[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

سلامت برای صلح و مسئولیت اجتماعی کارشناسان، روزنامه شیراز نوین

مسئولیت متخصصان و فعالان عرصه سلامت در تلاش برای تأمین و تقویت عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت به خصوص اهتمام به کاهش خشونت و ترویج فرهنگ دوستی و صلح مورد تأکید دست‌اندرکاران برگزاری کنگره سلامت برای صلح است.
به گزارش خبرنگار ایرنا‌، این کنگره 23 تا 25‌آبان ماه با حضور جمعی از صاحب‌نظران و متخصصین حوزه‌های علوم اجتماعی و سیاسی، استادان دانشگاه و فعالان عرصه سلامت در شیراز برگزار می‌شود.
برگزاری این کنگره سه‌روزه در شیراز از آن‌رو حائز اهمیت است که کشورمان در سال‌های مختلف جنگ تحمیلی و در سال‌های تحریم از بیشترین صدمات ناشی از بروز جنگ و خشونت و همچنین عواقب و پیامد‌های تحریم آسیب‌دیده است اما مدعیان صلح در جهان به‌ویژه کشور آمریکا همچنان بر طبل جنگ و تحریم می‌کوبند.
دامنه خشونت‌های بین‌المللی و آسیب‌های ناشی از آن نه تنها بر کشور ما بلکه بر بسیاری دیگر از ملت‌های مظلوم و آزادی‌خواه جهان رسیده است.
کشورهای یمن‌، سوریه و عراق‌، افغانستان و کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا از صدمات ناشی از جنگ در امان نبودند و اثرات این آسیب‌ها در برخی مناطق مانند میانمار و یمن تا سال‌ها بر‌جای خواهد بود.
دست‌اندرکاران برگزاری کنگره سلامت برای صلح با بیان این‌که نفی خشونت، دوری از تضادها و دستیابی به یگانگی و همزیستی در تعاملات جهانی، پیامی ‌است که این کنگره به جهانیان دارد می‌گویند: فعالان عرصه سلامت دراین کنگره می‌کوشند تا آموزه‌ها و مفاهیم معنوی صلح و همزیستی و نفی خشونت را به سطح جامعه انتقال دهند.
دکتر رضا ملک زاده معاون وزیر بهداشت و رئیس کمیته علمی ‌این کنگره در پیامی ‌در آستانه برگزاری این کنگره بر لزوم یادآوری مسئولیت و رسالت فعالان عرصه سلامت در حفظ صلح و ترویج آن و نفی خشونت تأکید کرد چکیده‌ای از این پیام را در متن زیر مرور می‌کنیم: 
بعد از دو جنگ خانمان سوز اول و دوم جهانی که دامن همه بشریت را از شرق تا غرب عالم سوزاند و نه تنها منجر به مرگ میلیون‌ها نفر شد، بلکه آسیب‌های فراوانی بر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی تعداد بیشتری از انسان‌ها وارد نمود، جامعه جهانی به فکر قدم برداشتن در راه صلح افتاد.
تأسیس سازمان‌های بین‌المللی از گام‌های مقدماتی برای حرکت در این مسیر دشوار بود. اما با گذشت بیش از 70‌سال از پایان جنگ‌های جهانی، به نظر می‌رسد خشونت همچنان از بزرگترین مخاطرات سلامت انسان‌ها است. 
ظهور داعش و افراطی‌گری در جهان نشان داد که اگر به صلح تنها از دریچه نفی جنگ و خشونت بنگریم و به علل ایجادکننده خشونت که بی‌توجهی به عدالت و کرامت انسانی است توجه نداشته باشیم، توفیقی در این راه حاصل نخواهد شد.
شاید ادعای نفی جنگ و خشونت بی‌توجه به عدالت و حقوق بشر کارکرد تبلیغاتی داشته باشد، اما خشم فروخفته و حقارت انباشته مردمی‌ که کرامت‌شان به‌دست زورمداری، انحصارطلبی و قوم مداری مفرط سرکوب شده، در جستجوی کرامت و هویت از دست رفته، افراطی‌گری را فربه کرده و داعش‌وار جهان را به آتش خواهد کشید.
صلح باید در پرتو احترام به حقوق بشر و کرامت انسانی و عدالت و نفی تبعیض به‌دست آید. آن‌گاه نفی خشونت و صلح، پایدار و طولانی خواهد بود. 
امنیت و سلامت، باصلح رابطه دوسویه دارند. در جامعه‌ای که در آن احساس امنیت و سلامت در همه ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی آن وجود داشته باشد، صلح عمیق‌تر و پایدارتر است و در هر جامعه‌ای که صلح در آن ریشه دواند، امنیت و سلامت رشد خواهد کرد.
بحران‌های عمیق زیست‌محیطی و خطراتی که سیاره زمین را تهدید می‌کنند، به‌بشر اخطار می‌دهند که دیگر فرصت چندانی برای منازعه نیست. اگر دست به دست هم ندهیم، نه تنها خودمان، بلکه کل حیات شناخته شده را از دست خواهیم داد. از این رو، صلح‌گستری و صلح‌طلبی و صلح از راه سلامت نه یک خواسته لوکس و از سر سیری، که فریادهایی ناگزیر برای بقا است. 
همه شهروندان جامعه جهانی به هر وسیله و هر بهانه‌ای باید به‌دنبال گسترش صلح و دوستی در جهان باشند و بدانند که این تنها راه نجات زندگی در گسترده‌ترین معنای آن است.
باید باور کنیم که نه‌تنها متخصصین حوزه سلامت، بلکه تمام کارکنانی که در بخش سلامت و سایر بخش‌های جامعه فعالیت می‌کنند، می‌توانند کارهای بسیار مهمی ‌انجام دهند و تحولات اساسی به‌وجود آورند. 
بیشتر کارهای بزرگ در زمینه صلح، به‌دست افرادی انجام شده که بی‌توقع مهر ورزیده‌اند، بدون چشم‌داشت در جهت گسترش دوستی تلاش کرده و هرگز کار خود را دست کم نگرفته و به قابلیت تأثیر‌گذاری خود اعتماد داشته‌اند. 
صلح‌گستری در فرهنگ دینی و ملی ما ایرانیان دارای ریشه‌های عمیق است. پیامبر اسلام‌(ص) همانند سایر پیامبران ابراهیمی، پیام‌آور دوستی، اخلاق و کرامت بوده است و استمرار این رویکرد در سخنان و سیره امامان شیعه نمایان است.
منشور حقوق بشر کورش، پیشینه تاریخی صلح‌گستری ایرانیان را معرفی می‌کند. پیام صلح و دوستی در اشعار شخصیت‌های برجسته‌ای مانند سعدی، حافظ و مولانا متجلی است.
جمهوری اسلامی ‌ایران نیز در سال 2013‌پیشنهاد‌دهنده ایده جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری در مجمع عمومی ‌سازمان ملل بوده است. این پشتوانه ما را در انجام مسئولیت انسانی و حرفه‌ای‌مان برای تلاش‌گری در صلح گستری از طریق سلامت مصمم‌تر می‌نماید. 
در پایان پیام دکتر ملک زاده آمده است‌: وقت آن است که جامعه پزشکی کشور به مسئولیت اجتماعی خود در این بعد نیز پرداخته و بیش‌تر از گذشته آگاه باشد، که فقط توجه به امر درمان و کاهش آلام بیماران نمی‌تواند برای رسیدن به جامعه سالم کافی باشد. مسئولیت متخصصین و فعالان عرصه سلامت در تلاش برای تأمین و تقویت عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت به خصوص اهتمام به کاهش خشونت و ترویج فرهنگ دوستی و صلح باید مورد تأکید قرار گیرد‌.
شبکه‌سازی سازمان‌های غیر‌دولتی برای صلح از طریق سلامت، همکاری بین‌المللی سازمان‌های سلامت محور برای صلح‌، نقش دولت‌ها و نظام‌های ملی سلامت در ایجاد صلح، ارزش‌های انسانی‌، اخلاق پزشکی و صلح گستری‌، نقش۰ متخصصان سلامت در صلح گستری‌، آموزش پزشکی و صلح گستری و سلامت برای صلح در خاورمیانه از جمله محورهای اصلی کنگره سلامت برای صلح است که به‌مدت سه‌روز از 22آبان در شیراز برگزار خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی