس اوراق بهادار عرضه اولیه یک شرکت جدید باعث شد، عده‌ای ترغیب شوند مقدار از نقدینگی خود را در بورس سرمایه‌گذاری کنند و تا حدودی جبران مافات رخ دهد. البته تأثیر این عرضه نمی‌تواند چندان مداوم باشد، چراکه این شرکت چندان بزرگ نیست.
در عین حال سرمایه‌گذاران بورسی با اتمام اولین ماه پاییز منتظر گزارش‌های شش ماهه هستند و افشای رسمی این گزارش‌ها می‌تواند تصمیمات سهام‌داران و برنامه آن‌ها برای شش ماهه دوم سال را تحت تأثیر قرار دهد.  
در پنج روزه کاری بورس اوراق بهادار تهران در هفته‌ای که گذشت شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بازار سهام از تراز ۱۸۱هزار و ۱۵واحدی تا رقم ۱۸۲هزار و ۹۲۹واحدی افزایش یافت و در نتیجه رشد۱۹۱۴واحدی را تجربه کرد.
در تاریخ ۱۸مهرماه گذشته این شاخص آزاد شناور در تراز ۱۹۳هزار و ۸۴۴واحدی قرار داشت؛ اما با گذشت پنج روز کاری ۵۹۳واحد رشد کرد و تا عدد ۱۹۳هزار و ۴۳۷ بالا رفت.
در عین حال شاخص ۳۰شرکت بزرگ بورسی ۱۴۴واحد رشد کرد و به رقم ۹هزار و ۱۶۸ رسید. شاخص بازار دوم نیز با ۶۴۳۹واحد رشد، عدد ۳۵۱هزار و ۱۱واحدی را تجربه کرد. در عین حال شاخص بازار اول با ۸۶۲واحد افزایش، رقم ۱۳۷هزار و ۵۳۶واحدی را تجربه کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی