[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

دلالان در بازار خودرو فروشنده شدند ، روزنامه شیراز نوین

بعد از اعلام دو خودروساز بزرگ برای پیش‌فروش خودروهایشان، تب و تابی در میان دلالان خودرو برای فروش شکل گرفته و مصرف‌کنندگان واقعی وارد بازار خواهند شد.
به گزارش خبرنگار مهر، بازار خودرو طی روزهای گذشته با اعلام خبر آغاز پیش‌فروش‌ها از سوی دو خودروساز بزرگ با عکس‌العمل‌های جدی از سوی دلالان و افرادی مواجه شده است که طی ماه‌های گذشته با تلاطم بازار خودرو از این کالای مصرفی به عنوان محلی برای سرمایه‌گذاری استفاده کرده بودند؛ اما اکنون وارد میدان شده و با اصرار در انتشار آگهی‌های متعدد، بنا را بر فروش خودروهای خود گذاشته‌اند.
بر این اساس، این روزها بازار خودرو با افزایش عرضه مواجه شده و به نظر می‌رسد به مرور تقاضاهای کاذب از بازار حذف شده و مصرف‌کنندگان واقعی به سمت این بازار هدایت شوند.
بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر از آگهی‌های فروش خودرو در سایت‌ها و نیازمندی روزنامه‌ها حکایت از آن دارد که آگهی‌ها برای فروش هرچه سریع‌تر خودروها افزایش یافته و مصرف کنندگان واقعی، اعم از افرادی که خودرو را به عنوان ابزار کار یا مصرف واقعی خود نیاز دارند وارد بازار شده و خریدار شده‌اند. به این ترتیب، قیمت‌های کاذب در بازار خودرو شکسته شده و اگرچه هنوز هم این بازار با حباب مواجه است؛ اما نرخ‌ها تا حدودی به سمت واقعی شدن پیش رفته است.
تب و تاب فروش برای خودروهایی که با هدف کسب سود خریداری شده بود، به این دلیل بالا گرفته است که دو خودروساز اصلی اعلام کرده‌اند طرح‌های پیش‌فروش را از اوایل هفته پیش رو آغاز خواهند کرد. این افراد نگران هستند با انجام این پیش‌فروش‌ها، حاشیه سودشان بیش از قبل تقلیل رفته و حتی ضرر کنند.
گزارش‌های میدانی از بازار خودرو حکایت از آن دارد که قیمت طی یکی دو روز گذشته با کاهش بیشتری مواجه شده و در برخی مدل‌های خودروهای داخلی بین ۵ تا ۷میلیون تومان کاهش را تجربه کرده است. ضمن اینکه فروشندگان در هر آگهی جدیدی که منتشر می‌کنند، تلاش دارند قیمت را کاهش بیشتری دهند تا بلکه سریع‌تر خریدار پیدا کنند.
نرخ خودرو در کارخانه و بازار
در حال حاضر، قیمت پراید ۱۱۱ در کارخانه ۲۲میلیون و ۴۹۲هزار تومان و در بازار ۳۳میلیون و ۸۰۰هزار تومان، پراید ۱۳۱، ۲۲میلیون و ۷۹۰هزار تومان در کارخانه و ۳۰میلیون و ۴۰۰هزار تومان در بازار، پراید ۱۵۱ در کارخانه ۲۳میلیون و ۴۰۰هزار تومان و ۳۰میلیون و ۵۰۰هزار تومان در بازار قیمت خورده است.
همچنین نرخ هر دستگاه خودروی تیبا ۲ در کارخانه ۳۰میلیون و ۳۸۹هزار تومان و در بازار ۴۱میلیون تومان، چانگان در نمایندگی ۷۴میلیون و ۵۲۰هزار تومان و در بازار ۱۲۳میلیون تومان معامله می‌شود. در حالی که هر دستگاه پژو ۴۰۵ در کارخانه ۳۲میلیون و ۹۴۶هزار تومان و در بازار ۴۸میلیون و ۵۰۰هزار تومان، پژو SLX در کارخانه ۳۵میلیون و ۱۰۵هزار و ۹۰۰تومان و در بازار ۵۵میلیون و ۳۰۰هزار تومان، پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز در کارخانه ۳۴میلیون و ۷۴۵هزار و ۲۰۰تومان و در بازار ۵۱میلیون و ۸۰۰هزار تومان است.
خودروسازان هر دستگاه پژو پارس را ۴۰میلیون و ۵۹۵هزار و ۷۰۰تومان می‌فروشند، در حالی که این خودرو در حاشیه بازار ۶۴میلیون تومان قیمت می‌خورد. ضمن اینکه هر دستگاه پژو پارس TU۵ در کارخانه ۴۲میلیون و ۴۸۱هزار تومان و در بازار ۷۵میلیون و ۷۰۰هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در کارخانه ۳۶میلیون و ۲۸۶هزار تومان و در بازار ۵۷میلیون و ۳۰۰هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در کارخانه ۴۱میلیون و ۹۴۲هزار تومان و در بازار ۶۵میلیون و ۲۰۰هزار تومان و خودروی ۲۰۶ صندوق‌دار V۸ در کارخانه ۴۲میلیون و ۷۶۳هزار و ۱۰۰تومان و در بازار ۶۶میلیون تومان است.
در خانواده سمند، هر دستگاه سمند LX در کارخانه ۳۳میلیون و ۵۳۵هزار و ۴۰۰تومان و در بازار ۵۰میلیون و ۲۰۰هزار تومان، سمند EF۷ در کارخانه ۳۴میلیون و ۳۳۸هزار و ۲۰۰تومان و در بازار ۵۳میلیون تومان، سمند دوگانه‌سوز در کارخانه ۳۶میلیون و ۶۱۶هزار تومان و در بازار ۵۵میلیون تومان است، ضمن اینکه دنا دنده‌ای ۴۶میلیون و ۹۸۹هزار و ۴۰۰تومان در کارخانه و ۷۴میلیون و ۴۰۰هزار تومان در بازار قیمت خورده است.
هر دنا پلاس اتومات نیز در کارخانه ۵۳میلیون و ۲۶۵هزار و ۸۰۰تومان و در بازار ۹۵میلیون تومان و هر دستگاه ۲۰۷ دنده‌ای در کارخانه ۴۷میلیون و ۱۲۸هزار و ۳۰۰تومان و در بازار ۸۱میلیون تومان است.
در نهایت، خودروسازان برلیانس ۳۳۰ اتومات را ۶۶میلیون و ۴۸۱هزار تومان می‌فروشند و خریداران در حاشیه بازار بین ۱۰۶ تا ۱۰۹میلیون تومان برای آن قیمت گذاشته‌اند. هر برلیانس ۳۲۰ اتومات نیز در کارخانه ۶۳میلیون و ۷۴۱هزار تومان بوده که در بازار بین ۱۰۱ تا ۱۰۶میلیون تومان نرخ می خورد.
بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آینده بازار خودرو کاهش نرخ بیشتری را تجربه کند و کم‌کم، مصرف کنندگان واقعی برای خرید وارد بازار شده و کاهش تقاضا، کاهش نرخ را هم رقم بزند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی