[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

امام‌جمعه شیراز: کار ائمه جمعه توجیه‌گری نیست، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: اگر ائمه جمعه بخواهند درباره مسائل شهر خود و کشور سخن بگویند باید عالمانه و دقیق باشد.
به گزارش روابط عمومی ‌دفتر نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، آیت الله لطف الله دژکام در نشست ائمه جمعه شهرستان‌های منطقه شمال استان فارس در شهرستان اقلید با اشاره به احادیثی از امام علی (ع) و امام جعفر صادق (ع) که قبولی نماز و اطاعت از خداوند در گروی داشتن علم دانسته‌اند، افزود: دین اسلام جامع و روش زندگی بشر است و نماز جمعه در رأس برنامه‌ریزی‌هایی که برای سبک زندگی اسلامی ‌داریم باید بقیه امور را جلو ببرد. 
امام جمعه شیراز اظهار داشت: به نظر من می‌آید این وضعی که برای ما درست کرده‌اند و همه دشمنان از نظر تبلیغی و فضای مجازی به شدت علیه ما ائمه جمعه مشغول هستند، لازم است در نقطه مقابل کار علمی‌ و نقد و تحلیل‌هایی که ما ارائه می‌دهیم باید دقیق‌تر و عالمانه‌تر باشد.
وی گفت: مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی نظام را در ابعاد متعددی ابلاغ کرده است. سیاست‌های کلی آموزش پرورش، آموزش عالی، اقتصاد مقاومتی، محیط زیست و... در همه ابعاد مختلف توسط ایشان ابلاغ شده است.
آیت الله دژکام ادامه داد: وقتی نگاه می‌کنید به این حجم از علمی ‌نگاه کردن مقام معظم رهبری به موضوعات مختلف می‌فهمیم که تنها دروس حوزوی تنها کافی نیست. 
وی گفت: پس نگاه ما برای اینکه بخواهیم کشور را برسانیم به آنجایی که رهبر می‌فرماید باید به گونه‌ای باشد که اگر کسر و کمبود از نظر اطلاعات داریم جبران کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس خطاب به ائمه جمعه استان گفت: امروز اگر به اشتباه در خطبه نکته‌ای را بگوییم به سرعت در فضای مجازی پخش می‌شود که این مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند. مشاور امام جمعه نیز باید بداند که اگر خطایی شد او هم درگیر است. در همه زمینه‌ها مشاور نیاز است.
آیت الله دژکام با بیان این که امروز ظرفیت کشور به جایی رسیده است که نمی‌توان بدون علم و از روی سلیقه شخصی تصمیم گرفت، ادامه داد: آنچه که در مجلس یا دولت یا قوه قضاییه انجام می‌شود بر روی حساب علمی ‌است؟ کار آنها باید تبدیل شود به حرف‌های حساب و کتاب دار و علمی ‌تا مخاطب بداند مواجه با هر مسئولی است که موضع منطقی و علمی ‌دارد اما اگر مسئول هرچه دلش بخواهد بگوید این جواب نمی‌دهد و مردم اقناع نمی‌شوند.
کار ائمه جمعه توجیه‌گری نیست
امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود از تریبون نماز جمعه به عنوان فرصتی برای موعظه و هماهنگی بین امت اسلامی ‌یاد کرد و خطاب به ائمه جمعه استان گفت: توجیه‌گری کار ما نیست بلکه هماهنگ‌سازی کار ماست.
وی افزود: ما اگر با روش مرسوم روحانیت موضوعات روز جامعه را برای مردم شرح و بسط داده بودیم بسیاری از مسائل و بحران‌های امروز حل شده بود.
نماینده ولی فقیه در استان فارس اظهار داشت: گاهی برخی از ما، مطالبی را می‌گوییم که مربوط به سنت روحانیت نیست و نمی‌دانیم آن مطالبی که طرح می‌شود چه هدفی دارد و چه چیزهایی را می‌خواهد بگوید. وی اظهار داشت: جمع این دو مورد یعنی نه اینکه به روش خودمان کار کردیم و نه روشی را که به تقلید از دیگران انجام داده‌ایم درک کرده‌ایم.
آیت الله دژکام گفت: امروز برخی از ما روحانیون نه سبک خودمان را داریم نه به سبک آنها کار می‌کنیم؛ در حالی که قاعده کار این بود که هرچه آنها می‌گویند را در سبک خودمان تحلیل کنیم و سپس به روش خودمان کار را انجام دهیم.
برای برخی مراسم‌های بی‌خاصیت بیشتر از نماز جمعه خرج می‌کنند
امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که ستاد‌های نمازجمعه باید عالمانه هدایت و اداره شود، گفت: اداره این ستادها به صورت سلیقه‌ای امکان پذیر نیست.
وی افزود: مسئول ستاد باید به گونه‌ای باشد که تمامی ‌مدیران شهر روی مسئول ستادی که آگاه هست حساب باز کنند و باید توجه داشت که جایگاه نمازجمعه نباید تنزل پیدا کند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: شاید امروز این ذهنیت باشد که برخی مسئولان و سیاسیون خیلی به جایگاه نماز جمعه اهمیت نمی‌دهند، این کار ستادهای نماز جمعه است که باید محاسباتش را از نو شروع کند تا مشکل را پیدا کنیم که چرا اینگونه شده است؟
وی اظهار داشت: امام جمعه نیز نظارت می‌کند تا کار بر روی شرع و اخلاق باشد وگرنه اصل کار با عزیزان ستاد است.
آیت الله دژکام گفت: نگذارید کار به جایی برسد که قوی‌ترین اهرمی ‌که امام به آن اتکا کرد و شاه را بیرون کرد بگویند نمی‌تواند تأثیرگذار باشد.
وی ادامه داد: امروز برای برخی مراسم‌های بی خاصیت که نه نفعی برای مردم دارد و نه دردی را دوا می‌کند بیشتر از نماز جمعه که سنت رسول الله است خرج می‌کنند. مشکل کار کجاست؟ این یک نقاط و مشکلاتی است که جز با رویکرد عالمانه حل نمی‌شود. باید به گونه‌ای باشد که پاسخش به صورت طبیعی همه را قانع کند. امروز در این وادی کار زمین‌مانده زیاد داریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی