[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۴
  • دوره جدید

آخرین آمار ابتلاء به هپاتیت در ایران ، روزنامه شیراز نوین

رئیس شبکه هپاتیت ایران ضمن ارائه آخرین آمار و ارقام مبتلایان به انواع هپاتیت در کشور، با بیان این‌که برای درمان هپاتیت‌C در زندان‌ها، برنامه منسجمی ‌وجود ندارد، بر لزوم درمان سالانه ۱۰هزار زندانی مبتلا به این بیماری در جهت حذف بیماری تا سال‌۱۴۱۰ در کشور تأکید کرد.
‌دکتر سید موید علویان همزمان با روز ملی اطلاع‌رسانی هپاتیت در گفت‌وگو با ایسنا، درباره انواع بیماری هپاتیت و راه‌های انتقال آن گفت: به‌طور کلی با دو نوع هپاتیت روبه‌رو هستیم؛ یک نوع هپاتیت از طریق آب و غذای آلوده منتقل می‌شوند (هپاتیت A و E) و هپاتیت دیگر که از طریق تماس خون قابل انتقال است ( B و C).
۶۰درصد مبتلایان هپاتیت B شناسایی نشده‌اند
وی بابیان این‌که دغدغه مهم ما کنترل هپاتیت B و Cاست، درباره آمار مبتلایان به هپاتیت B و Cدر کشور گفت: حدود یک‌میلیون و ۴۰۰هزار نفر مبتلا به هپاتیت B هستند که ۶۰‌درصد این موارد ناشناخته است. یکی از اهداف اطلاع‌رسانی‌ها درباره این بیماری، شناسایی این ۶۰‌درصد است.
۱۸۶هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور
رئیس شبکه هپاتیت کشور همچنین گفت: ۱۸۶هزار نفر نیز مبتلا به هپاتیت‌C هستند. خوشبختانه در طی ۱۰‌سال اخیر برنامه‌های خوبی برای کنترل هپاتیت‌C در بیماران هموفیلی، تالاسمی ‌و دیالیزی داشته‌ایم. در همین راستا میزان ابتلا به هپاتیت‌C در این بیماران بسیار کاهش یافته است.
چه کسانی در معرض ابتلا به هپاتیت‌C هستند؟
علویان درباره گروه‌های خطر در معرض ابتلا به این بیماری گفت: بیشتر مبتلایان به هپاتیت‌C در کشور، معتادان تزریقی هستند که سابقه زندان رفتن هم دارند. در عین‌حال کشور ما جوان است با این‌که این موضوع یک حسن برای فناوری و اقتصاد کشور است، اما در حال حاضر سن ازدواج در کشور بالا رفته است و این موضوع رفتارهای پرخطر جنسی را به‌دنبال دارد. این رفتارهای محافظت نشده، خطر انتقال بیماری‌هایی مانند هپاتیت را دارد. موارد دیگری که موجب ابتلا و انتقال هپاتیت می‌شود، خالکوبی‌ها و حجامت‌های غیربهداشتی هستند. این رفتارها موجب حساس شدن جامعه برای ابتلا به این بیماری می‌شود و باید از این رفتارهای پرخطر بپرهیزیم.
درمان هپاتیت با داروهای ایرانی
رئیس شبکه هپاتیت ایران در ادامه صحبت‌هایش درباره وضعیت داروهای هپاتیت در کشور نیز گفت: خوشبختانه تمام داروهای هپاتیت B و C تولید داخلی هستند. داروهای تولید داخل اثربخشی مشابه با داروهای خارجی دارند؛ در‌حالی‌که قیمت‌هایی بسیار مناسب‌تر و ازران‌تر دارند. در حال حاضر درمان هپاتیت در کشور با داروهای ایرانی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: افراد مبتلا به هپاتیت‌C‌، یا معتادان تزریقی‌اند یا افرادی هستند که سابقه زندان داشته‌اند. این افراد از نظر اقتصادی سطح پایینی دارند و حتی توان درمان با داروهای ایرانی را ندارند و از طرفی دیگر بسیاری از این افراد بیمه هم نیستند. بنابراین جامعه را نسبت به این بیماری آگاه کنیم تا تمام جوامع برای درمان این افراد پرخطر مبتلا به هپاتیت کمک کنند تا جامعه سالمی ‌را داشته باشیم و خطر انتقال کاهش یابد.
برای درمان هپاتیت Cدر زندان‌ها، برنامه منسجمی‌وجود ندارد
علویان با بیان این‌که در حال حاضر حدود ۳۰۰هزار نفر از زندانیان کشور توسط وزارت بهداشت و اداره بهداری زندان‌ها واکسن هپاتیت‌B می‌زنند گفت: این در‌حالی‌است که برای درمان هپاتیت Cدر زندان‌ها، برنامه منسجمی ‌وجود ندارد و به‌صورت پراکنده برخی دانشگاه‌ها با کمک بهداری زندان‌ها، زندانیان مبتلا به هپاتیت‌C را درمان می‌کنند. درمان هپاتیت‌C در زندان یک فرصت برای کاهش ابتلا به این بیماری و کنترل آن است.
اهمیت کنترل همسران زندانیان
وی بر کنترل و معاینه همسران زندانیان مبتلا به هپاتیت نیز تأکید کرد و افزود: همسر فرد مبتلا به هپاتیت نیز باید معاینه شود. بررسی هپاتیت در همسران زندانیان می‌تواند موجب تشخیص به موقع این بیماری و کنترل آن شود. در همین راستا همسران افراد مبتلا به هپاتیت باید دقت کنند برای برقراری ارتباط از لوازم پیشگیری‌کننده استفاده کنند و خودشان را نسبت به هپاتیت ایمن کنند.
علویان درباره برنامه‌هایی که برای کاهش آسیب‌های ناشی از هپاتیت انجام شده نیز گفت: برنامه‌هایی برای کاهش آسیب هپاتیت در کشور در حال اجراست. بر همین اساس راه‌های پیشگیری را به افراد در معرض خطر آموزش می‌دهیم و آن‌ها را واکسینه می‌کنیم. در افراد معتاد، اعتیاد تزریقی را با مصرف متادون درمان می‌کنیم. این اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به ایدز و هپاتیت بسیار مؤثر بوده است.
حذف هپاتیت در کشور تا سال‌۱۴۱۰
‌رئیس شبکه هپاتیت ایران در پایان افزود: برنامه و هدف ما برای آینده حذف بیماری هپاتیت‌C تا سال ۱۴۱۰ در کشور است. برای تحقق بخشیدن این هدف باید سالانه ۱۰هزار نفر از زندانیان مبتلا به این بیماری را درمان کنیم. در مورد هپاتیت‌B نیز دورنمای بسیار خوبی داریم. حدود ۳۵‌میلیون ایرانی واکسن هپاتیت‌B تزریق کرده‌اند و آمار ابتلا به این بیماری هر‌ساله رو‌به کاهش است؛ به‌طوری‌که در بعضی استان‌ها این کاهش به زیر یک‌درصد بوده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی