[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

ما بـه‌طـرز وحشتناکـی همدل هستیم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: جذاب‌ترین مسابقه هفتم نهم لیگ یک، امروز در ورزشگاه پارس شیراز برگزار خواهد شد و شگفتی‌ساز بزرگ لیگ دسته اول فوتبال ایران، از ساعت 15:15دقیقه به مصاف صدرنشین رقابت‌ها می‌رود. قشقایی، تیمی که با خرید امتیاز وارد لیگ یک شده بود، از کمترین امکانات ممکن و حداقل نفرات شناخته شده برخوردار بود، زمین تمرین مناسبی نداشت، مربی چندساله خود را در آستانه شروع رقابت‌ها از دست داده بود و در هفته دوم هم مربی بعدی‌اش را جدا شده دید، از هفته سوم تا ششم موفق به کسب 4پیروزی حماسی شد! این پیروزی‌ها که به لطف بازیکنان همدل و تماشاگران پرشور این تیم به دست آمد، با سومین سرمربی چندماه اخیر این تیم رقم خورد؛ اما اتفاقات عجیب دست از سر این تیم برنداشت. ابراهیم طالبی هم پس از 5بازی نشستن روی نیمکت قشقایی، توسط پلیس بازداشت شد و هنوز خبری از آزادی او نیست! حالا مهدی فروردین، یکی از مربیان خوش‌نام فوتبال شیراز، مسئول فنی این تیم است. 
قشقایی در هفته هشتم لیگ یک، هفته گذشته در تهران به یک تساوی باارزش مقابل بادران دست یافت و حالا با 11امتیاز در رتبه هفتم جدول قراردارد. محمدجواد عباسی، یکی از مؤثرترین بازیکنان قشقایی در هفته‌های اخیر بوده است. او جزو معدود بازیکنان این تیم است که خود، اصالتی قشقایی دارد. عباسی کاپیتان دوم قشقایی پس از سیدکاظم رحمانی است و در رقابت‌های این فصل بسیار مؤثر ظاهر شده و چندگل کارساز هم برای این تیم به ثمر رسانده است. در آستانه بازی حساس با گل‌گهر، با این بازیکن شماره 10 قشقایی گفت‌وگویی کردیم که در ادامه می‌خوانید. 
اوضاع و احوال تیم چطور است؟
وضعیت خوبی داریم. خیلی خوب نبودیم؛ اما شرایط دارد بهتر می‌شود. مثل همیشه تیم‌های شیراز مشکل مالی دارند و این مربوط به همه رشته‌ها و همه تیم‌های ورزشی می‌شود.
بازی امروز را چطور می‌بینید؟
تمرین‌های خیلی خوبی را پشت سر گذاشته‌ایم و تمام تفکرمان پس از بازی با بادران، روی سه امتیاز این بازی متمرکز شده است. تمام مشکلات را گذاشته‌ایم کنار و فقط می‌خواهیم ببریم. مسئولان باشگاه هم پشت‌پرده در تلاش هستند تا مشکلات را برطرف کنند و خوشبختانه ما دیروز (شنبه) برای اولین بار، روز پیش از مسابقه توانستیم در ورزشگاه پارس تمرین کنیم.
نبود آقای طالبی روی نیمکت چقدر تأثیرگذار است؟
قطعاً تأثیر زیادی دارد. می‌توانم بگویم 80درصد تأثیر منفی از لحاظ روحی دارد؛ اما همه یکدل شده‌ایم که برای طالبی بازی کنیم، چون به ما امید داده‌اند او برمی‌گردد. بازی قبلی با بادران هم همین قصد را داشتیم که پیروزی را تقدیم او کنیم؛ اما نشد. ما تیم برتر میدان بودیم، هرچند برنامه فوتبال یک فقط موقعیت‌های بادران را نشان داد. نمی‌دانم چرا. به‌هرحال ما می‌خواهیم هم شکست مقابل مس را جبران کنیم و هم پیروزی را به آقای طالبی تقدیم کنیم.
شما روز اول با هدایت مهرداد شکاری 4گل در خانه از مس رفسنجان خوردید. سپس در انزلی یک بازی خوب انجام دادید و یک امتیاز خوب گرفتید و بعد شکاری رفت و طالبی آمد و بعد روی دور پیروزی افتادید. به نظر شما روند روبه‌رشد قشقایی از زمان شکاری شروع شد یا آمدن طالبی این تحول را ایجاد کرد؟
ببینید، آقای طالبی از روزی که آمد شاید 20درصد از نظر فنی تأثیرگذار بود. تمام این نتایجی که دیدید به‌خاطر روحیه‌ای رقم خورد که ایشان به ما تزریق کرد. یعنی من در تمام زندگی‌ام روان‌شناسی به پرقدرتی ابراهیم طالبی ندیده بودم. جوری روحیه می‌دهد که به هیچ چیزی جز پیروزی راضی نیستیم. فقط برد می‌خواهیم و 4پیروزی هم به دست آوردیم. بازی با مس کرمان هم من مطمئنم از روز قبل از بازی می‌دانست قرار است چه اتفاقی پس از بازی بیفتد. آن طالبی همیشگی نبود. ما خوب تمرین نکردیم و باختیم. اما حالا یک هفته خوب تمرین کرده‌ایم و برای برد می‌رویم. تیم ما یک تیم جوان و وحشتناک همدل است. فقط اگر مردم و مسئولان حمایت کنند، صعود به لیگ برتر دور از دسترس نیست. مگر بقیه تیم‌های پرادعا چه چیزی دارند؟ بادران مقابل ما فقط زیرتوپ می‌زد.
تیم شما چقدر بومی است؟
از ترکیب اصلی تیم ما در همین بازی اخیر، فقط سه نفر استان فارسی نبودند. یعنی 70درصد بومی هستیم.
شما در دوسال اخیر در لیگ دو، همواره یک تیم پایین جدولی بودید. از لحاظ مهره چقدر تغییر کردید که حالا یک تیم بالانشین در لیگ یک هستید؟ چه اتفاقی افتاده؟
تیم ما نسبت به تیم سال گذشته در لیگ دو، خیلی عوض نشده. یعنی حدود 6نفر از ترکیب اصلی ما جزو بازیکنان تیم سال گذشته بوده‌اند. اما انگیزه بازی کردن در لیگ یک خیلی تأثیر دارد. ضمن اینکه تیم ابتدای فصل سال گذشته ما حتماً به لیگ یک صعود می‌کرد؛ اما متأسفانه حواشی کار ما را خراب کرد و تیم از هم پاشید. اما حالا خیلی باانگیزه و همدل هستیم و فقط حمایت مسئولان را می‌خواهیم. حمایت هم فقط نمی‌تواند مالی باشد، همین که حضور داشته باشند خیلی مؤثر است. دوست نداریم تفرقه ایجاد شود که یک وقت ترک‌های قشقایی شیراز فکر کنند در حقشان ظلم می‌شود. من هم همیشه به آن‌ها می‌گویم اصلاً این مسائل را مطرح نکنید. اعتقاد هم دارم که این صحبت‌ها نیست و آن عده اشتباه می‌کنند. مسئولان هم قول همکاری داده‌اند و امروز هم چه ببریم و چه ببازیم، اگر حمایت شویم مدعی صعود هستیم؛ چون بازیکنان ما از جان مایه می‌گذارند. مهدی پاشازاده (سرمربی بادران) پس از بازی با این تیم گفته بود: «این بازیکنان قشقایی چه چیزی می‌خورند که این‌طور می‌دوند؟ مگر نمی‌گویند این‌ها نان ندارند بخورند؟ پس چرا انقدر انرژی دارند؟» ما چنین تیم پرانگیزه‌ای هستیم! امروز هم می‌خواهیم ثابت کنیم که آن پیروزی‌هایمان شانسی نبوده.
شما هواداران فوق‌العاده‌ای دارید. درباره آن‌ها صحبت کنید.
دم هوادارانمان گرم. شاید خیلی از آن‌ها زیاد فوتبالی هم نباشند؛ اما با تمام وجود روی تیمشان تعصب دارند. شور و هیجانشان بی‌نظیر است. امیدوارم بتوانیم نتیجه‌ای بگیریم که هم برای استان خوب باشد و هم باعث افتخار قشقایی‌ها شود. واقعاً حیف است شیراز با این‌همه استعداد، تیمی در لیگ برتر نداشته باشد. الان ما داریم نتیجه می‌گیریم؛ اما اگر حمایت نشویم، به سرنوشت برق نوین سال گذشته دچار خواهیم شد. اگر پول نباشد، تیم از هم می‌پاشد. باید از ما حمایت کنند تا بفهمیم برای این استان ارزش داریم. تماشاگران فوق‌العاده‌ای هم داریم که اگر اطلاع‌رسانی درستی در شهرهای قشقایی‌نشین استان انجام شود، باور کنید 40هزار نفر به پارس  می‌آیند.
بازی امروز بازی سختی است. چه شناختی از گل‌گهر دارید؟
گل‌گهر صدرنشین است و در هر بازی 3-4گل می‌زند؛ اما مطمئن باشید ما از شخصیت تیمی‌مان دفاع می‌کنیم.
درباره خوابگاه بازیکنان غیربومی و مسائلی که در برنامه لیگ یک مطرح شد بگو.
از مسائلی که مطرح شد خیلی ناراحت شدم. با آقای نجف‌پور هم صحبت کردیم و گفتیم اصلاً این مسائل نباید به بیرون درز می‌کرد. ایشان هم اصلاً اطلاعی از موضوع نداشت و سریع رسیدگی کرد. من خودم خوابگاه را دیده‌ام که چقدر شیک و تر و تمیز است، با امکانات عالی. به‌هرحال یک‌سری مشکلات هم بوده که دارد رفع می‌شود؛ اما مطرح کردن این مسائل در آن برنامه درست نبود و امیدواریم در برنامه‌های بعدی، این وجهه منفی در مورد تیم ما از بین برود.
متولد چه سالی هستی  و در کجا؟
متولد 70 هستم و اهل فراشبند و فیروزآباد و آن‌طرف‌ها.
پس تنها بازیکن قشقایی هستی که اصالتی قشقایی داری.
به جز من حسین چگینی و علی آزادمنش هم رگه قشقایی دارند.
فوتبال را از کجا شروع کردی؟
سال 88-87 بود که از امیدهای ایرانجوان بوشهر شروع کردم. بعد هم چندسال به بندرعباس رفتم و در تیم نظامی تربیت بندرعباس خدمت کردم. پس از آن، یک سال به شاهد شهرداری فیروزآباد رفتم و بعد هم به قشقایی آمدم و سه سال است عضو این تیم هستم. 
در نقاط مختلفی از زمین دیده می‌شوی. پست اصلی‌ات کجاست؟
(می‌خندد) یک بار یک مدیربرنامه هم همین سوال را از من پرسید. پست اصلی من ‌هافبک نفوذی است؛ اما به خاطر فیزیکی که دارم، موقع اوت‌دستی‌ها، کرنرها و ضربات آزاد حریف، تبدیل به یک مدافع می‌شوم. اما پست اصلی من‌ هافبک دفاعی، مرکزی و هجومی است. گاهی هم مهاجم نوک بازی می‌کنم.
صحبت پایانی.
امیدوارم بتوانیم امروز ببریم و مدعی شویم. نه اینکه فقط شانس صعود باشیم، می‌خواهیم کاملاً مدعی بشویم. پتانسیلش را داریم. به آقای طالبی هم خیلی نیاز داریم و امیدواریم برگردد. این را هم بگویم که مکمل ایشان، آقای دکتر فروردین هستند که یکی از بهترین مربیان استان به شمار می‌روند و در کنار آقای طالبی، از نظر روان‌شناسی هم به سطح بالاتری رسیدند. امیدواریم با کمک مسئولان، مردم و رسانه‌ها بتوانیم مدعی شویم. از هواداران هم می‌خواهم صبور باشند و به استادیوم بیایند. ما نتیجه می‌گیریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی