[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

بانک مرکزی را موظف به راه‌اندازی سیستم جایگزین سوئیفت کنید، روزنامه شیراز نوین

یک نهاد سیاست‌پژوه در نامه‌ای به رئیس مجلس، ضمن اشاره به آسیب‌های سوئیفت برای اقتصاد ایران، خواستار الزام بانک مرکزی به استفاده از پیام‌رسان جایگزین سوئیفت شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه تحلیل‌گران اقتصاد مقاومتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، در مورد آثار سوئیفت بر اقتصاد ایران و نقش آن در اثرگذاری تحریم‌های آمریکا هشدار داد.
به عقیده این کانون تفکر و نهاد سیاست‌پژوهی، ایران چه در سوئیفت بماند و چه دسترسی کشور به این سیستم قطع شود، انجام مبادلات بانکی از طریق سوئیفت به زیان کشور بوده و آسیب‌پذیری جمهوری اسلامی ایران را افزایش می‌دهد.
بنابراین، حال که مجدداً بحث تحریم سوئیفت مطرح شده و کنگره آمریکا نیز در نظر دارد با تصویب قانونی، دسترسی ایران به سیستم سوئیفت را برای همیشه قطع کند، ضروری است مجلس شورای اسلامی نیز با یک اقدام متقابل و هوشمندانه در قالب یک طرح قانونی، بانک مرکزی را موظف به راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان جایگزین سوئیفت در مبادلات مالی بین‌المللی با کشورهای جهان نماید.
طبق نظر شبکه تحلیل‌گران اقتصاد مقاومتی، به این منظور ضروری است کلیات طرحی که روز ۱۳آبان هم‌زمان با اعمال دور دوم تحریم‌ها در مجلس بررسی می‌شود، مورد تأیید نمایندگان قرار گرفته و با اصلاحاتی به قانون تبدیل شود.
متن نامه مذکور به شرح زیر است:
همان‌طور که مستحضر هستید، یکی از ابزارهای در دسترس آمریکا که اثرگذاری تحریم‌ها را افزایش می‌دهد، سیستم سوئیفت است. از طرفی آمریکا از این ابزار راهبردی جهت رصد و شناسایی مبادلات ایران با کشورهای خارجی استفاده می‌نماید و از طرف دیگر، با تهدید به تحریم و قطع دسترسی ایران به آن، سعی دارد در مبادلات بین‌المللی کشور اختلال ایجاد کند. در چنین شرایطی، چه ایران در سوئیفت بماند و چه دسترسی کشور به این سیستم قطع شود، انجام مبادلات بانکی از طریق سوئیفت به زیان کشور بوده و آسیب‌پذیری جمهوری اسلامی ایران را افزایش می‌دهد.
کشورهای مختلف از جمله چین، روسیه، اعضای گروه بریکس و... به منظور رفع تهدیدات و ریسک استفاده از سوئیفت، طی سال‌های اخیر اقدام به راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی جایگزین نموده‌اند تا از این طریق، اجازه رصد مبادلات خارجی خود را در اختیار آمریکا قرار ندهند. با این وجود، ایران به عنوان کشوری که بیشترین آسیب را از سوئیفت دیده، در این زمینه تدبیری نیندیشیده و اقدامی در دستور کار قرار نداده است.
حتی پس از توافق برجام، بانک مرکزی همواره به دنبال بازگشت به سیستم سوئیفت بوده است؛ حال آنکه استفاده از این پیام‌رسان، در سال‌های ۹۰ و ۹۱ و پس از قطع دسترسی ایران به آن، ضربات جبران‌ناپذیری بر اقتصاد کشور وارد آورد. بنابراین، لازم بود این نهاد با دوراندیشی، طی سال‌های اخیر اقدام به راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان جایگزین سوئیفت می‌نمود؛ اما در این زمینه حرکتی انجام نشد.
حال که مجدداً بحث تحریم سوئیفت مطرح شده و کنگره آمریکا نیز در نظر دارد با تصویب قانونی، دسترسی ایران به سیستم سوئیفت را برای همیشه قطع کند، ضروری است مجلس شورای اسلامی نیز با یک اقدام متقابل و هوشمندانه در قالب یک طرح قانونی، بانک مرکزی را موظف به راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان جایگزین سوئیفت در مبادلات مالی بین‌المللی با کشورهای جهان نماید.
در تیرماه سال جاری، یک فوریت چنین طرحی تحت عنوان «راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی جایگزین سوئیفت و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه در تجارت خارجی» در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و جهت اعلام نظر به کمیسیون اقتصادی سپرده شد؛ اما این کمیسیون به دلیل نواقصی، با آن مخالفت نمود. مقرر شده است گزارش کمیسیون مذکور در روز یکشنبه ۱۳آبان ماه هم‌زمان با آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا، در صحن مجلس ارائه شود تا نمایندگان نظر نهایی خود را در مورد آن اعلام نمایند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم با کلیات این طرح مخالفت ننمایند، این امکان وجود دارد که با تمرکز بر بخش «راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی جایگزین سوئیفت»، طرح مذکور اصلاح شده و بهبود یابد و به عنوان یک اقدام ضدتحریمی، به قانون تبدیل شود.
امید است مجلس شورای اسلامی با اتخاذ این تصمیم راهبردی، قدمی بلند در جهت بی‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا و مقاوم‌سازی اقتصاد کشور بردارد و نقش خود را در این شرایط خطیر به درستی ایفا کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی