[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

قیمت‌های سر به فلک‌کشیده ، روزنامه شیراز نوین

بازار ثبات قیمت ندارد، جنس‌ها گران و افزایش قیمت‌ها لحظه‌ای شده است و در این میان مردم می‌پرسند چرا نظارت بر بازار رها شده است.  
یکی از شهروندان ساکن در شهرک سعدی شیراز که یک روز مشخص برای خرید پوشک بچه به سه سوپرمارکت در این منطقه رفته بود می‌گوید: یکی از سوپر مارکت‌ها این کالا را که نرخ 13 هزار و 800 تومان روی آن نوشته شده بود با برچسب به 20 هزار تومان تغییر قیمت داده بود.
علی- م درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی دیگر از سوپرمارکت‌ها همین کالا را 24 هزار تومان می‌فروخت در حالی که نرخ درج شده بوسیله کارخانه 16 هزار تومان بود و مغازه‌ای دیگر بدون درج قیمت به صورت شفاهی نرخ را 20 هزار تومان اعلام کرد و مدعی بود آن را 18 هزار تومان از بنکداران خریده است. 
یک مغازه‌دار در بلوار امیرکبیر شیراز که مواد غذایی و بهداشتی می‌فروشد اعلام کرد: جنس‌ها را از عمده‌فروشان (بنکداران) خیابان تیموری شیراز و منطقه ده پیاله این شهر می‌خریم که فروشندگان حاضر نیستند به ما مغازه داران فاکتور بدهند. 
او در مصاحبه با ایرنا افزود: بنکداران می‌گویند تولیدکنندگان هم جنس‌ها را بدون فاکتور از کارخانه‌ها می‌خرند و دلیل صادر نشدن فاکتور، مشخص نبودن قیمت‌ها و گرانی لحظه به لحظه است.
یکی از بنکداران به ایرنا گفت: به حدی بازار بی‌ثبات است که بازاریاب‌های ما خودسرانه قیمت‌ها را بالا می‌برند و جنس‌ها را بدون اینکه ما متوجه باشیم، با قیمت‌های دل‌بخواه خود به مغازه داران می‌فروشند.
مغازه داران، کالاها را با نرخ‌های درج شده و نرخ‌های روز قبل نمی‌فروشند و می‌گویند چون نرخ کالا‌ها بالا می‌رود و ما باید پول بیشتری برای آوردن جنس و عرضه به مشتری بپردازیم بنابراین نرخ‌های نوشته شده روی کالاها را قبول نداریم.
یکی از مغازه داران خیابان قاآنی شیراز که قیمت همه کالاهای درج شده را خط زده بود گفت: قیمت‌های درج شده مربوط به خرید قبل است و اگر این جنس تمام شد باید سه برابر یا حتی چهار برابر برای آوردن جنس جدید پول بدهم. 
مردم می‌گویند: به دلیل گرانی روز افزون و بی‌ثبات بودن نرخ‌ها شاید بتوان برخی هزینه‌ها را حذف کرد ولی نمی‌توان مواد غذایی و بهداشتی را نخرید. یک کارمند شرکت پیمانکاری ساختمان در شیراز گفت: نرخ قطعات یدکی و دستمزد برخی اصناف مانند تعمیرکاران خودرو به حدی بالا رفته که شگفت‌آور است.
نریمانی در مصاحبه با ایرنا افزود: یک زه گلگیر خودرو من که پلاستیکی است و به دلیل برخورد با دیوار شکست، نیاز به تعویض داشت که قیمت آن در خود نمایندگی 700 هزار تومان است. یعنی یک پلاستیک 100 گرمی ‌این قیمت را دارد.
یک راننده تاکسی هم گفت: نرخ باتری خودرو که تا سه ماه پیش 180 هزار تومان بود اینک به 400 هزار تومان رسیده و دیسک صفحه پراید از 120 هزار تومان در مدت یادشده اینک به 470 هزار تومان رسیده است. کارمند یکی از نمایندگی‌های خودروسازان در بلوار صنایع شیراز گفت: نرخ قطعات وارداتی از چین نسبت به چند ماه پیش چهار برابر شده و خودروسازان نرخ قطعات داخلی را بین 80 تا 100 درصد افزایش داده‌اند.
تشدید نظارت خریداریم 
حرف مردم در یک جمله خلاصه می‌شود: چرا کسی یا ارگانی جلو آشفتگی بازار و خودسری برخی بازاریان را نمی‌گیرد؟
این وضع حتی گلایه مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری فارس را نیز در پی داشت. 
دارا کیانی به ایرنا گفت: آنچه که امروز از سوی دستگاه‌های متولی تحت عنوان نظارت بر بازار مطرح می‌شود آنگونه که باید نتیجه بخش نبوده و ضرورت دارد که نظارت‌ها شدیدتر شود. 
وی افزود: اینکه یک کالا در نقاط مختلف شهر به قیمت‌های مختلف فروخته می‌شود و باعث گلایه و نارضایتی مردم شده بیانگر وجود نظارت بر بازار نیست و اگر نظارتی هم انجام می‌شود غیر اصولی و نادرست است، امروز و در شرایطی که کشور با مسائل و مشکلاتی دست به گریبان است اگر بنا باشد جلو افراد سودجو و فرصت طلب گرفته نشود به اصطلاح سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. 
او اظهار داشت: مسئولان و متولیان نظارت بر بازار باید توجه داشته باشند که کار نظارت با سخن گفتن به نتیجه نمی‌رسد چرا که باید به گونه‌ای عمل شود که مردم نتایج آن را احساس کنند و وقتی برای خرید به بازار مراجعه کردند با قیمت‌های غیر منطقی و سلیقه‌ای مواجه نشوند. وی گفت: امروز با توجه به شرایط بازار نیازمند تعریف یک راهکار و شیوه جدید در بحث نظارت هستیم و باید قوانین ضعیفی که در این زمینه وجود دارد را به روزتر، سختگیرانه تر و قوی تر کنیم. 
مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری فارس، از دستگاه‌های متولی نظارت بر بازار خواست که نسبت به شناسایی خلأ‌های قانونی در این زمینه اقدام کرده و راهکار مناسب و اثرگذر ارائه دهند.  کیانی، یکی از دلایل پیشرفت نامطلوب امور در عرصه‌های مختلف از جمله نظارت بر بازار را موازی کاری دستگاه‌ها دانست و گفت: بعضاً مشاهده می‌شود که یک دستگاه کار و وظیفه خود را رها کرده و کار دستگاه دیگر را انجام می‌دهد که این باعث می‌شود آن دستگاه و مجموعه هم از کار خود باز بماند و هم مانع انجام وظیفه دستگاه مقابل شود.  وی افزود: موازی کاری در تمام زمینه‌ها ضربه جبران‌ناپذیری به نظام اداری و ساختاری کشور وارد کرده که باید این رویه اصلاح شود.  او اظهار داشت: در بحث نظارت بر بازار وظیفه هر مجموعه مشخص است و کافی است که هر مجموعه به درستی به وظیفه خود عمل کند. 
تقصیر ارز و ناهماهنگی تولید و توزیع است 
رئیس اتاق اصناف فارس می‌گوید: دلایل عمده تغییر قیمت‌ها در بازار کنونی، نوسانات ارز و همچنین عدم هماهنگی در بخش تولید و توزیع است که با رفع این موارد، بازار روی آرامش خواهد دید. محمود‌ هاشمی‌ شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: افزایش کرایه کامیون‌ها در جا به جایی اقلام ضروری و مورد نیازجامعه نیز موجب شده مغازه‌های سطح شهر نیزاجناس خود را به نرخ‌ها و قیمت‌های مختلف بفروشند. نایب رئیس اتاق اصناف کشور در خصوص نحوه نظارت بر بازار اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 100نفر بازرس ویژه اقتصادی به صورت مستمر و شبانه روزی وضعیت قیمت‌ها را رصد می‌کنند و گزارش می‌دهند. وی اضافه کرد: شهروندان در صورت مشاهده تخلف می‌توانند با شماره تلفن 2324000 و یا سامانه گویای 124 تماس برقرار کرده و شکایت خود را ثبت کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی