[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

جزئیات واردات کالاهای اساسی در نیمه نخست امسال، روزنامه شیراز نوین

در نیمه نخست سال جاری، واردات کالاهای اساسی به کشور تا حدودی بدون وقفه در حال انجام بود؛ به گونه‌ای که واردات ذرت، دانه‌های روغنی، گوشت قرمز و جو افزایش یافته است.
به گزارش خبرنگار مهر، با ناپایدار شدن نرخ ارز و افزایش ناگهانی قیمت آن در ماه‌های اخیر، بسیاری از واردکنندگان کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید، برای واردات کالای خود دچار مشکل شدند و این موضوع سبب شد مقادیر زیادی کالا در گمرک دپو شود.
در این میان، با توجه به تسهیلاتی که در اختیار واردکنندگان کالاهای اساسی قرار گرفت، به نظر می‌رسد واردات کالاهای اساسی تقریباً بدون مشکل انجام شده است.
بر این اساس، از جمله کالاهای اساسی که در ۶ماه وارد کشور شده می‌توان به ذرت، برنج، دانه‌های روغنی، دارو، روغن‌های خوراکی، گوشت قرمز، کنجاله سویا، جو، کود، قند، شکر و گندم اشاره کرد.
طبق آماری که گمرک ایران در اختیار خبرنگار مهر قرار داده، ذرت از جمله کالاهای اساسی است که رتبه نخست در لیست کالاهای اساسی وارداتی را به خود اختصاص داده است؛ به طوری که طی شش ماه اول سال‌ جاری به میزان ۴میلیون و ۱۵۶هزار تن و به ارزش ۹۷۲میلیون دلار وارد کشور شده که از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۱۷ و ۱۹درصد افزایش را نشان می‌دهد.
۹۳۹هزارتن برنج وارد کشور شد
برنج از دیگر کالاهای اساسی است که رتبه دوم را در لیست کالاهای اساسی وارداتی در نیمه اول سال به خود اختصاص داده است. این کالا طی مدت مذکور ۹۳۹هزار تن به ارزش ۹۶۷میلیون دلار وارد کشور شده است.
دانه‌های روغنی با ارزش ۸۲۲میلیون و ۱۹۵هزار دلار در رتبه سوم لیست کالاهای اساسی وارداتی جای دارد. حجم این کالا به میزان یک میلیون و ۵۷۴هزار تن نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۲۶درصد و ۳۱درصد افزایش داشته است.
واردات ۴۸۳میلیون‌دلار دارو
دارو به ارزش ۴۸۳میلیون دلار و با حجم ۳هزار و ۷۲۰تن طی شش ماه اول سال‌جاری در ردیف چهارم کالاهای اساسی وارد شده به کشورمان جای دارد.
روغن‌های خوراکی در ردیف پنجم لیست مذکور قرار گرفته و طی مدت مذکور ۴۶۷میلیون و ۳۱۷هزار دلار با حجم ۵۶۱هزار تن وارد کشور شده است.
۷۲هزارتن گوشت قرمز وارد کشور شد
گوشت قرمز از دیگر کالاهای اساسی است که در ردیف ششم لیست کالاهای اساسی قرار گرفته و به ارزش ۳۶۵میلیون دلار و با حجم ۷۲هزار تن وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۱۷ و ۳۶درصد افزایش را نشان می‌دهد.
براساس این گزارش، در مدت مذکور کنجاله سویا با میزان ۵۳۶هزار تن و ارزش ۲۳۹میلیون دلار در ردیف هفتم لیست کالاهای اساسی جای دارد.
همچنین، جو با میزان یک میلیون و ۱۳هزار تن به ارزش ۲۱۸میلیون و ۵۷۲هزار دلار هشتمین کالای اساسی وارداتی طی مدت مذکور است که بیانگر افزایش ۲۰درصد از نظر وزنی و ۴۳درصدی از حیث ارزش بوده است.
کود در ردیف نهم از لیست کالاهای اساسی وارداتی جای گرفته است که وزن این کالا ۱۸۶هزار تن و ارزش آن ۱۰۱میلیون و ۵۹۵هزار دلار بوده است.
خودکفایی در گندم/ واردات ۸۸هزارتن قند و شکر 
بنابراین گزارش، قند و شکر با حجم ۸۸هزار تن و به ارزش ۴۱میلیون دلار ردیف دهم از لیست کالاهای اساسی وارداتی را به خود اختصاص داده است.
نکته قابل توجه اینکه گندم با واردات ۱۹۷تن و ارزش ۸۷هزار دلار در ردیف یازدهم کالای اساسی وارداتی بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش صددرصدی از نظر وزنی و ۹۹درصدی از نظر ارزش همراه بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی