[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

بیماران مزمن روانی نیازمند حمایت بیمه‌ها، روزنامه شیراز نوین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت روان، بر ضرورت توجه به نقش آموزش مهارت‌های زندگی اجتماعی در کاهش بار بیماری‌های سلامت روان تأکید کرد.
به گزارش شیراز نوین دکتر «علی بهادر» در جمع اصحاب رسانه استان فارس سلامت را یک مقوله جامع، شامل سلامت جسم، روان و اجتماع معرفی کرد که باید از همه ابعاد، مورد توجه قرار گیرد.
او سلامت روانی را یک طیف گسترده دانست که از یک افسردگی ساده و کوتاه‌مدت تا یک بیماری طولانی و مزمن روانی را دربرمی‌گیرد و آمارهای مختلف نیز نشان‌دهنده اهمیت توجه به این بیماری‌ها است و افزود: انسان مولد شخصی است که از هر جهت سالم باشد؛ زیرا هزینه‌های زیادی در دنیا برای شناسایی و درمان بیماری‌های روانی انجام می‌شود؛ درمان‌های بیماری‌های روانی نیز متفاوت است که از ایجاد نشاط، ایجاد پارک‌ها و مراکز اجتماعی تا ایجاد بیمارستان‌های بزرگ را شامل می‌شود.
او با اشاره به پیش بینی حضور یک کارشناس بهداشت روان در هر مرکز بهداشتی، برای شناسایی و درمان مسایل این حوزه، ادامه داد: یکی از افتخارات نظام سلامت کشور این است که در سیستم سلامت کارشناسان سلامت روان داریم و در سال‌های گذشته تعداد آنها بیشتر شده و در مراکز بهداشتی درمانی خدمات دهی می‌کنند.
دکتر بهادر از خدمات رسانی به بیش از یکصد بیمار مزمن روانی در فارس خبر داد که به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم در سازمان‌های حمایتی، طی سال‌های اخیر در بیمارستان‌ها بستری شده و تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار گرفته‌اند.
او از خیرین و سازمان‌های حمایتی خواست تا در این زمینه به دانشگاه کمک کنند و مکان ویژه‌ای را برای اسکان بیماران مزمن روانی فراهم کنند و با خالی شدن تخت‌های اشغال شده بیمارستان‌ها، خدمات دهی به سایر بیماران با سهولت بیشتری انجام شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه پوشش بیمه‌ای این بیماران، توضیح داد: پوشش بیمه‌ای این بیماران تنها برای چهار ماه درنظر گرفته شده است و پس از این بازه زمانی، بار مالی خدمات آنان به دانشگاه تحمیل می‌شود.
دکتر بهادر در ادامه به نقش نشاط اجتماعی در کاهش بار بیماری‌های روانی اشاره کرد که باید در این راستا تلاش بیشتری داشت و تأکید کرد: همچنین رشد آگاهی مردم از این بیماری‌ها، امنیت شغلی، ارتقای امنیت شهری، ارتقای امنیت سلامت، کاهش تنش‌های اجتماعی، رشد شبکه‌های بهداشتی درمانی، آموزش مهارت‌های زندگی اجتماعی و مهارت‌های فرزندپروری به والدین، شناسایی اختلالات و آموزش پیشگیری از خودکشی می‌تواند از بروز و شیوع این بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.
 دعوت از اصحاب رسانه برای معرفی بیشتر بیماری‌های روانی
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به نامگذاری هجدهم تا بیست و چهارم مهر به عنوان هفته سلامت روان، هدف از این اقدام را حساس کردن جامعه، پزشکان و تیم‌های سلامت، به این موضوع عنوان کرد و گفت: امسال این هفته با شعار «سلامت روان نوجوانان و جوانان در جهان در حال تغییر» گرامی ‌داشته شد.
دکتر «عبدالرسول همتی» افزود: در سال‌های گذشته به دلیل صنعتی شدن کشور، هجوم مردم از روستاها به شهرها، استقرار در حاشیه شهرها و مشکلات ماشینی شدن زندگی، باعث شده مشکلات روانی در سطح جامعه به ویژه در شهرها افزایش پیدا کند؛ به همین دلیل ضرورت دارد در این زمینه اطلاع‌رسانی کامل صورت گیرد.
او با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی به ابعاد گوناگون سلامت توجه کرده است، افزود: سلامت به معنای نداشتن بیماری نیست، بلکه باید در یک شرایط متعادل روحی، روانی و اجتماعی باشیم تا به عنوان یک فرد سالم شناخته شویم؛ به همین دلیل است که این موضوع اهمیت پیدا می‌کند. معاون بهداشت دانشگاه به مشکلات ناشی از بیماری‌های روانی برای دیگر اعضای جامعه و ناتوانی‌های حاصل از این بیماری‌ها گفت: بر‌اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۶ میلادی، حدود ۱۳ درصد از بار بیماری‌ها به علت اختلالات روانپزشکی ارزیابی شده که گفته می‌شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی این میزان به ۱۶ درصد افزایش می‌یابد.
او ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز با استقرار کارشناسان سلامت روان در مراکز خدمات جامع سلامت، در حیطه‌های مختلف، به ویژه برای جوانان و نوجوانان برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده است؛ در مدارسی که در معرض خطر شناسایی شده‌اند نیز برنامه‌هایی در زمینه پیشگیری از اعتیاد، اجرا می‌شود.
معاون بهداشت دانشگاه ارایه برنامه‌های مهارت‌های زندگی و فرزندپروری را از دیگر اقدامات دانشگاه در این هفته برشمرد و اضافه کرد: در سال ۹۶، ۱۴۱ هزار نفر از مردم استان در کلاس‌های سوی کارشناسان سلامت شرکت کرده‌اند که نسبت به سال ۹۵ حدود ۴۳درصد رشد داشته است.
دکتر همتی از خبرنگاران خواست تا برای معرفی بیماری‌های روانی به مردم و تشویق آنها برای پیگیری و مراجعه به پزشکان، همکاری لازم را داشته باشند.
وی از ارائه برنامه‌هایی شامل حمایت روانی اجتماعی در حوادث غیرمترقبه، پیشگیری و مراقبت از مادران باردار مصرف کننده مواد و پیشگیری از کودک‌آزاری و همسرآزاری از سوی روانشناسان و کارشناسان سلامت روان دانشگاه خبر داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی