[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

لبنیات چرا گران شد؟ ، روزنامه شیراز نوین

دبیر انجمن لبنی کشور با بیان اینکه عدم رسیدگی دستگاه‌های مسئول به وضعیت کارخانه‌های لبنی موجب افزایش قیمت لبنیات شده است، گفت: وزارت جهاد زیر بار امضای قرارداد تحویل شیر به کارخانه‌ها نمی‌رود.
رضا باکری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره افزایش چشمگیر قیمت فرآورده‌های لبنی در بازار، اظهار داشت: کارخانه‌های لبنی از دوم مردادماه ۹۷ به بعد، مرتب با ستاد تنظیم بازار، سازمان حمایت، ریاست جمهوری و وزارت صنعت در حال مکاتبه هستند و با آنان مطرح کرده‌اند که تأثیر تغییر و تحولات ارزی کشور روی مواد اولیه، بسته‌بندی و... چقدر است، مسئولان نیز مرتب قول رسیدگی و تأمین داده‌اند؛ اما این وعده‌ها تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.  
وی اضافه کرد: برخی تأمین کنندگان مواد اولیه ما، از جمله پتروشیمی‌ها نیز عنوان می‌کردند که ما قیمت‌ها را به حالت منطقی سابق برمی‌گردانیم؛ چراکه قیمت ظروف بسته‌بندی ۶۰۰تومان و در برخی موارد، حدود ۱۰۰۰تومان افزایش یافته است. کارخانه‌ها هم منتظر محقق شدن این وعده‌ها بودند؛ اما تاکنون اتفاقی رخ نداده است.   
دبیر انجمن لبنی کشور با اشاره به اینکه قیمت شیرخام نیز در دوم مردادماه امسال ۱۵۷۰تومان تعیین شد، گفت: کارخانه‌های بزرگ در حال حاضر  شیرخام را حداقل ۲۲۰۰تومان خریداری می‌کنند، ضمن اینکه کارخانه‌های کوچک حتی ممکن است ۲۳۰۰ تا ۲۴۰۰تومان هم برای این کالا بپردازند.  
باکری گفت: دامداران می‌گویند ۱۵۷۰تومان برای ما صرف نمی‌کند، دلایل خودشان را دارند و شیر خام را ۲۲۰۰تومان درب کارخانه‌های بزرگ  تحویل می‌‌دهند. بنابراین ۶۰۰تومان نیز قیمت شیرخام افزایش یافته است. وقتی میانگین ۱۵۰۰تومان قیمت هر کیلوگرم مواد اولیه و بسته‌بندی رشد کرده، این مسئله بر نرخ فرآورده‌های تولیدی کارخانه‌های لبنی تأثیر دارد.
وی افزود: کارخانه‌ها مدتی تحمل کردند تا دستگاه‌های مربوط رسیدگی کنند. وقتی سه ماه گذشته و هیچ دستگاهی اقدامی انجام نداده است، کارخانه‌ها نمی‌توانند صبر کنند تا ورشکست شوند.  
باکری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاهش ورودی شیرخام یکی از شرکت‌های بزرگ لبنی، گفت: در پی این مسئله، حدود ۲۰۰۰نفر از پرسنل این شرکت بیکار شده‌اند، وزارت جهاد کشاورزی باید تعیین تکلیف کند.
وی افزود: وزارت جهاد اعلام کرده سالانه ۱۰میلیون و ۷۰۰تن شیرخام در کشور تولید می‌شود که از این مقدار، ۸میلیون و ۲۰۰هزارتن به کارخانه‌ها تحویل می‌شود. معنی این جمله آن است که روزانه ۲۲.۴هزار تن شیر به کارخانه‌های لبنی تحویل داده می‌شود. ما گفتیم وزارت جهاد با کارخانه‌ها قراردادی امضا کند و بر مبنای آن، روزانه ۱۹هزار تن شیرخام تحویل کارخانه‌های لبنی دهد، به هر قیمتی که می گویند.
باکری ادامه داد: اما آن‌ها زیربار امضای قرار داد و تضمین برای تأمین تناژ نمی‌روند.  

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی