[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۰
  • دوره جدید

نماینده مجلس: موضوع ایجاد بندر خشک در جهرم درحال پیگیری است، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی ‌با اشاره به اینکه موضوع ایجاد بندر خشک در کنار منطقه ویژه اقتصادی و پتروشیمی ‌این شهرستان در حال پیگیری است، گفت: در صورت تحقق این امر به همراه راه‌اندازی دهکده لجستیک، دسترسی این شهرستان به بازارهای جهانی میسر می‌شود.
محمد رضا رضایی کوچی، چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: با توجه به موقعیت و قابلیت‌های شهرستان جهرم با راه‌اندازی بندر خشک و دهکده لجستیک در منطقه ویژه اقتصادی جهرم، امکان توزیع، تخلیه، بارگیری، نگهداری، بازرسی‌های قانونی و خدمات ارزش افزوده برای صادرات، واردات و ترانزیت کالا در این منطقه مهیا می‌شود. وی افزود: محقق شدن این موضوع مهم، ضمن اینکه موجب رونق تجارت می‌شود، رشد اقتصادی و افزایش اشتغال را برای این شهرستان در پی دارد. 
مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی جهرم هم در این مورد به ایرنا گفت: در صورت اخذ مجوز برای ایجاد دهکده لجستیکی و بندر خشک در جهرم، ظرفیت اقتصادی جدیدی برای این شهرستان و استان فارس تعریف می‌شود.  پیام فخرو، افزود: بتازگی در دیداری با مدیرکل مرکز مطالعات لجستیک وزارت راه و شهرسازی کشور برای اخذ مجوز بندر خشک و تبدیل انبارهای منطقه ویژه جهرم و طرح توسعه آن به یک دهکده لجستیک براساس سند آمایش مراکز لجستیک کشور، گفت‌‌و‌گو و تبادل نظر شد. 
وی، در مورد انگیزه ایجاد بندر خشک، اظهار داشت: افزایش استفاده از کانتینر در حمل ‌و نقل دریایی از یک سو و رشد قابل توجه کشتی‌های بسیار بزرگ حامل کانتینر موجب افزایش قابل توجه کالا در بندرها و در نتیجه تراکم تردد در این مکان‌ها و همچنین مسیرهای منتهی به بندرها می‌شود.
فخرو ادامه داد: کشورهای مختلف برای مقابله با این چالش، اقدام به ایجاد بندر خشک کردند تا از این طریق ضمن کاهش تراکم کالا در بندرهای ساحلی، تحویل و ارسال محموله‌ها، سریع‌‌تر و آسان‌‌تر انجام شود. 
بندر خشک به پایانه‌ای ترکیبی در داخل کشور و مجاور خطوط اصلی ریلی و جاده‌ای مبادلاتی مانند ایستگاه‌های ریلی و پایانه‌های جاده‌ای گفته می‌شود که در نزدیکی مراکز تجمع کالا (تولید یا مصرف) بوده و حداقل به وسیله 2 شیوه ریل و یا جاده به بندر ساحلی یا مرزهای فعال تجاری متصل می‌شود.  موضوع ایجاد بندر خشک در ایران در سال 93 مصوب شد.
لجستیک، بخشی از فرآیند زنجیره‌ای تأمین کالا و تدارکات است که انتقال و انبار کردن مؤثر کالاها و خدمات مربوطه را برای فراهم کردن نیاز مصرف‌کننده از مبدأ تولید تا مقصد مصرف، کنترل، برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند. دهکده لجستیکی، محلی است که برای مدیریت فعالیت‌های مربوط به انتقال کالا ساخته می‌شود و افزون بر برخورداری از زیرساخت‌های لازم، می‌تواند نیازهای خدماتی را نیز برای انجام فعالیت‌های حمل و نقلی تأمین کند.
خدمات گمرکی، امکانات مختلف ارتباطی و الکترونیکی، امکان تردد و رفت و آمد اتوبوسی در داخل دهکده، محوطه‌های پارک، تخلیه و بارگیری، رستوران، جایگاه سوختگیری و کارواش، خدمات مختلفی هستند که در یک دهکده لجستیک ارایه می‌شود.
منطقه ویژه اقتصادی جهرم که یکی از پنج منطقه ویژه مصوب در استان فارس است، در جاده شیراز به جهرم و در فاصله حدود 30کیلومتری شهر جهرم واقع شده است. مطالعات جامع این منطقه ویژه در سال 1391 و با هدف گسترش حوزه صنعت و افزایش اشتغال در این منطقه آغاز شد. 
این منطقه ویژه زیر نظر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و با گراش تجاری- صنعتی در قالب 2 فاز راه اندازی خواهد شد. 
فاز نخست آن در فضایی به وسعت حدود 73 هکتار و فاز دوم آن در زمینی به مساحت حدود 266 هکتار و در مجموع این منطقه ویژه اقتصادی در 339 هکتار آماده بهره برداری خواهد شد.
در استان فارس در حال حاضر شیراز دارای منطقه ویژه اقتصادی است و راه‌اندازی این منطقه برای شهرستان فسا نیز مصوب شده است. 
منطقه ویژه اقتصادی، محدوده جغرافیایی مشخصی در مبادی ورودی یا در داخل کشور است که با هدف جذب سرمایه‌های خارجی و داخلی و همچنین ایجاد عرصه فعالیت‌های تولیدی و تجاری برای افزایش صادرات کالا و ارائه بهینه خدمات برای حضور فعال در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد می‌شود. 
از جمله مزایای منطقه ویژه اقتصادی، صدور مجوز ساخت و پایان کار سرمایه‌گذاری و تولیدی به صورت رایگان، تبعیت از قانون کار مناطق آزاد تجاری و صنعتی، ورود ماشین‌آلات خط تولید و ابزار و اثاثیه بدون عوارض گمرکی، فعالیت گمرکی تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمرکی مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجی در تولیدات، خرده‌فروشی کالا برای اتباع خارجی و تخفیف مالیاتی ویژه است.
شهرستان جهرم در فاصله 193کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی