[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

ماهی یک میلیون حداکثر توان پرداخت زندانیان مهریه، روزنامه شیراز نوین

آمارها حاکی ازاین است که ۹۴/۵‌درصد محکومان زندانی استان تهران که اکنون در زندان هستند، توان پرداخت مهریه را نداشتند، همچنین حداکثر پولی که می‌توانند پرداخت کنند، یک میلیون تومان است.
به گزارش خبرنگار مهر، آن‌طور که آمارها می‌گویند در ۶‌ماهه سال جاری، تعداد محکومان مهریه به‌دلیل بی‌تدبیری‌های دولت‌مردان و نوسانات بی‌سابقه بازار طلا و متعاقب آن افزایش چند برابری قیمت سکه، رشد ۴۰‌درصدی را داشته است. اگر‌چه مهریه طبق سنت، حقی است بر گردن مردان، اما ناتوانی در پرداخت آن جرم نیست. شرایط اقتصادی در شش‌ماهه اول سال به‌قدری غیر‌قابل پیش‌بینی بود که تعداد محکومان پرداخت مهریه به دادگاه‌ها و همچنین تعداد مراجعات به دادگاه خانواده را افزایش داد. این اوضاع به قدری بحران‌زا بود که در نهایت رئیس قوه قضائیه ۱۴‌مهر‌ماه با صدور بخشنامه‌ای به رؤسای کل دادگستری‌ها دستور داد تا پرونده‌های مرتبط با پرداخت مهریه را به‌صورت خارج از نوبت و بدون تعیین وقت رسیدگی به همراه درخواست تعدیل محکومان، بررسی کنند.
در تهران هم آمارها از افزایش تعداد مراجعات به دادگاه خانواده می‌گویند اما لازم به‌ذکر است که تمامی‌ این مراجعات منجربه طلاق نمی‌شود. علاوه‌بر این لازم به ذکر است، در قانون محکومیت‌های مالی قبل از اصلاح آن، افراد زیادی بازداشت می‌شدند و از آنجایی که قانون صراحت نداشت دادگاه‌ها مقاومت نمی‌کردند، اگر زوج تمکن مالی داشت مهریه را پرداخت می‌کرد و بازداشت نمی‌شد و اگر توان پرداخت مهریه را نداشت باید ناتوانی خود را ثابت می‌کرد و اصل بر دارایی زوج بود و در‌صورت عدم پرداخت مهریه به زندان می‌رفت. پس از‌این‌که این قانون در اجرا با مشکلاتی مواجه شد، قوه قضاییه ‌بخشنامه‌ای را صادر کرد که به‌موجب آن در خصوص رد مال و در جایی که بدهکار، اموالی ندارد در فرض اول که مسبوق به اخذ مال باشد مانند قرض، اصل بر دارایی بدهکار است و باید بدهی خود را پرداخت کند اما در مواردی مثل مهریه که مسبوق به اخذ مال نیست اصل بر اعسار است و زوجه باید ثابت کند که شوهر تمکن مالی دارد که این موضوع در ماده ۷‌قانون اصلاح محکومیت‌های مالی مصوب سال ۱۳۹۴‌، اشاره شده است.
در چند روز اخیر، هیئتی از دادستانی تهران به سراغ محکومان پرداخت مهریه در زندان‌های استان تهران رفتند و با آنها دیدار و گفت‌وگو کردند، یکی از نتایج این بازدید، ارائه پیشنهادهای متفاوت در رابطه با پرداخت مهریه است. در این دیدار، وضعیت پرداخت مهریه و مهلت تأدیه بررسی شد: ۸۶‌درصد ‌توانایی پرداخت اقساط تا سقف ۵۰۰‌‌‌هزار تومان در ماه، ‌از ۵۰۰‌تا یک میلیون ۵/۱۲‌درصد و از یک میلیون به بالا نیم درصد عنوان شد و در واقع محکومان زندانی حداکثر پولی که می‌توانند پرداخت کنند، یک میلیون تومان است
۹۴.۵‌‌درصد زندانیان مهریه توان پرداخت ندارند
آن‌طور که آمارها می‌گوید: ۹۴.۵‌درصد محکومان زندانی استان تهران که اکنون در زندان هستند، توان پرداخت مهریه را نداشتند. 
تشدید دعاوی خانواده با طرح دعاوی مرتبط با مهریه
معاون رئیس قوه قضائیه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر دررابطه با تأثیر نوسانات اقتصادی بر وضعیت پرداخت مهریه از سوی محکومان مشمول گفت: قطعاً شرایط جدید که بعد اقتصادی پیش آمده در فضای خانواده به‌ویژه روابط زوجین و دعاوی خانواده و مباحث مالی مرتبط با آن تأثیر گذاشته و ربط پیدا می‌کند. بر اساس عرف در کشور مهریه برای این‌که ارزش خود را در سال‌های پس از ازدواج حفظ کرده و زن را تأمین کند، از طریق سکه تأمین می‌شود. 
وی ادامه داد: وقتی قیمت سکه عوض شد، تعادل و بعد مالی و عقد نکاح تغییر کرد. برخی از خانم‌ها اعمال حق خواستند که همین مسئله باعث شده برحی از مردان دچار عسر و حرج شوند. قطعاً باید برای این وضعیت تدبیر شود، البته لازم به‌ذکر است که رعایت اصول حقوقی باید مدنظر قرار گیرد ولی باید طوری تصمیم‌گیری شود که کیان خانواده حفظ شود. 
الفت با بیان این‌که طرح دعاوی مربوط به مهریه می‌تواند، خیلی آسیب جدی به خانواده بزند اظهارداشت: این‌گونه طرح دعاوی می‌تواند روند اختلافات را تشدید کند. امیدوارم مراجع و حقوقدانان این حوزه راهی توأم با مصلحت‌اندیشی پیدا کنند تا شاهد کاهش این دعاوی باشیم.
نحله یا مهریه که در کلام الله‌ مجید با عنوان صداق از آن یاد شده است به استناد لغت‌شناسان از ماده صدق اخذ شده و بر آن جهت به صداق شهرت یافته است که از صداقت مرد در علاقمندی خود به زن حکایت دارد، نه یک وعده دور از عمل که با استناد به پرونده‌های آرشیوی و موضوعات مفتوحه در ستاد مردمی ‌دیه عشر آن‌ها نیز باوجود پیگیری‌های قانونی پرداخت نمی‌شود. اسلام در‌مورد میزان مهریه به‌دلیل توافقی بودن آن و البته تفاوت موضوع استطاعت افراد معیار معینی را مطرح نکرده و بر همین اساس برای میزان مالی یا مهرالمسمی‌ که حین عقد تعیین می‌شود سقف محدودی قایل نشده است. با این حال از نظر مراجع و فقها، مهریه‌های سنگین و غیر‌قابل پرداخت که در توان مالی مرد نیست، روا و جایز نیست.
آیت‌الله مکارم، مرجع بزرگ شیعیان اخیراً در درس خارج فقه خودشان که در مسجد اعظم قم برگزار شد، بر حسب دغدغه همیشگی با اشاره به حبس چند هزار جوانان ایرانی صرفاً بابت مسئله مهریه تأکید کرد «نباید عده‌ای بر خلاف احکام اسلامی ‌زندانی شوند؛ چرا‌که اصل بر اعسار است. البته عده‌ای هم که ثابت می‌کنند که توانایی ندارند به‌سراغ تقسیط می‌روند که گاهی این اقساط تعیین شده برای آن‌ها ۵۰‌سال زمان می‌برد و گفته می‌شود تا تمام اقساط پرداخت نشود زن نباید تمکین کند؛ چرا حکمی‌ صادر می‌شود که هر کسی بشنود بخندد؟».
این عالم با غیرمعقول خواندن این احکام و توافق‌ها تصریح کرد: «معیار مطالبه کیفری مهریه اگرچه ۱۱۰‌سکه بهار آزادی است، اما این تدبیر مربوط به آن زمان می‌شود که قیمت هر سکه یک میلیون تومان بود. حال که ارزش آن امروز قریب به ۵‌میلیون تومان شده است؛ آیا باید با قیمت امروز محاسبه شود؟ ما می‌گوییم باید به‌صورت متعارف پرداخت شود نه این‌که ۵‌برابر قیمت آن روز مهریه محاسبه شود. در حل این موضوع امیدواریم مسئولین دستگاه قضا و حوزویان مشکلات موجود را حل کنند تا مردم سرگردان نباشند».
بررسی پیشنهاد اعطای مرخصی به زندانیان مهریه
با توجه به بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه، تأدیه مهلت‌های پرداخت سکه برای محکومین و همچنین پیشنهاد اعطای مرخصی به محکومان برای بیرون آمدن از زندان و پیگیری بدهی‌های خود، در حال بررسی است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی