[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

منبت‌کاری هنری کهن و باسابقه در آباده است، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با اشاره به اینکه هنر منبت کاری در شهرستان آباده از صنایع دستی کهن و دارای پیشینه تاریخی در استان فارس است، گفت: تعداد زیادی از اساتید برجسته در شهرستان آباده به این هنر پرداخته و پس از آنها نیز شاگردان و فرزندانشان این راه را ادامه دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در دیدار خانم غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و یوشا کریشنا مشاور رئیس و عضو شورای جهانی صنایع دستی که به منظور ارزیابی شرایط و موقعیت شهرستان آباده، کاندیدای ثبت جهانی شهر منبت به استان فارس سفر کرده‌اند، استان پهناور فارس را سرزمینی تاریخی، فرهنگی و میراثی توصیف و بر نقش و جایگاه برجسته این سرزمین در ابعاد مختلف تأکید کرد.
وی افزود: در کنار وجود انسان‌های تاریخ ساز در سرزمین فارس، از گذشته تا امروز هنرمندان برجسته‌ای نیز در این دیار حضور داشته‌اند.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه استان فارس دارای رتبه ارزشمندی در حوزه صنایع دستی کشور است، خاطرنشان کرد: از 244 نوع صنایع دستی ثبت شده  در ایران 117 نوع در استان فارس وجود دارد و توسط هنرمندان این دیار در گستره‌های عشایری، روستایی و شهری تهیه می‌شود.
مهندس تبادار اظهارکرد: هنرمندان استان فارس با عمق ذهن و لطافت جان به خلق آثار هنری متعدد می‌پردازند.
وی در ادامه فرش قشقایی را یکی از انواع این هنرها برشمرد و یادآور شد: شاید هنرمندان بافنده این فرش‌ها نقشه و طرحی پیش رو نداشته باشند اما با جادوی فکر و انگشتان خود اثری هنری را به وجود می‌آورند که با روح و ذهن بیننده ارتباط برقرار می‌کند.
استاندار فارس با اشاره به اینکه هنر منبت کاری در شهرستان آباده  از صنایع دستی کهن و دارای پیشینه تاریخی در استان فارس است، گفت: تعداد زیادی از اساتید برجسته در شهرستان آباده به این هنر پرداخته و پس از آنها نیز شاگردان و فرزندانشان این راه را ادامه داده‌اند.
مهندس تبادار با اشاره به اینکه این استان در تاریخ، هنر، ادب و فرهنگ ایران زمین جایگاه ویژه‌ای دارد، به بیان سایر ظرفیت‌ها و قابلیت‌های استان فارس پرداخت و افزود: استان فارس با دارا بودن رتبه دوم در تولیدات کشاورزی بیش از 10درصد از امنیت غذایی کشور را تأمین می‌کند از این رو به رغم مشکلات کمبود آب حفظ اقتصاد کشاورزی یکی از اولویت‌های مدیریت استان است.
وی به وجود دانشگاه‌های برجسته‌ای همچون دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی در این استان اشاره کرد و گفت: استان فارس از گذشته‌های دور تا امروز سرزمین علم و دانش بوده است.
نماینده عالی دولت در استان فارس ابعاد مختلف گردشگری را از دیگر ظرفیت‌های استان فارس دانست و خاطرنشان کرد: علاوه بر وجود جاذبه‌های گردشگری، تاریخی، مذهبی و طبیعی در استان، توریسم سلامت نیز در فارس جایگاه ویژه‌ای دارد.
مهندس تبادار ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه‌های مختلف پیوند کبد، کلیه، حلزون گوش و... به ارایه خدمات درمان و سلامت به کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس مشغول است.
وی تأکید کرد: فارغ از همه آنچه گفته شد سرزمین فارس در کشور زبانزد است.
خانم غادا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی نیز در این دیدار به جایگاه ویژه ایران و استان فارس در زمینه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: درخواست شما برای ثبت جهانی شهر منبت را دریافت کردیم و به نظر ما درخواست برجسته‌ای است.
وی با اشاره به پیشینه غنی تاریخی، هنری و فرهنگی استان فارس، ابراز امیدواری کرد شهر آباده شرایط دستیابی به این جایگاه در حوزه صنایع دستی را داشته باشد.
هیجاوی ادامه داد: آثار هنری هنرمندان استان فارس از عمق روح و ذهن این هنرمندان برخواسته و از این رو با روح و ذهن مخاطب نیز ارتباط برقرار می‌کند.
رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، تاریخ کهن ایران را دارای شهرت جهانی دانست و گفت: آثاری همچون تخت جمشید و وجود شاعرانی همچون حافظ و سعدی در دنیا شناخته شده است.
افزایش 184 درصدی صادارات صنایع دستی استان فارس
خانم پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری  کشور نیز در این دیدار استان فارس را یکی از استان‌های مهم کشور در حوزه صنایع دستی برشمرد و گفت: در 6 ماهه نخست سال 97 صادرات صنایع دستی استان فارس 184 درصد رشد داشته که نشان‌دهنده پذیرش این آثار در بازارهای جهانی است.
وی افزود: کشورهای حاشیه خلیج فارس،کشورهای عرب زبان و همچنین کشورهای اتحادیه اروپا از علاقه‌مندان صنایع دستی استان فارس هستند.
محمودیان با اشاره به اینکه اتحادیه صنایع دستی استان فارس از اتحادیه‌های فعال و مؤثر در صنایع دستی کشور است، یادآور شد: هنرمندان حوزه صنایع دستی استان فارس درصد قابل توجهی از هنرمندان کشور را تشکیل می‌دهند.
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: سایت‌های تاریخی، بازارهای تاریخی، سراها و تیمچه‌هایی که در شیراز صنایع دستی را به گردشگران عرضه می‌کنند نمادی از زیبایی‌های بی‌نظیر تلقی می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه دهکده صنایع دستی در شمال استان فارس درحال احداث است، ابراز امیدواری کرد در سفر آتی خانم هیجاوی این دهکده برای بازدید آماده شده باشد.
شهرستان آباده نگین صنایع دستی استان فارس است
دکتر رحیم زارع نماینده شهرستان‌های آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی‌ نیز در این دیدار به بیان جایگاه ویژه هنر منبت‌کاری در شهرستان آباده پرداخت و خطاب به رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: بازدید میدانی شما از شهرستان آباده به خوبی نشان خواهد داد که این شهرستان در مباحث صنایع دستی نگینی در استان فارس محسوب می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر هنر کهن منبت کاری انواع دیگر صنایع دستی از جمله خاتم، ساخت سازهای موسیقی و... نیز در شهرستان آباده رواج دارد.
وی به وجود کارگاه منبت کاری بی‌نظیر شهرستان آباده اشاره کرد و افزود: در این کارگاه بیش از 200 نفر از بانوان به تولید آثار منبت‌کاری مشغول هستند.
نماینده آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی ‌گفت: این کارگاه با ایجاد شغل برای بانوان سرپرست خانوار، در کنار اشتغال‌زایی به رونق هنر منبت‌کاری نیز کمک کرده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی