[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

از ناخن‌هایش بفهمید سیگاری است!، روزنامه شیراز نوین

ناخن‌ها رازهای نهفته بدن ما را رو می‌کنند. هرچند بروز تغییراتی در شکل و رنگ ناخن‌ها می‌تواند نشان دهنده وجود مشکلاتی از قبیل اضطراب، از دست رفتن آب بدن و حتی کم‌خونی باشد؛ اگر این تغییرات ظاهری ناشی از کمبود آهن باشد باید از مکمل‌ها مصرف کنید.بیشتر مشکلاتی که برای ناخن‌ها به وجود می‌آیند نشانه موضوع جدی نیست؛ اما گاهی از وجود بیماری‌ها و عارضه‌های جدی و طولانی مدت از قبیل کم‌خونی حکایت دارد.
اگر سطح ناخن شکل تورفتگی پیدا کند و به شکل قاشق درآید، نشان دهنده فقر آهن است. برای حل این مشکل باید سبزی‌های حاوی برگ‌های تیره و خشکبار را در رژیم غذایی گنجاند. اگر ناخن‌ها ظاهری سالم و براق نداشته باشند می‌توان به وجود عفونت در بدن پی برد.گود افتادن یا رنگ‌پریدگی ناخن‌ها نیز می‌تواند حاکی از بیماری پسوریازیس یا دیگر مشکلات پوستی باشد. اضطراب نیز علت اصلی جویدن ناخن‌هاست؛ زیرا فرد را از مشکل خود غافل می‌سازد. اگر به جویدن ناخن‌هایتان عادت دارید، توجه کنید چه شرایطی باعث می‌شود به این کار اقدام کنید.
حفظ رطوبت بدن یکی از عوامل مهم در سلامت ناخن‌هاست. از دست رفتن آب بدن موجب شکننده شدن ناخن‌ها می‌شود.
بالا رفتن سن نیز موجب می‌شود ناخن‌ها ضخیم‌تر شده و شکننده‌تر شوند، هرچند این شرایط طبیعی است و بخشی از فرآیند افزایش سن است. برای حفظ سلامت و شادابی ناخن‌ها مصرف مکمل‌های حاوی روی کمک کننده است.
زرد شدن ناخن‌ها یکی از بزرگ‌ترین نشانه‌های این است که فرد سیگار مصرف می‌کند یا قبلاً سیگاری بوده است.
وجود لکه‌های سفیدرنگ روی ناخن‌ها نشانه ضربه دیدن ناخن‌ها است. اما اگر پس از چند هفته کوتاه از بین نروند نشان دهنده مشکلات جدی‌تر از قبیل دیابت است.
همچنین نداشتن خواب کافی نیز می‌تواند با رنگ‌پریدگی ناخن و ضعیف و شکننده شدن آن همراه باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی