[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

رشد بی‌سابقه جمعیت دانش‌آموزی، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی با اشاره به استقرار پایه دوازدهم گفت: رشد ۶‌درصدی جمعیت دانش‌آموزی داشته‌ایم که در طول ۱۵سال چنین رشدی بی‌سابقه است.
به گزارش خبرگزاری مهر، معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش‌ و پرورش استان‌های کشور گفت: در بهره‌وری نیروی انسانی ترویج فعالیت‌های تربیت‌ بدنی اثرگذار است و برای زندگی فعال و افزایش سلامت روحی و جسمی‌ معلمان باید برنامه‌ریزی کنیم.
مهرزاد حمیدی با اشاره به توسعه فعالیت‌های تربیت‌بدنی و سلامت اظهار کرد: در سند تحول بنیادین تأکید بسیاری به ورزش و تربیت‌بدنی است و در ساحت زیستی و بدنی این مطالب مطرح‌ شده است
وی افزود: حذف استرس و اضطراب از مدارس و ارتقای شادی و نشاط در مدارس، از سیاست‌های مهم وزارت آموزش‌ و پرورش و تأکید وزیر آموزش‌ و پرورش است و حوزه تربیت‌بدنی می‌تواند در محقق شدن این اهداف وزارتخانه به شکل مطلوبی تأثیرگذار باشد.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت با اشاره به اهمیت بهبود سلامت و ورزش کارکنان خاطر‌نشان کرد: در اسناد بالادستی در خصوص تعمیق و ارتقای سلامت روحی و جسمی‌کارکنان راهکارهایی آمده است و تقویت ورزش همگانی توصیه‌شده است.
حمیدی در ادامه گفت: دستورالعملی برای تمامی ‌کارکنان با اولویت ورزش بانوان همکار در حال تهیه و تدوین است که با اجرای آن به ارتقای شادی و نشاط و سلامت جسمی ‌خواهیم رسید.
وی با اشاره به آمارهای جهانی برای کم‌تحرکی  اظهار کرد: بر اساس آمارهای سازمان ملل، ۶۰درصد بزرگ‌سالان دچار کم‌تحرکی هستند که در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۷۳‌درصد می‌رسد.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت مهم‌ترین سرمایه یک سازمان را منابع انسانی دانست و اظهار کرد: ما باید برای معلمان برنامه‌هایی برای زندگی فعال و افزایش سلامت روحی و جسمی ‌داشته باشیم و در حفظ و نگهداشت سرمایه‌های انسانی وزارت آموزش‌وپرورش توجه جدی کنیم.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت در ادامه افزود: نقش ورزش در پیشگیری و درمان و افزایش امید بسیار مهم است و ورزش کارکنان در کنار آموزش‌هایی که در خصوص کنترل فشارخون، قند خون، دیابت، کنترل بیماری‌ها واگیردار و غیر واگیر می‌تواند در سلامت و امید به زندگی کارکنان مؤثر باشد.
حمیدی تصریح کرد: برای بهره‌وری نیروی انسانی، ترویج فعالیت‌های تربیت‌بدنی اثرگذار است و ما در حوزه تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌ و پرورش آمادگی داریم با تجهیز منابع و نیروی انسانی در سطح کشور و فرهنگیان شاغل این برنامه را اجرا کنیم.
مدیریت چالش نیروی انسانی
اسفندیار چهاربند، رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی در این گردهمایی با اشاره به استقرار پایه دوازدهم گفت: رشد ۶‌درصدی جمعیت دانش‌آموزی داشته‌ایم که در طول ۱۵‌سال چنین رشدی بی‌سابقه است.
وی اظهار کرد: مدلی که امسال برای ساماندهی نیروی انسانی ابلاغ شد به شکلی بود که اختیار بیشتری به استان‌ها داده شود و به زودی آسیب شناسی و کارایی مدل را بررسی خواهیم کرد.
وی افزود: شش‌درصد رشد جمعیت دانش‌آموزی داشتیم و در طول ۱۵سال این بالاترین نرخ است که نرخ رشد امسال به دلیل اصلاح ساختار است و در سال‌های آینده نرخ رشد به ثباتی می‌رسد که می‌توان برنامه‌های پایدار‌تر و کیفی‌تر ی داشته باشیم.
رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی خاطر‌نشان کرد: مدلی که برای سال بعد در حال طرح شدن است به غیر از کلاس بر روی واحدهای آموزشی تمرکز خواهد داشت چرا که در حال حاضر در ساماندهی رابطه‌ای بین واحدهای آموزشی و نرخ رشد جمعیت دانش‌آموزی و نیروی انسانی وجود ندارد و در مدل امسال به‌دنبال مدیریت این چالش هستیم.
چهاربند با بیان این‌که در سال آینده ۲۵هزار نیروی ورودی جدید خواهیم داشت گفت: جذب آموزگار از سایر رشته‌های تحصیلی مدت‌ها مدنظر بوده است و باید برای آن تصمیم گرفته شود.
‌وی در ادامه افزود: برای ساماندهی نیروی انسانی قوانینی در حال تهیه و تدوین است که به استان‌ها ابلاغ می‌شود و به استناد قانونمندکردن، ساماندهی مطلوب‌تری می‌توانیم انجام دهیم و باید در تمام برنامه‌ریزی این قوانین رعایت شود. این قوانین استانی خواهند بود و چگونگی استانی شدن با انجام مطالعات در حال بررسی و پیگیری است.
رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی در پایان تأکید کرد: جذب نیروی پیش دبستانی نخواهیم داشت و استان‌ها باید به این امر توجه جدی داشته باشند.
رشد آمار دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی
 مجتبی زینی وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی نیز در این گردهمائی گفت: آمار دقیقی از معلمان غیر‌دولتی نداریم تا کنون ۱۸۴هزار نفر از همکاران شاغل در مدارس و مراکز غیر‌دولتی اطلاعات خود را در سامانه مربوطه وارد کرده‌اند که اطلاعات تعداد محدودی از این افراد در سامانه به شکل ناقص ثبت شده است.
وی تصریح کرد: متأسفانه باوجود منوط کردن عقد قراداد خرید خدمات به وارد کردن اطلاعات در سامانه ویژه خرید خدمات، اما تنها ۱۳‌استان این کار را انجام دادند و سایر استان‌ها اطلاعات مربوطه را وارد سامانه نکردند.
زینی وند گفت: باوجود مشکلات اقتصادی در سال تحصیلی جاری، رشد آمار دانش‌آموزان غیر دولتی را شاهد بودیم، البته تا پایان برنامه ششم توسعه باید سهم مدارس غیر دولتی به ۱۵درصد برسد که این هدف دور از دسترس نیست.
 وی برگزاری دوره‌های ضمن خدمت با موضوع شاخص‌ها را از جمله فعالیت اداره مشارکت‌هاست و خاطر‌نشان کرد: عملکرد شوراهای آموزش و پرورش بهتر از گذشته شده است، ماموظفیم در هفته شوراها عملکرد شوراها را بررسی و به نهاد ریاست جمهوری ارائه بدهیم، لذا مدیران کل استان‌ها عملکرد شوراها را گزارش کنند.
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر‌دولتی استان‌های بوشهر، تهران و کهگیلویه و بویراحمد را دارای بیشترین مشارکت اعلام و مطرح کرد: سهم آموزش و پرورش از در آمدهای مربوطه شهرداری‌ها بسیار ناچیز بوده است.
 وی بر ساماندهی مشارکت‌ها در استان‌ها تأکید کرد: استان‌ها باید گزارش‌های مالی دقیق تنظیم و ارسال کنند.
زینی وند گفت: در بسیاری از استان‌ها جلسات شوراهای آموزش و پرورش مرتب و با حضور استاندار‌ها برگزار می‌شود البته سطح مصوبات شوراهای مناطق اغلب از استان‌ها بالاتر است.
وی تصریح کرد: براساس سیاست‌های سازمان مدارس غیر‌دولتی باید خود را به آموزش‌های الکترونیکی مجهز شوند لذا مدیران کل استان‌ها در این زمینه بیش از پیش تلاش کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی