[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

عملیات غیرممکن

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

توقف صادرات نفت ایران، عملیاتی غیرممکن برای ایالات متحده خواهد بود. این روزها وزیر امور خارجه آمریکا به همراه رئیس گروه اقدام علیه ایران، درحال تلاش برای کاهش درآمدهای نفتی ایران هستند. اما مارک پمپئو و برایان هوک، به عنوان مهره‌های توطئه‌چینی علیه ایران، از یاد برده‌اند که حذف این کشور استراتژیک از چرخه تجارت جهانی شاید فقط روی معادلات مجازی و تفاهم‌نامه‌های کاغذی امکان‌پذیر باشد و در عمل، نمی‌توان با تهدید و ارعاب مشتریان، درآمدهای حاصل از صادرات نفتی و غیرنفتی ایران را به صفر رساند. با وجود اعلام آمادگی عربستان و روسیه برای جبران خلأ بازارهای جهانی، هنوز هم طلای سیاه ایران به دلیل کیفیت مرغوبی که از آن برخوردار است دارای مشتریان پنهان و آشکاری در بازارهای بین‌المللی است و هیچ ابرقدرتی با پشتوانه لابی‌های پرنفوذش، نخواهد توانست درآمدهای نفتی ایران را به صفر نزدیک کند.  برای اثبات این ادعا برهان‌های مستدلی وجود دارد.
اول آنکه پس از اعمال تحریم‌های نفتی ایران در 13آبان‌ماه سال جاری، به طور حتم قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی با رشد قابل ملاحظه‌ای روبرو خواهد شد و افزایش قیمت هر بشکه طلای سیاه به بیش از 100دلار، چندان دور از ذهن نیست. به همین دلیل، می‌توان انتظار داشت با افزایش قیمت نفت، ایران برای تأمین بودجه‌هایش نیاز کمتری به صادرات منابع زیرزمینی داشته باشد و چنانچه همه چیز به منوال گذشته پیش برود، ایران در ازای فروش هر بشکه نفت به طور تقریبی به دو برابر بهای کنونی آن دست می‌یابد. 
دوم آنکه فروش طلای سیاه در مجامع بین‌المللی به صورت قانونمند و آشکار صورت نمی‌پذیرد. بنابر آمار و ارقام اعلام شده، حدود 5 تا 10درصد از فروش جهانی نفت به وسیله نفت‌کش‌هایی که در آب‌های بین المللی با چراغ‌های خاموش درحال تردد هستند به فروش می‌رسد و هیچ یک از سازمان‌ها و قدرت‌های جهانی، نتوانسته‌اند از فعالیت‌های آنان جلوگیری کنند. پرچم‌ها و حتی نام‌های این نفت‌کش‌های چندملیتی، به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند و رصد فعالیت آنها به سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود. به علاوه آنکه دولت ایران با هدف کمرنگ کردن اثر تحریم‌ها، ذخایر نفتی خود را بر پهنه آب‌های بین المللی افزایش داده است و این مسئله می‌تواند برای مدت زیادی درآمدهای نفتی کشور را تضمین کند.
 سوم آنکه بسیاری از خریداران عمده نفت ایران اعتنایی به هشدارها و تهدیدهای تحریمی ‌رئیس جمهور ایالات متحده نداشته و با در نظر گرفتن منافع خود، به داد و ستد با ایران ادامه می‌دهند. در روزهای گذشته شاهد بودیم کشورهایی نظیر کره جنوبی و هند و ژاپن واردات طلای سیاه ایرانی را کاهش داده و آن را به صفر رسانده‌اند. اما از یاد نبریم که چین، کماکان بزرگ‌ترین خریدار نفتی ایران است و کشورهایی نظیر فرانسه و ایتالیا و ترکیه و اسپانیا تصمیمی ‌برای قطع همکاری تجاری با ایران ندارند و با توجه به صعود احتمالی هر بشکه نفت خام به بهای 100دلار، اقتصاد ایران با شوک ویرانگری روبرو نخواهد شد. 
چهارم آنکه اقتصاد ایران تجربه‌های زیادی در زمینه دور زدن تحریم‌ها و بی‌اثر کردن آنها دارد و با حمایت‌های کشورهای دوست و درایت مجریان، خواهد توانست واپسین دسیسه لابی‌های صهیونیستی و مهره‌های سرسپرده آنها را خنثی کند. البته به شرطی که در این دوره شاهد ظهور امثال بابک زنجانی‌ها و رضا ضراب‌ها نباشیم که منافع ایرانیان را غارت کرده و با وقاحت، از استرداد آن خودداری می‌کنند. آنها ویترین شبکه‌های فساد و فرصت طلبی بودند که با پوشش تحریم‌ها، به چپاول بیت‌المال پرداخته و به نام دور زدن تحریم‌ها، ثروت‌های آلوده‌ای را برای خود و شبکه‌های فساد تدارک دیدند. اگرچه توقف صادرات نفت ایران، عملیاتی غیرممکن و خیالی خام برای دولت فعلی ایالات متحده و لابی‌های خشونت‌طلب رژیم اشغالگر قدس خواهد بود؛ باید با تمام قوا سد محکمی ‌در برابر کاسبان تحریم علم کرد و با اخلالگران اقتصادی به عنوان دشمنان نظام و ملت مقابله نمود.
پی‌نوشت:
سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران: طرح‌های برجامی‌ اروپا تا پیش از دور جدید تحریم‌ها اجرایی می‌شوند و ۱۳ آبان اتفاق عجیبی نخواهد افتاد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی